Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Obchody święta rozpoczęły się uroczystą sesją w tarnowskim Ratuszu Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego. Uroczysta sesja poświęcona była osobie Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w latach 1907-1923. W czasie sesji odczytany został fragment protokołu z sesji Rady Miejskiej z 30 października 1918 roku, w którym padły historyczne słowa, że „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch”.
Podczas uroczystej sesji w tarnowskim Ratuszu wręczono, nagrody imienia Tadeusza Tertila - autorom prac magisterskich i licencjackich poświęconych miastu i powiatowi tarnowskiemu.
Po uroczystej sesji w tarnowskim Ratuszu odbyła się ceremonie zakopania tarnowskiej kapsuły czasu - kapsuła złożona zostanie przy ulicy Wałowej 25. Ma zostać otwarta w 2118 roku, czyli na 200-lecie odzyskania niepodległości przez Tarnów. Trafi do niej m.in. zdjęcie mieszkańców Tarnowa zrobione na rynku, list do przyszłych pokoleń, pamiątki czy znaczek Pierwsze Niepodległe. Po zamurowaniu kapsuły odbyły się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie uczestnicy udali się na mszę św. w tarnowskiej katedrze. Świętowanie zakończy o godzinie 18 koncert „Wolność kocham i rozumiem” w hali Pałacu Młodzieży przy ulicy Gumniskiej.