Tarnowianie przyznają, że często korzystają z tej możliwości. "Raz na pół roku, jak się uzbiera, zanoszę leki do apteki" - mówi reporterowi Radia Kraków jeden z zapytanych przechodniów. "Staram się na bieżąco oddawać. Nie kupuję też zbyt dużo leków" - dodaje inna tarnowianka.
W Polsce nie ma przepisów nakładających na apteki obowiązek odbierania przeterminowanych leków. W Tarnowie od 20 lat miasto finansuje program odbierania z aptek przeterminowanych leków, które są później utylizowane. "Nasza akcja trwa nadal, a liczba aptek objętych programem z roku na rok rośnie" - uspokaja Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska tarnowskiego magistratu. "W tym roku zwiększyła się liczba aptek, gdzie można zostawić przeterminowane leki, takich punktów jest już 29" - przekonuje urzędnik. Jak tłumaczy, tymczasowe problemy z odbiorem leków mogą wynikać z procedury wyłonienia firmy utylizującej leki. Magistrat rozstrzygnął przetarg w połowie stycznia i prawdopodobnie nie do wszystkich aptek trafiły jeszcze nowe kosze na lekarstwa.
Rocznie miasto przeznacza na ten cel kilkanaście tysięcy złotych. W ostatnim roku odebrano w ten sposób ponad 4 tony przeterminowanych lekarstw.
(Marcin Golec/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.