- A
- A
- A
Zalipie: dom ludowej malarki Stefanii Łączyńskiej został przeniesiony
Skomplikowana operacja przenosin jednej z zalipiańskich chat zakończona sukcesem. Dom ludowej malarki Stefanii Łączyńskiej z XIX wieku został rozebrany na części i zrekonstruowany w miniskansenie przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w centrum wsi. Nad odtworzeniem charakterystycznych malatur pracowały lokalne malarki: Wanda Racia, Bogusława Miś, Beata Gryz i Magdalena Bochenek.Jak podkreśla Wanda Racia, Stefania Łączyńska miała swój indywidualny styl. "Ona zwykle robiła bardzo dużo drobnych kwiatków. Szczególnie na piecu. Przy okazji robiła kwiaty z bibuły i nawet z papierków od cukierków" - mówi. Przeniesioną chatę turyści będą mogli zwiedzić po nowym roku.
Ostatnia operacja przenosin zabytkowego budynku przeprowadzona była w Zalipiu w latach 80. W przypadku chaty Stefanii Łączyńskiej, każdy element został zinwentaryzowany, ale nie każdy został zachowany. Dom był w fatalnym stanie. Ostatecznie udało się przenieść około 20 procent z całości.
Stefania Łączyńska urodziła się 1914 roku, a zmarła w 2005 roku. Była wielokrotną zwyciężczynią tradycyjnego konkursu "Malowana chata". Turystów zwykle podejmowała we własnym domu. Jak wspominają mieszkańcy Zalipia była jedną z najbardziej gadatliwych i humorzastych malarek.
Magdalena Zbylut/łk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:08
Ewolucja podzieliła nas na "demokratów" i "republikanów".Wybory mamy w genach.
-
21:00
Czy spalarnia w Tarnowie jest potrzebna?
-
18:39
"Gdzie gubią się zdania" - prapremiera spektaklu o literatach krakowskich
-
17:23
TARGI RZEMIOSŁA WZORY PO RAZ PIERWSZY W KRAKOWIE
-
17:15
Mieszkańcy Szczawnicy zdecydowali: nie będzie fajerwerków w sylwestra
-
16:42
Czym jest ortofotomapa i jak z niej korzysta Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
-
15:58
Bajkowe Poranki w Forcie Borek: „Filonek Bezogonek”
-
15:34
„Prawdziwy ból” – o filmie rozmawiamy z polską Żydówką
-
15:31
„Moje ulubione ciasto” – irański film bez hidżabu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze