Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie Filip Gąciarz rozmawia z samorządem uczniów II LO oraz innych tarnowskich szkół o zorganizowaniu marszu przeciwko przemocy.
- W mojej opinii fajnie by było, żeby marsz był poświęcony pamięci Szymona, ale także generalnie, żeby to był marsz przeciwko przemocy i agresji. Słyszymy o bójkach, przepychankach, jednak to, co się wydarzyło ostatnio, wstrząsnęło opinią publiczną. Problem przemocy mnie nigdy bezpośrednio nie dotknął, ale słyszało się o tym nieustannie. Bójki, przepychanki, o przemocy słownej nawet nie mówię - mówi.
16-latek, który śmiertelnie ugodził scyzorykiem Szymona, jest podejrzany o zabójstwo. Sąd Rodzinny zdecyduje, czy będzie za ten czyn odpowiadał jako dorosły, a wtedy grozi mu nawet do 25 lat więzienia. Na razie został umieszczony w zamkniętym ośrodku wychowawczym na 3 miesiące.
- Karę wieloletniego więzienia często określa się jako „eliminacyjną”, bo w praktyce wyklucza tak młodą osobę ze społeczeństwa na większość dorosłego życia. Nie można przekreślać całego życia małoletniemu, który nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Zakłada się też, że ten stopień winy zawsze jest niższy w przypadku nieletniego sprawcy; jeśli można mu taką winę przypisać oczywiście - zaznacza dr hab. Szymon Tarapata, prawnik i karnista z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Policja reaguje, będzie więcej spotkań z młodzieżą
Po tragicznej śmierci Szymona tarnowska policja będzie się częściej spotykała się z młodzieżą i mówiła im o konsekwencjach zachowań nieletnich. Już w piątek tarnowscy policjanci spotkają się z uczniami 7 i 8 klasy jednej z podtarnowskich szkół, żeby porozmawiać o odpowiedzialności karnej nieletnich.
- Nieletni z pewnością dużo zyskają, jak będą wiedzieli o odpowiedzialności karnej, jaka im grozi za przestępstwa, wykroczenia lub zbrodnie. Nie chodzi, żeby ich przestraszyć, ale nauczyć i pokazać, że nie są bezkarni. Mimo że są w wieku poniżej 17. roku życia, może być taka sytuacja, że będą odpowiadali jako dorośli. O tym decyduje sąd. My musimy im uświadomić odpowiedzialność za swoje zachowanie - mówi Paweł Klimek z tarnowskiej policji.
Funkcjonariusze są otwarci na inicjatywę szkół w sprawie organizacji takich spotkań z młodzieżą.