Bezpłatne studia i taniej niż w Krakowie

Akademia Tarnowska w 2023 r. otrzymała zgodę ówczesnego ministra edukacji i nauki na otwarcie medycyny. Jednak, aby zapewnić poziom kształcenia, przez rok odbywały się przygotowania. Rekrutacja rozpoczęła się w lipcu 2024 r.

"Nasze starania zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną, której przedstawiciele w czerwcu tego roku wizytowali uczelnię i sprawdzali, jak się przygotowaliśmy. Osiągnęliśmy zamierzony efekt. Minister zdrowia w rozporządzeniu przyznał nam limit 60 miejsc na kierunek i tyle też osób zacznie tu naukę" – powiedział PAP rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej Piotr Kopa. W rekrutacji spośród 430 kandydatów 360 przekroczyło wymagany prób minimum 240 punktów. "Wymagania były wysokie" – zauważył rzecznik.

Studenci pochodzą głównie z powiatu tarnowskiego i okolicznych powiatów. "Zainteresowanie było jednak z całej Polski" – podkreślił Piotr Kopa.

Kandydaci na studia medyczne interesowali się nauką w Tarnowie ze względu na bezpłatność studiów oraz stosunkowo niskie koszty życia w tym mieście. O studia w Tarnowie pytają m.in. osoby z Krakowa, które prywatnie studiują medycynę i narzekają na wysokie ceny, szczególnie najmu mieszkań, w stolicy Małopolski. Ich zdaniem atutem tarnowskiego ośrodka jest dobre połączenie komunikacyjne z Krakowem.

Jest decyzja ws. rekrutacji na kierunek lekarski w Akademii Tarnowskiej Jest decyzja ws. rekrutacji na kierunek lekarski w Akademii Tarnowskiej

Sprawami kadrowym na poczet kierunku lekarskiego Akademia Tarnowska zajęła się trzy lata temu. Większość zajęć prowadzić będą specjaliści tej uczelni, ale i eksperci z innych jednostek naukowych. Studenci zajęcia będą mieć w szpitalach w regionie.

Na zajęcia do prosektorium mają dojeżdżać do Krakowa do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym Akademia Tarnowska zawarła umowę na dwa lata. Umowa obejmuje też wykłady prowadzone przez ekspertów z UJ.

W planach własne prosektorium

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Akademia Tarnowska planuje szybką budowę własnego prosektorium. Miałoby ono powstać w systemie modułowym, co oznacza budowę nawet w kilka miesięcy.

Niezależnie od planów wzniesienia prosektorium uczelnia chce wybudować ogólnoakademicki obiekt, przeznaczony w dużej mierze dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. W budynku znajdzie się m.in. aula na 450 miejsc.

ANS w Nowym Sączu ma swoje prosektorium. Studenci nie będą już musieli jeździć do Radomia ANS w Nowym Sączu ma swoje prosektorium. Studenci nie będą już musieli jeździć do Radomia

W Małopolsce kierunek lekarski funkcjonuje obecnie na pięciu uczelniach publicznych i jednej prywatnej.

Studia takie od wieków oferuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W 2016 r. kierunek lekarski uruchomiła Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego – była to pierwsza niepubliczna uczelnia w kraju z takim uprawnieniem.

W 2023 r. kierunek lekarski zaczął działać na publicznych Akademiach Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz w Nowym Targu. Na bieżący 2024/2025 rok akademicki ministerstwo zdrowia nie udzieliło jednak tym dwóch uczelniom limitów miejsc przyjęć na te studia, w związku z czym nie mogły one przeprowadzić rekrutacji. Decyzja MZ wiąże się z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydanej o kierunkach na tych uczelniach.