Jak podkreśla wójt Małgorzata Moskal - zarówno rada gminy Wierzchosławice, jak i miasta Tarnowa jednogłośnie zgodziły się na taką współpracę. Chcą jej także mieszkańcy, którzy wypełnili prawie tysiąc ankiet:

Jeśli tej symbiozy między nami nie będzie, nie będzie rozwoju. Przygotowaliśmy rozkład jazdy, dwa poranne kursy i dwa popołudniowe. Wynikały one z ankiety, którą przeprowadziliśmy w urzędzie gminy. Zostało przesłanych ponad 970 ankiet.

To ważny moment dla obudwu gmin, ponieważ łaczyć nas będą nie tylko dwa mosty, ale także autobusy. To ważny krok, aby również w Tarnowie rozwijać komunikację aglomeracyjną.


0 dodał prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, który próbuje namówić także Gminę Tarnów do powrotu do korzystania z usług MPK. Obecnie składania się ona jednak do przedłużenia umowy z Małopolskimi Liniami Dowozowymi, która jest o 2 miliony złotych tańsza.

Kto będzie woził pasażerów w Gminie Tarnów?


Prezydent Jakub Kwaśny nadal będzie zabiegał o współpracę komunikacyjną z Gminą Tarnów.

To jest kwestia matematyki, pewnie też ceny. Nie znam wyników finansowych spółki Kolei Małopolskich, nie wiem, z czego wynika ta cena, więc trudno mi się wypowiadać. Wiem jedno, że czasami nie chodzi o pieniądze tylko o budowie czegoś wspólnie. Przykład z Gminą Wierzchosławice pokazuje, że da się. Problem polega na tym, że decyzja, którą kiedyś podjął mój poprzednik, powoduje, że ta cena jest dzisiaj nieco wyższa. Gdybyśmy kilka lat temu tej umowy nie zrywali, być może te koszty dzisiaj byłby zupełnie inne. I płacimy za to wszyscy. Wierzę, że ta jakość i ta oferta i fakt, że mieszkańcy Gminy Tarnów nie musieliby kupować dwóch biletów dwóch różnych przewodników, jest wystarczającym argumentem do tego, żeby przyłączyć się do wspólnego dzieła, jakim jest komunikacja aglomeracyjna. Natomiast rozumiemy decyzję ekonomiczną

- podkreśla prezydent Kwaśny, który rozmawia o współpracy komunikacyjnej także z Gminą Skrzyszów i Lisia Góra.

Autobusy z pętli w tarnowskich Mościcach do Dwudniaków w Gminie Wierzchosławice będą odjeżdżały o 5:55, 6:55, 15:35, 16:35. Na razie do końca roku. Podtarnowską gminę będzie to kosztowało w tym okresie około 60 tysięcy złotych.

Z internetowej ankiety przygotowanej przez Gminę Wierzchosławice wynika, że 85 procent osób, którą ją wypełniło, byłoby skłonnych do zrezygnowania z dojazdu do Tarnowa własnym samochodem w przypadku dogodnego połączenia komunikacyjnego.