- A
- A
- A
56. edycja konkursu „Malowana Chata” w Zalipiu
Coroczne święto fanów kultury ludowej na Powiślu Dąbrowskim. W weekend w Zalipiu odbyła się 56. już edycja konkursu „Malowana Chata”.Zalipie - niewielka miejscowość na północ od Tarnowa - od 1978 roku jest gospodarzem tych nietypowych zmagań. W tym roku o tytuł najlepszego - wystartuje ponad 100 lokalnych twórców. To nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim utrwalanie tradycji tych terenów przekazywanych z pokolenia na pokolenia - tłumaczy Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które organizuje konkurs - Artyści z tamtego regionu malują piękne, zalipiańskie kwiaty. Komisja obchodzi domy, sprawdza i w rozmaitych kategoriach wydaje werdykty, kto i w jakiej kategorii popełnił najładniejsze malowidła związane z tą tradycją zalipiańskich kwiatów.
W piątek komisja konkursowa oceniała zgłoszone w rywalizacji domy. W sobotę - festyn ludowy i wieczorny koncert Kingi Kopyto i Wiktorii Wojewody, a w nocy - zabawa taneczna do rytmów zespołu Plus. W niedzielę ogłoszenie wyników konkursu "Malowana Chata". Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
W tym roku konkursowi towarzyszyło oficjalne otwarcie po remoncie miniskansenu w zagrodzie Felicji Curyłowej. Generalny remont został przeprowadzony w ramach projektu unijnego "Skansenova" realizowanego w województwie małopolskim. W ramach modernizacji do miniskansenu przeniesiono też - malowaną wewnątrz i na zewnątrz - chałupę nieżyjącej już malarki Stefanii Łączyńskiej.
Gospodarstwo artystki ludowej i jednej z pierwszych uczestniczek konkursu Felicji Curyłowej, jeszcze za jej życia, było najczęściej odwiedzanym przez turystów. Po śmierci Curyłowej zostało kupione przez "Cepelię" i w 1978 r. przekazane Muzeum Okręgowemu w Tarnowie.
Organizatorzy konkursu podkreślają, że choć zasięg konkursu jest regionalny, to zalipiańskie malowane obejścia są słynne na całym świecie - japońskie biura turystyczne piszą o tej małopolskiej wsi jako jednym z 30 najciekawszych miejsc w Europie. Corocznie fotografuje je blisko 19 tys. turystów z Polski i zagranicy.
Zdaniem etnografów, zwyczaj malowania domów w tym regionie motywami kwiatowymi wziął się z wiosennego obyczaju bielenia chat, których fasady zszarzały po jesiennych ulewach i zimowych zamieciach.
Konkurs "Malowana Chata" jest najdłużej trwającym konkursem na sztukę ludową w Polsce. Pierwszy raz odbył się w 1948 r., a od 1978 r. organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Zadanie dofinansowywane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(Marcin Golec/Agnieszka Wrońska/PAP/sp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:00
Jazzowy bazar. Audycja z 21.11.2024 r.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
18:23
Biletomat "wszystko mający". Rewolucja w pojazdach krakowskiego MPK
-
17:48
Terapie nowotworów z wykorzystaniem promieniowania neutronowego
-
17:44
Co jest w ziemi? Sąd: aktywiści mają prawo poznać wyniki badania gleby wokół nowohuckiego kombinatu
-
17:15
Radosław Sikorski w Chrzanowie: "Połączę i pogodzę Polaków"
-
16:51
Los elektrowni Siersza nie jest jeszcze przesądzony?
-
15:51
Pożegnanie Artura Sarnata - legendarnego bramkarza Wisły Kraków
-
15:49
Nielegalnie handlował egzotycznymi zwierzętami, wpadł na... targach egzotycznych zwierząt
-
15:43
Jeszcze więcej biletów na Festiwal Boska Komedia
-
15:22
Natchniony, napuszony, banalny: „Mały Książę”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze