Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów z pieniędzmi na przebudowę ronda koło Świtu. I na "niechciane" przejście podziemne

Tarnów będzie mógł przebudować tymczasowe rondo w ścisłym centrum miasta i wybudować podziemne przejście dla pieszych. Urząd Marszałkowski w Krakowie przyznał miastu prawie 24,5 miliona złotych z Funduszy Europejskich dla Małopolski. Prezydent Jakub Kwaśny cieszy się z dotacji, ale też nie ukrywa, że nie jest zwolennikiem tej drugiej inwestycji. Zmiana oznaczałaby jednak rezygnację z dofinansowania.

Fot. P. Topolski

„Nie jestem fanem podziemnych przejść dla pieszych. Dzisiaj daje się preferencje pieszym, a nie samochodom. Natomiast są też takie argumenty czy głosy, że z chwilą realizacji na Owintarze ten ruch może się tam istotnie zwiększyć. I wtedy takie przejście podziemne może być potrzebne. Mam wątpliwości i będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać. Natomiast projekt poszedł taki jaki poszedł. Został złożony i dzisiaj wydaje się, że, chcąc uniknąć budowy przejścia podziemnego, należałoby wycofać ten projekt, zrezygnować z dofinansowania i przeprojektować dokumentację. To też może być niebezpieczne, bo te środki z dofinansowania zostaną zagospodarowane w inny sposób" – mówił Jakub Kwaśny.

Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny podkreśla jednak zmianę we współpracy na linii władze miasta - zarząd województwa małopolskiego – dobrą współpracę.

Wicemarszałek Ryszard Pagacz przekonuje, że obecne tymczasowe rondo u zbiegu ulicy Krakowskiego, Narutowicza oraz Sikorskiego „nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem”.

„Tam się zdarzają stłuczki. Będzie przebudowane z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Będzie to rondo turbinowe z przejściem podziemnym, monitoringiem, drogą dla rowerów. Z całą pewnością to rozwiązanie będzie ułatwieniem komunikacyjnym dla Tarnowa. I jeżeli połączymy to z planami miasta dotyczącymi dróg, z całą pewnością w ciągu najbliższego czasu, czyli roku - dwóch, to rozwiązanie ułatwi komunikację w Tarnowie. To jest sygnał, że odblokowaliśmy pewną złą tendencję. W Tarnowie się dzieje i będzie się działo” – dodał Ryszard Pagacz.

Miasto będzie musiało teraz znaleźć około 4,5 miliona złotych na wkład własny tej inwestycji. Przebudowa skrzyżowania w ścisłym centrum Tarnowa obok kościoła Misjonarzy musi się zakończyć do lutego 2026 roku i ma być pierwszym etapem prac. W drugim, podobne rozwiązanie zastosowane zostanie przy ulicy Bandrowskiego – będzie komunikować planowane na terenie dawnego Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Owintar osiedle mieszkaniowe.

Szpeci centrum Tarnowa od lat. Nowy inwestor robi kolejny krok

Konferencja prasowa. Fot. P. Topolski

Konferencja prasowa. Fot. P. Topolski

Urzędnicy zaskoczeni dotacją

Tarnów ma już całą potrzebną dokumentację dla budowy ronda turbinowego i pierwszego etapu budowy nowego układu komunikacyjnego w rejonie Owintaru. Za nim zostanie jednak ogłoszony przetarg, urzędnicy muszą dobrze przemyśleć wpisany do przetargu sposób prowadzenia ruchu i terminów prowadzenia prac. Na przyszły rok planowany jest także drugi etap przebudowy ulicy Tuchowskiej.

Na przebudowę układu komunikacyjnego Owintaru nie ma zbyt dużo czasu, bo inwestycja, ze względu na dofinansowanie z Funduszy Europejskich musi być gotowa do lutego 2026 roku. „Jesteśmy zaskoczeni, że ten konkurs został rozstrzygnięty w tym terminie. Nie ma co ukrywać. Teraz wszystkie ręce na pokład i szlifujemy tak tę umowę, żeby miasto nie zostało sparaliżowane” - podkreśla jeden z tarnowskich urzędników, który dodaje, że miasto niedługo powinno także podpisywać umowę na przebudowę przejazdu pod wiaduktem na ulicy Lwowskiej.

Remont ulicy Tuchowskiej idzie jak burza. O jednym jednak zapomniano

Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (5)

M
Mieszkanka
2024-09-13
Tez uważam że w tym miejscu powinna znaleźć się piękna przeszklona estakada która nie dość że pełniła by swoją funkcje to była by gustownym elementem miasta gdyby była odpowiednio zagospodarowana. Służącą jako ciął komunikacyjny, miejsce spotkań oraz można by było zobaczyć drogę na rynek w całej okazałości, atrakcyjna zwłaszcza wieczorami i nocą.
J
Ja
2024-09-08
Cymbale przejście podziemne to konieczność.
PZK
policjant z KPTC
2024-09-01
Ciekawe czy zabiorą nam miejsca parkingowe wokół komisariatu, bo jeśli tak to poziom naszej pracy drastycznie spadnie. Ciekawe czy panowie komendanci tarnowskiej Policji zajmują się tym problemem. Rozumiem, fajnie jest brać wysoką pensję, każdy ma swoje miejsce parkingowe, jednak czasem trzeba zająć się naprawdę poważnymi sprawami a nie surfować po internecie przez 7 godzin służby. Panowie szabla w dłoń i do dzieła!!!
U
usa
2024-08-30
generalnie nie ale tutaj moze sie przydac gorzej to na mickiewicza takie glebokie i na bogato a ulica w sumei waska i obok sa inne pdp
A
Amerykanin
2024-08-30
W bogatych krajach zachodniej cywilizacji od dekad nie buduje się szczurzych podziemnych tuneli dla ludzi, eufemistycznie nazywanych ,,przejściami podziemnymi,, . Więc nie rozumiem dlaczego w tytule słowo ,,niechciane,, jest w cudzysłowiu? ----- Proste rozwiązanie: wybudować zarówno szczurzy tunel wymagany przez dofinansowanie, oraz normalne cywilizowane przejście naziemne. To drugie będzie duuużo tańsze więc nawet ze środków miejskiej kasy da się je zrobić bez sięgania do pieniędzy z funduszy.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię