Fot. Paweł Topolski
Posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza
Dodatkową wartością artystyczną dworca jest szczegółowo dopasowane wyposażenie pod względem estetyki i zastosowanych materiałów. Wnętrze budynku zachwyca kompleksowo zaprojektowanym i utrzymanym bez przekształceń wystrojem, tożsamym z architekturą budynku. Pomimo że jest dziełem powstałym w czasach ograniczonych normami budowlanymi i możliwościami technicznymi prezentującym styl minionej epoki, mościcki dworzec nadal zachwyca unikatowością zastosowanych rozwiązań architektonicznych i estetycznych - poinformowała Radio Kraków Magdalena Miszczyk - rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Wpis do rejestru zabytków obejmuje nie tylko sam budynek dworca kolejowego w Mościcach z jego układałem, ale także jego wystrój -a nawet siedziska, oświetlenie, posadzkę, kasy biletowe i zegar.
Teraz w przypadku ewentualnego remontu właściciel, czyli Polskie Koleje Państwowe S.A., będą musiały uzgadniać z konserwatorem zabytków swoje prace i uzyskać na nie zgodę.
Fot. Paweł Topolski
Jak przyznał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, PKP S.A. sprzeciwiły się wpisowi do rejestru zabytków mościckiego dworca, ale ta decyzja jest już prawomocna. Sam wpis do rejestru zabytków nie robi jednak na kolejarzach wrażenia, bo spośród 200 modernizowanych dworców w latach 2016 - 2023, połowa była to obiekty zabytkowe.
Problem w tym, że PKP S.A. nie kwapią się do takich robót w Mościach. Przez lata bezskutecznie chciały sprzedać budynek tamtejszego dworca, a w obecnym stanie prawnym nie jest to już możliwe.
Obecnie prowadzona jest również analiza zasadności realizacji inwestycji związanej z modernizacją tego obiektu w kolejnej perspektywie inwestycyjnej, czyli po 2023 roku. Poza tym obecnie cały czas istnieje możliwość wynajmu powierzchni w budynku dworca PKP Tarnów Mościce na zasadach komercyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i zapraszamy do współpracy potencjalnych najemców - wyjaśnia Michał Stilger rzecznik prasowy PKP S.A.
O remont dworca w Tarnowie - Mościcach do PKP S.A. zaapelował prezydent Roman Ciepiela, który uzasadnia to m.in. tym, że w położonej nieopodal Arenie Jaskóła Tarnów miałyby się odbywać Igrzyska Europejskie w 2023 roku.
Skoro obiekt jest wpisany na listę zabytków, to obowiązkiem właściciela, w tym przypadku PKP S.A., jest zadbanie o jego kondycję fizyczną oraz walory zabytkowe. Więc liczę na to, że PKP S.A. , niezależnie od tego, czy będą igrzyska, czy nie, odnowi ten obiekt i przywróci go do właściwiej formy. Tak jak to się stało z Dworcem Głównym w Tarnowie, który przepięknie jest odrestaurowany - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Kiedy tarnowska delegatura Urzędu Ochrony Zabytków rozpoczynała procedury zmierzające do wpisania dworca kolejowego w Tarnowie - Mościcach do rejestru zabytków, kierowniczka delegatury Paulina Obara, zapewniała, że :"wpisujemy do rejestru właśnie też m.in. z tego powodu, żeby ten obiekt dalej nie stał i nic się wokół niego nie działo. Tylko właśnie, żeby ktoś zdecydował się i spróbował go jakoś zaadoptować. Na pewno ku temu będą zmierzać nasze działania już po uprawomocnieniu się decyzji o wpisie do rejestru zabytków".
Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nieczynnego od lat dworca kolejowego w Tarnowie - Mościcach jest już prawomocna.
Fot. Paweł Topolski