Sytuacja przedsiębiorców jest nieciekawa, bo wprowadzone w ubiegły piątek ograniczenia doprowadziły do zamknięcia nie tylko galerii handlowych, ale i wielu innych lokali usługowych. Tak było między innymi w przypadku siłowni prowadzonej w Tarnowie przez pana Alberta. „Nie mamy jak spłacać leasingu i pożyczek. Firmy też nie chcą tego zawieszać, bo nawet przy wakacjach kredytowych trzeba płacić odsetki. Koszty są” – przyznaje tarnowianin.
Nasz rozmówca, aby spłacić wszystkie zobowiązania, pokryć wypłaty dla pracowników potrzebuje miesięcznie obrotu wysokości 15 tysięcy złotych. Tymczasem za marzec na pokrycie wydatków będzie miał maksymalnie 3 tysiące. Jak mówi - czuje się pozostawiony sam sobie: „Sytuacja jest naprawdę krytyczna. Mówi się głównie o branży turystycznej, ale nie oszukujmy się, najbardziej oberwą mali przedsiębiorcy. Banki też dobrze się pozabezpieczały. Ja mam dom pod zastaw. Jak nie spłacę kredytu, to mi zostanie zabrany”.
W ramach tak zwanej Tarczy Antykryzysowej przedstawiono pięć zasadniczych rozwiązań/propozycji dotyczących wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników. „W tym trudnym czasie dla przedsiębiorstw proponujemy bardzo konstruktywny pakiet, bardzo kompleksowy pakiet, po to, żeby z jednej strony zapewnić utrzymanie miejsc pracy, a z drugiej strony, żeby firmy, przedsiębiorstwa mogły przejść przez ten trudny okres" - mówił premier. Dlatego - dodał - "zdecydowaliśmy się na dopłaty do każdego miejsca pracy, które będzie zagrożone według pewnych określonych kryteriów w wysokości do 40 procent średniego krajowego wynagrodzenia. Drugie 40% pokryje pracodawca".
Wsparciem mają być objęte także osoby samozatrudnione oraz te na umowach zlecenie i umowach o dzieło. Pozostałe rozwiązania dotyczą udzielania nisko oprocentowanych pożyczek i kredytów oraz ulg i odroczeń składek na przykład tych odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak mówi Anna Szaniawska z krakowskiej delegatury ZUS - program pomocowy opiera się na odroczeniu na trzy miesiące składek, które prowadzący działalności mieli uiścić za luty, marzec i kwiecień. Na trzymiesięczne odroczenie opłat za te miesiące mogą liczyć także ci, którzy wcześniej zawarli z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę na płatność w ratach. „Wystarczy, że przedsiębiorcy dostarczą odpowiedni wniosek, w którym musi być oświadczenie, w jaki sposób koronawirus sprawił, że nie można było w terminie opłacić składek. Wnioski będzie można przekazać elektronicznie albo wydrukować, wypełnić i wrzucić do specjalnych skrzynek” – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Szaniawska.
Rozwiązaniom zaproponowanym w ramach tak zwanej Tarczy Antykryzysowej przyjrzał się ekonomista Marek Zuber. Jego zdaniem - zabrakło konkretów dotyczących tego planowanego wsparcia. „Mamy zapowiedzi działań w zapewnieniu płynności bankom, przedsiębiorcom, odroczenia płatności. Nie mamy tylko szczegółów odnośnie kryteriów, które trzeba będzie spełnić, by otrzymać pomoc od państwa” – komentuje ekonomista.
Konkrety mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku dni. O tym zapewniał z kolei prezydent Andrzej Duda. „Program musi być gotowy jeszcze w przyszłym tygodniu” – podkreśla.
Niezależnie od rządowych działań pomocną dłoń do przedsiębiorców wyciąga także Kraków, który przygotował specjalny program "Pauza". Trzymiesięczne ulgi zaproponowane przez magistrat dotyczą zniesienia opłat za wjazd do strefy ograniczonego ruchu, czynsze w gminnych lokalach i podatki. „Trzeba złożyć odpowiedni wniosek a ten na pewno zostanie pozytywnie rozpatrzony, opłaty zostaną odroczone o co najmniej trzy miesiące. Będzie można też ubiegać się o umorzenie części zaległości podatkowych” – wyjaśnia rzecznik prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
Prezydent Krakowa przedstawił program udogodnień dla przedsiębiorców w zw. z koronawirusem
W tej sytuacji, aby ubiegać się o poszczegółne ulgi trzeba składać osobne wnioski w referatach, które zajmują się poszczególnymi sprawami.
Epidemia koronawirusa. Bądź na bieżąco - relacje w Radiu Kraków
(Joanna Orszulak/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.