- A
- A
- A
Co dalej z remontem linii kolejowej z Tarnowa do Dębicy?
Jak dowiedziało się Radio Kraków remont linii kolejowej z Tarnowa do Dębicy już od 30 czerwca może zostać przerwany. Tak przynajmniej straszy firma Feroco. Ma to być efekt konfliktu z zależną od PKP PLK spółką PPMT na Mazowszu o zaległości za tamte prace. Zastanawia jednak forma, w której spółka informuje o całej sprawie. A smaczku dodaje fakt, że nazwisko właściciela Feroco pojawia się na nagraniach opublikowanych przez Wprost w kontekście utrudniania mu prowadzenia biznesu.Firma Feroco zamieściła w mediach list otwarty do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, w którym prosi ją o pomoc w rozmowach z PKP PLK oraz zależną od PKP spółką Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe. Chodzi o rzekome zaległości za prace, jakie Feroco wykonywało dla PPMT na linii kolejowej z Radziwiłłowa do Żyrardowa. Wielkopolska spółka żąda zapłaty 23 milionów złotych i przekonuje, że bez tych pieniędzy nie będzie w stanie remontować torów z Tarnowa do Dębicy.
Prezes Feroco, Jacek Jerzy Kowalski, w przesłanym do Radia Kraków oświadczeniu pisze: "Jeszcze nie zeszliśmy z kontraktu 2.1 Tarnów Dębica, jednak brak finansów na zakup środków produkcji w tym tygodniu, może doprowadzić do zaprzestania prowadzenia robót od poniedziałku 30.06.2014 ".
Co ciekawe jednak list otwarty opublikowany w mediach skierowany do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej... na razie do niej nie trafił. O planach odstąpienia od prac nic nie wiedzą też Polskie Linie Kolejowe , które są oburzone oskarżeniami zawartymi w liście Feroco, jakoby PKP PLK oraz PPMT nie respektowały prawa i zasad elementarnej uczciwości w obrocie gospodarczym.
"Tezy, które są zawarte w liście są nieprawdziwe i godzą w dobre imię spółki. Natomiast jeśli chodzi o realizację poszczególnych kontraktów przez Feroco, to nie mamy żadnych informacji o tym, że są jakiekolwiek zakłócenia . Wręcz przeciwnie pracownicy Feroco działają w tych miejscach, w których powinni realizować swoje prace". - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków, rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.
Spółka PKP PLK precyzuje, że prace realizowane przez Feroco na odcinku z Tarnowa do Dębicy są prowadzone aktualnie na odcinku z Grabin do Dębicy oraz na samej stacji w tym mieście.
Tyle, że z relacji internautów na Forum Polskich Wieżowców wynika, że we wspomnianych miejscach pracują głównie konsorcjanci Feroco, a nie pracownicy wielkopolskiej spółki
Kolejarze nieoficjalnie przyznają, że nie zamierzają poddawać się szantażowi ze strony Feroco, która straszy przerwaniem prac.
Już raz Polskie Linie Kolejowe ugięły się jednak pod działaniami wielkopolskiej spółki. W połowie kwietnia spółka złożyła wniosek o upadłość do sąd. Wycofała go jednak, kiedy dostała część wstrzymanych wcześniej przez PKP wypłat.
PKP PLK wyjaśnia, że w tamtej sytuacji wstrzymanie płatności za część faktur wynikało m.in. z tego, że Feroco nie płaciło swoim podwykonawcom. Dlatego też część wstrzymanych płatności PKP PLK bezpośrednio przelało do tych firm.
Feroco wyjaśniało wtedy, że straciło płynność finansową przez wspomniane zaległości ze strony spółki PPMT za prace na Mazowszu. Tyle, że zdaniem PPMT nie ma ono żadnych zaległości wobec Feroco. Miałyby je bowiem pokryć kary umowne, jakie w opinii PPMT, Feroco powinno zapłacić za zerwanie kontraktu na Mazowszu. Konflikt obu spółek prawdopodobnie rozstrzygnie sąd.
Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że właścicielem Feroco jest Zbigniew Jakubas, którego nazwisko pada w opublikowanej przez Wprost nielegalnie nagranej rozmowie Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Bartłomiej Sienkiewicz oraz Marek Belka rozmawiają o tym, w jaki sposób wpływać na działalność należącej do Jakubusa Mennicy Polskiej, która wybija monety.
Mimo że sprawa dotyczy Mennicy Polskiej, Zbigniew Jakubas w swoich wypowiedziach po ujawnieniu podsłuchów m.in. dla Pulsu Biznesu przypominał, że jego spółki mają też problem z "zapłatami za zamówienia państwowe". Nie sprecyzował jednak, czy miał na myśli kontrakty realizowane dla PKP PLK.
Bartek Maziarz
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:08
Podwójne obchody w Wierzchosławicach: "Każdy ma prawo, aby na swój sposób czcić pamięć o premierze Polski"
-
14:16
IMGW ostrzega: gęsta i lokalnie zamarzająca mgła w niemal całym kraju
-
12:28
WYSPY HONGKONGU Chiny, Hongkong, Macau (6)
-
11:35
Japońskie drzeworyty w Krakowie. Wystawa Utamaro w Muzeum Narodowym
-
10:59
Edukatorka seksualna o "Babygirl": "To jest dobry film"
-
10:57
"Dziewczyna z igłą" w kinach – rozmawiamy z reżyserem filmu
-
10:55
„Sztuka pięknego życia” – film napędzany chemią
-
10:50
Wielokulturowa rodzina, czyli "Kraków kolędowe serce świata"
-
10:38
Trwa wyburzanie, będzie budowa. Ciężki sprzęt wyburza 5 kamienic przy ulicy Mazowieckiej w Krakowie
-
10:10
El Sistema, czyli darmowa edukacja muzyczna
-
10:09
Prezydent zawodnikiem numer 1. Andrzej Duda otworzył 11. charytatywny Slalom Maraton w Zakopanem
-
09:26
Na narty z Oświęcimia? Można się wybrać razem z MOSiR-em
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze