Za oryginalnym pomysłem wybudowania w Brzesku pavimentum stoją harcerze z brzeskiego hufca - Mikołaja Kopernik jest bowiem ich patronem, a w tym roku mija 50 lat od nadania jego imienia brzeskiemu hufcowi. Zainspirował ich do tego geodeta, Mariusz Meus znany jako Pan Południk, krakowianin, który na co dzień pracuje na Zamku Królewskim na Wawelu.
Pavimentum to obiekt naukowy, edukacyjny. Nazwa wzięła się od łacińskiego słowa pavimentum, czyli chodnik. Zaczerpnięta została ona z dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Pavimentum Copernianum, czyli podest badawczy Mikołaja Kopernika. Takie Pavimentum miał sobie sam zbudować Mikołaj Kopernik we Fromborku w 1513 roku
- mówi Bartłomiej Turlej z hufca ZHP Brzesko.
Pomnik „Pavimentum Copernicanum” stanął na skwerze Haliny Biernat, przy Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Symboliczna rekonstrukcja powstawała ponad rok. Jest to płyta edukacyjna o wymiarach 3,82 na 3,82 metra na wysokim na 45 cm fundamencie, na którą można wejść po trzech stopniach. W nawierzchni płyty edukacyjnej pavimentum jest przedstawiony model heliocentrycznego Układu Słonecznego, zaczerpnięty z kart „De Revolutionibus” – Planety ustawione są tak, jak w dniu narodzin Kopernika (19.02. 1473).
Według historyków oryginalne pavimentum było prostszą budowlą, było też większe i otoczone dodatkowo nasypem ziemnym, aby astronom nie spadł z podwyższenia w czasie nocnych obserwacji.
Platforma powstała w ramach konkursu edukacyjnego „Małopolska! Postaw na edukację”. Harcerze otrzymali blisko 90 tysięcy złotych na ten cel. Łączny koszt całego projektu wyniósł około 120 tys. zł. 30 tysięcy pochodziło ze środków własnych hufca.
17 grudnia właśnie na brzeskim Pavimentum odbędzie się przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. W przyszłym roku harcerze chcą zorganizować tam specjalne questy dla uczniów szkół z regionu.
Brzeski hufiec przygotowuje już także specjalny quest dla młodzieży.