Najnowsza edycja tarnowskiego budżetu obywatelskiego została zdominowana przez remonty - wśród propozycji przeważają te dotyczące remontów dróg, placów zabaw oraz obiektów sportowych. Jest jednak także kilka nowych propozycji jak na przykład pomysł stworzenia miasteczka rowerowego, pojawiła się też propozycja zakupu kwiatów na miejskie ulice czy realizacja w Tarnowie wakacji z maszkaronem - wydarzenia kulturalnego łączącego pokazy teatrów ulicznych z paradą tarnowskich maszkaronów. Projekty zgłoszone w tej edycji dotyczą również kontynuacji zadań zrealizowanych w poprzednich latach - mieszkańcy chcieliby, aby z budżetu obywatelskiego, nadal finansować centra seniorów czy klub mamy z dzieckiem, rozbudować powstały bike park czy rolkostrady.
Mieszkańcy traktują to jako projekty wieloletnie i gdzieś pojawił się pomysł. Można spróbować dokonać takiej zmiany regulaminu, żeby może wprowadzić projekty wieloletnie, projekty większe. Obecnie ta górna kwota 500 tys. nie jest kwotą, która przy remontach powala z nóg. Proponowaliśmy podział na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe. Być może w przyszłym roku trzeba powrócić do tego pomysłu i głęboko zrewidować regulamin budżetu obywatelskiego
- przyznaje Jacek Pilch z tarnowskiego urzędu miasta.
Zmiana regulaminu budżetu wydaje się słuszna nie tylko ze względów ram finansowych, ale również ze względu na to, że budżet obywatelski w Tarnowie powoli traci na popularności - w ubiegłym roku w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego Tarnowa wzięło udział niewiele ponad 5 tysięcy tarnowian.
To, czego mi brakuje w Tarnowie to takiego impulsu ze strony prezydenta, że budżet obywatelski jest wyznacznikiem, że te inwestycje, które zwyciężą, są inwestycjami priorytetowymi, które będą później realizowane nawet jeżeli zabraknie trochę pieniędzy lub drugi etap będzie kosztował już budżet miasta nieco więcej pieniędzy
- uważa przewodniczący tarnowskiej rady miejskiej Jakub Kwaśny. Rzeczywiście bolączką poprzednich edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego jest to, że wiele zadań z poprzednich lat do tej pory nie udało się zrealizować. Tarnowianie jednak doceniają tę inicjatywę i z całą pewnością chcą, aby była realizowana.
Warto to kontynuować i słuchać mieszkańców, żeby mogli powiedzieć, czego potrzebują, by byli zadowoleni. Jest to cały czas coś inwestowane dla miasta - obiekty, drogi czy parki.
Głosowanie w tarnowskim budżecie obywatelskim na rok 2024 ruszy w poniedziałek. Aby oddać ważny głos na jeden z 23 projektów, trzeba być pełnoletnim mieszkańcem Tarnowa lub mieć ukończone 16 lat i mieć kartę miejską. Głosować można tradycyjnie na kartach do głosowania oraz elektronicznie na stronie bo.tarnow.pl.