- A
- A
- A
Budowa zbiornika w Skrzyszowie opłaciła się
Powstał by uchronić Tarnów i jego południowo-wschodnie tereny przed powodzią. Ostatnie deszczowe dni pokazały, że warto było wydać kilkanaście milionów złotych, aby wybudować zbiornik retencyjny w podtarnowskim Skrzyszowie. W ciągu dwóch dni przyjął ponad 150 tysięcy m3 wody, która wcześniej zalewała okoliczne domy.- Jesteśmy pozytywnie zbudowani tym, że to działa. Każda nowa rzecz budzi wątpliwości. Po tych deszczach jesteśmy pewni, że zbiornik się sprawdził - mówi Radiu Kraków wójt Marcin Kiwior.
Wójt dodaje, że zbiornik jest gotów nadal przyjąć nadmiar wody z rzeki Wątok. Do pełnej ochrony przeciwpowodziowej gminy Skrzyszów i okolic Tarnowa brakuje jednak jeszcze suchych zbiorników. Jest już przygotowywana dokumentacja do budowy 8 polderów retencyjnych na terenie gminy Skrzyszów.
Przypomnijmy, podtarnowska gmina Skrzyszów przez lata była jedną z najczęściej zalewanych podczas powodzi gmin w Małopolsce. Dlatego właśnie tam zdecydowano się wybudować zbiornik retencyjny. Gromadzić ma on nadmiar wody, który podczas deszczy i ulew płynie w rzece Wątok oraz dopływach Wątoku.
Drugi zbiornik retencyjny w regionie tarnowskim planowany był w miejscowości Joniny w gminie Ryglice. Ta budowa jedna nie doszła do skutku, pieniądze przeznaczone na wybudowanie zbiornika trafiły na inne małopolskie inwestycje przeciwpowodziowe. Wszystko dlatego że nie udało się w terminie zdobyć niezbędnych pozwoleń i dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy.
Czytaj także: Zbiornik w Skrzyszowie koło Tarnowa powoli napełnia się wodą. Co będzie dookoła?
(Agnieszka Wrońska/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:45
Szczawa oficjalnie nową gminą, ale wciąż ma „pod górkę”
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
-
13:23
Czy migranci obciążają system ochrony zdrowia? Dane nie pozostawiają wątpliwości
-
13:20
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:13
Zaginęła 22-letnia Katarzyna Koczot z Krakowa. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
12:48
"Po wypadku świat nam się na chwilę zawali, ale pokazujemy, że da się żyć". Sport ma moc!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze