Zgodnie z informacjami przekazanymi we wtorek PAP przez fundację, w województwie małopolskim najwyżej ocenianym przez pacjentów ośrodkiem jest Szpital Specjalistyczny im Ludwika Rydygiera w Krakowie, z oceną 4,5/5. W tym ośrodku chorzy podkreślają bardzo wysoki poziom opieki personelu medycznego. Jedna z pacjentek opisuje: „Fachowa, rzeczowa obsługa medyczna. Lekarze do samego końca walczą o pacjenta, doradzą jak potrzeba”.
Kolejne miejsce w Małopolsce zajmuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie, z oceną 4,1/5. W tym ośrodku wysoko oceniany jest sposób leczenia i przestrzeganie praw pacjentów.
Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego. Na kolejnym miejscu znalazł się Zamojski Szpital Niepubliczny (4,6/5).
Krakowski szpital Rydygiera jest trzeci w tym ogólnopolskim zestawieniu. Opinie na stronie onkomapa.pl można cały czas dodawać.
Jak dotąd najwięcej opinii (691) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5. W tej placówce wysoko oceniany jest komfort pacjenta.
Fundacja Alivia w informacji przekazanej PAP zwróciła uwagę, że w Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat pomiarów wskaźników jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka są zmuszeni szukać informacji o ośrodkach na własną rękę.
Dlatego Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących. Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort. W ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii.
Na potrzeby rankingu szpitali przyjaznych onkologicznie wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.