Miasto tłumaczy, że w październiku zainteresowanie rowerem było znikome. Utrzymanie systemu oraz jego konserwacja przez 6 miesięcy będzie kosztowało 668 tysięcy złotych, czyli o 57 tysięcy złotych mniej niż przed rokiem, gdy Tarnowski Rower Miejski można było wypożyczać przez 7 miesięcy.
- Nigdy założeniem nie było to, że rower ma przynosić zyski. Dwa lata temu dwukrotnie wydłużyliśmy okres bezpłatnych wypożyczeń. Nie takie były założenia. Chodziło o nową ofertę. Mam nadzieję, że teraz już skrócenia okresu wypożyczeń nie będzie, bo te miesiące, które pozostały, mają dużą liczbę wypożyczeń - mówi Wiesław Kozioł z Zarządu Dróg i Komunikacji.
Odpowiadając na głosy wzywające do zrezygnowania z systemu Tarnowskiego Roweru Miejskiego, do którego trzeba tylko dopłacać, Wiesław Kozioł podkreśla, że system musi działać jeszcze co najmniej dwa lata. Tego wymaga bowiem dofinansowanie unijne, z którego wsparciem w 2018 roku został uruchomiony. Z drugiej strony jeśli tarnowskie rowery by miały działać nadal po 2027 roku, trzeba byłoby pomyśleć o częściowej wymienianie jednośladów. Już teraz niektóre z nich są mocno wyeksploatowane.
Od lipca 2023 roku pierwsza godzina jazdy dla posiadaczy tarnowskiej karty miejskiej jest bezpłatna, dla pozostałych użytkowników darmowe jest 40 minut. To w praktyce umożliwia korzystanie z miejskiego jednośladu bezpłatnie, bo czas ten zeruje się po oddaniu roweru do stacji.
W 2024 roku Tarnowski Rower Miejski od kwietnia do końca października wypożyczano 13 tysięcy 468 tysięcy razy. W 2023 roku od marca do końca października korzystano z niego około 15 tysięcy razy. W 2022 - od marca do listopada - ponad 20 tysięcy razy. Spadek liczby wypożyczeń jest tłumaczony skracaniem okresu funkcjonowania systemu, ale także dwukrotnym zwiększeniem bezpłatnego okresu wypożyczenia.
Żeby móc korzystać z Tarnowskiego Roweru Miejskiego trzeba się zarejestrować poprzez aplikację lub mobilne punkty przy 18 stacjach i wpłacić 10 złotych, którą można później wykorzystać na przejazdy. To może zniechęcać tych, którzy chcieliby skorzystać z miejskiego jednośladu tylko jednorazowo np. podczas turystycznej wizyty w mieście.