Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dąbrowska synagoga odzyskała dawny blask

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2012.06.06 11:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:08 )
Na tą chwile mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej rozsiani po całym świecie czekali ponad 50 lat. Zakończył się remont XIX wiecznej synagogi nazywanej "Perłą architektury Chasydów w Polsce".

Odrestaurowana synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. (Fot. B. Maziarz)


Jeszcze kilka lat temu budynek dąbrowskiej synagogi groził zawaleniem i miał być sprzedany. Ostatecznie w 2006 roku zabytek trafił w ręce miasta, co jak przyznaje burmistrz Stanisław Początek na początku było dla niego sporym problemem. "Zdawałem sobie sprawę, że synagoga jest w bardzo złym stanie technicznym, a ustawa o ochronie dziedzictwa kulturowanego nakłada na właściciela zabytków duże obowiązki. Ma dbać, chronić przed dewastacja co wiązało się z dużymi pieniędzmi, których nie mieliśmy. Nawet składałem odwołanie od decyzji o przekazaniu nam tego zabytku, ale teraz mogę powiedzieć, że na szczęście nie zostało ono uwzględnione. Dzięki pieniądzom unijnym i pomocy wielu osób oraz instytucji synagogę udało się odremontować i znowu możemy być dumni z tego miejsca" - przyznawał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Stanisław Początek.
O tym, że to miejsce stanie się teraz celem żydowskim pielgrzymek z całego świata nie ma wątpliwości przewodniczący krakowskiej gminy żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. "Spełniło się moje marzenie. Nie zdawałem sobie sprawy, że synagoga będzie w taki sposób wyremontowana. Jest gro grup, które chcą widzieć takie miejsca. Chodzi o to żeby tym grupom, które przyjeżdżają do Polski nie pokazywać tylko obozów zagłady, zrujnowane cmentarze i antysemitów, to jest nieprawda! W Polsce jest tyle pięknych rzeczy do oglądania i w tej chwili właśnie ta synagoga". Przewodniczący gminy żydowskiej Tadeusz Jakubowicz podkreślił jednak, że to miejsce musi żyć.
Nowe życie i możliwości ma synagodze zapewnić specjalnie powołany dla tego miejsca Ośrodek Spotkania Kultur. Oprócz pamiątek po dąbrowskich żydach znalazło się też miejsce na część poświęconej kulturze ludowej - przede wszystkim Zalipia. W synagodze jest też nowa siedziba muzeum powiśla dąbrowskiego.

Remont zabytku kosztował prawie 10 milionów złotych z tego 6 milionów to dotacja z Unii Europejskiej. Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowskiej synagodze jest otwarty codziennie oprócz poniedziałków od godziny 9 do 19 natomiast w niedziele od 16 do 19.

(Bartek Maziarz)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię