Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gminy ponownie staną do walki z "zemstą Stalina"

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2014.05.30 07:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:55 )
Małopolskie gminy dostaną nową metodę i pieniądze do zwalczania barszczu Sosnowskiego lub, jak brzmi potoczna nazwa chwastu, „zemsty Stalina”. Do tej pory służby porządkowe, co jakiś czas kosiły i spryskiwały rośliny, ale te i tak szybko odrastały. Tymczasem kontakt z "barszczem" powoduje poważne oparzenia i reakcje alergiczne.

źródło: zgora.pios.gov.pl



(Bartek Maziarz/ew)
Nietypową metodę niszczenia Barszu Sosnowskiego zaproponowali naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który pilotuje projekt. Po pierwszy znaleźli na rynku i przetestowali jeden ze środków, który będzie używany do zwalczania niebezpiecznej rośliny, ale co ważniejsze będzie bezpośrednio wstrzykiwany do łodyg rośliny.



Taka metoda niszczenia Barszczu Sosnowskiego będzie używana w okolicach rzek oraz na terenie parków narodowych. Jak wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków konsultant całego projektu profesor Kazimierz Klima z Uniwersytetu Rolicznego to właśnie nad rzekami rośnie najwięcej tej niebezpiecznej rośliny i to dzięki wodzie jej nasiona najszybciej się rozprzestrzeniają. Poza tym ze względu na ochronę środowiska w tych miejscach nie można tradycyjnie spryskiwać Barszczu Sosnowskiego.



Na pozostałym obszarze 30 gmin, które włączyły się do projektu roślina będzie spryskiwana, ale przy mocy skuteczniejszego środka przebadanego przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego.

Uczelnia przeprowadzi także cykl spotkań informacyjnych na temat szkodliwości Barszczu Sosnowskiego i metod zwalczania tego rośliny.



Pierwszy taki projekt w Polsce sponsorują Fundusze Norweskie, które na walkę z barszczem Sosnowskiego w Małopolsce przekażą ponad 3 miliony złotych. Gminy dołożą po 20-30 tysięcy złotych.
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię