Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

MZ: 141 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 23 kolejne osoby, łącznie 11 902 przypadki i 562 zgony. RELACJA

  • Aktualności
  • date_range Poniedziałek, 2020.04.27 07:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:32 )
Liczba zdiagnozowanych chorych na COVID-19 wzrosła w poniedziałek do 11 902, po wykryciu 141 nowych przypadków. Zmarły 23 kolejne osoby, czyli łącznie 562 chorych – wynika z opublikowanego w poniedziałek po południu zestawienia Ministerstwa Zdrowia.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

17:55 - MZ: 141 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 23 kolejne osoby, łącznie 11 902 przypadki i 562 zgony.

16:53 - We wtorek odbędzie się pierwsze spotkanie Zespołu Antykryzysowego (ZA) przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym udział zapowiedzieli przedstawiciele środowisk artystycznych - poinformował resort w poniedziałek.

16:45 - Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce nadzoruje śledztwo przeciwko mieszkance powiatu wyszkowskiego 55-letniej Barbarze B. Przedstawiono jej zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemicznego i szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19 – poinformowała w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

16:38 - Kolejne oddziały szpitalne w regionie wznawiają działalność. Od poniedziałku pacjenci ponownie są przyjmowani na SOR w Szpitalu Kieleckim. Opiekę medyczną w pełnym zakresie prowadzą także placówki w Busku Zdroju i Czerwonej Gó

15:57 - Na onkologii szpitala pleszewskiego służby sanitarne wprowadziły kwarantannę. U jednego z lekarzy wykryto zakażenie koronawirusem – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy szpitala w wielkopolskim Pleszewie Ireneusz Praczyk.

15:54 - W poznańskim szpitalu zakaźnym hospitalizowanych jest obecnie 225 osób. Z tej liczby u 198 osób potwierdzono zakażane koronawirusem; 13 z nich jest w stanie ciężkim - poinformował w poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

15:38 - W poniedziałek wznowiono przyjęcia na część dotkniętych epidemią COVID-19 oddziałów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Pacjenci są znów przyjmowani na internę, neurologię, onkologię i na jedyny w Radomiu oddział ginekologiczno-położniczy.

15:37 - W Łodzi powstała internetowa platforma medyczna oferująca konsultacje lekarskie osobom, podejrzewającym u siebie zakażenie koronawirusem. To prywatne przedsięwzięcie ma być wsparciem publicznej służby zdrowia w walce z epidemią - dla pacjentów za darmo.

15:29 - W ciągu kilku najbliższych dni odział neurologii szpitala w Sandomierzu wznowi działalność – poinformował PAP starosta sandomierski Marcin Piwnik. Do tej pory w placówce potwierdzono trzy przypadki zakażenia koronawirusem – u pacjenta i dwóch pracowników szpitala.

15:27 - 300 tys. zł z miejskich spółek w Gorzowie Wlkp. zasili konto tamtejszego szpitala wojewódzkiego. To kolejna pomoc dla lecznicy przekazywana przez władze miasta w czasie pandemii – poinformował rzecznik gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela.

15:19Dezynfekcja miasta oraz ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców przynoszą pozytywne efekty w walce z SARS-CoV-2 – potwierdzają naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którzy analizowali obecność wirusa w 20 wybranych punktach Krakowa.

19:54 - 16 kolejnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego pokonało koronawirusa. W ten sposób liczba ozdrowień w regionie wzrosła do 55.

19:45 - W Senacie dokonaliśmy wszechstronnej analizy wyborów korespondencyjnych, w tym ryzyka zdrowotnego, które im towarzyszy - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

19:29 - Nie wiemy, jak epidemia potoczy się w Polsce. Udało się spłaszczyć jej przebieg, ale wciąż pojawia się 300-500 przypadków dziennie w kraju, i to zważywszy na to, że wykonujemy stosunkowo mało testów – powiedział ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon.

19:08 - Z apelem do ministra zdrowia o pomoc w stworzeniu procedur, które umożliwią rodzicom pobyt na oddziale intensywnej terapii przy przedwcześnie urodzonym dziecku zwróciła się Fundacja Koalicja dla Wcześniaka.

18:46 - 30 mln zł zamierza przeznaczyć województwo małopolskie na wsparcie domów pomocy społecznej i na zdalne nauczanie w ramach tzw. pakietu społecznego łagodzącego skutki pandemii COVID-19.

18:37 - We wtorek odbędzie się pierwsze spotkanie Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w spotkaniu, obok kierownictwa MKiDN, zadeklarowali przedstawiciele związków i stowarzyszeń twórczych, m.in. Związku Artystów Scen Polskich, Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Związku Polskich Artystów Plastyków, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Artystów Tancerzy, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Unii Literackiej, Unii Polskich Teatrów, Zrzeszenia Filharmonii Polskich, Gildii Reżyserów Polskich, Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych oraz Polskiej Rady Muzycznej.

18:10 - 100-letni pacjent Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wyzdrowiał z Covid-19 – podała w poniedziałek Iwona Sołtys z CSK MSWiA.

18:00 - W Szpitalu Klinicznym im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie powstał Wojewódzki Małopolski Magazyn Rezerw dla szpitali – poinformował w poniedziałek marszałek Witold Kozłowski. Zapewnił też, że w placówkach medycznych nie zabraknie środków ochrony osobistej. Więcej

17:57

 

14.47 - 377 sióstr posługuje we wszystkich województwach w związku z brakami personalnymi spowodowanymi epidemią. Dodatkowo 483 siostry pracują na co dzień w placówkach medycznych, pomocy społecznej i opiekuńczo-wychowawczych; 32 jest lekarkami, a 1020 pielęgniarkami – poinformowały żeńskie zgromadzenia zakonne.

14.46 - To dobra i oczekiwana przez nas decyzja - tak o obowiązkowych testach na obecność koronawirusa wśród pracowników DPS-ów mówi Mariusz Sajak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Od dziś do laboratorium w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie ma trafiać dziennie do 200 próbek.

14.00 - Na koronawirusa przebadano dotąd 297 tys. 859 próbek; 286 tys. 098 z nich dało wynik negatywny, a 11 tys. 761 pozytywny - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7,2 tys. testów.

13.40 - Dwie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej: Murcki-Staszic w Katowicach i Jankowice w Rybniku (część kopalni ROW) na tydzień wstrzymały wydobycie węgla w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wśród załogi - łącznie w obu kopalniach jest zakażonych 70 osób, a 736 objęto kwarantanną.

12.52 - Kiermasz Staroci oraz Festyn z okazji Dnia Flagi w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odwołane. Imprezy miały się odbyć w długi majowy weekend. Oficjalne otwarcie sezonu turystycznego w skansenie zostało natomiast przesunięte, ale nie podano jeszcze nowej daty.

12.43 - W Hiszpanii 331 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii Covid-19 wzrosła w Hiszpanii do 23 521.

12.33 - Do aresztu trafił 51-letni mieszkaniec Radomia, który, mimo że był zarażony koronawirusem i powinien przebywać w izolacji, miał kontakt z różnymi osobami. Mężczyzna zachowywał się agresywnie wobec personelu szpitala, a także policjantów. Grozi mu 10 lat więzienia.

11.46 - Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat został przedłużony do 3 maja – przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek ten przysługuje matce lub ojcu dziecka; jego długość nie zależy od liczby dzieci.

11.44 - Prometheus, superkomputer z krakowskiej AGH, pomaga w walce z koronawirusem poprzez szybkie przetwarzanie dużych ilości danych medycznych, biologicznych i chemicznych. Zarejestrowanym zespołom badawczym służą naukowcy z Cyfronetu AGH. Więcej

Odśwież relację

21:18 - Porozumienie stoi na stanowisku, że również ze względów organizacyjnych, wybory w terminie aktualnie ogłoszonym, nie są możliwe do przeprowadzenia w trybie korespondencyjnym - powiedział PAP poseł Andrzej Sośnierz po spotkaniu posłów Porozumienia z prezydentem Andrzejem Dudą.

20:28 - Wypełnianie danych do Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 powinno być realizowane przez personel administracyjny szpitala, a nie personel medyczny – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, która wpłynęła w poniedziałek do Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

20:15 - Za łamanie restrykcji nałożonych w związku z epidemią może grozić mandat lub kara administracyjna wymierzona przez inspektora sanitarnego. Ta druga jest na ogół surowsza i natychmiast egzekwowana – wyjaśnia Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. O tym, czy sprawa trafi do sanepidu, decyduje zazwyczaj policja.

11.16 - Agencji Badań Medycznych przekaże kolejne środki na realizację badań związanych z testami, terapiami i szczepionką przeciwko koronawirusowi. Pozytywną rekomendację otrzymały wnioski dotyczące diagnostyki obrazowej i badań lekowych – podała w poniedziałek ABM.

11.04 - W Ministerstwie Zdrowia toczą się prace legislacyjne, by osoby, najprawdopodobniej w 12. dobie kwarantanny, mogły przyjechać własnym autem na "drive thru", gdzie będzie pobrany wymaz do badania - powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

10.35 - W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 50 osób zakażonych koronawirusem, tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 794 - podał w poniedziałek sztab rządowy. Po wykryciu w ciągu ostatniej doby 6 198 nowych infekcji ich liczba w Rosji wynosi 83 912.

Najnowszy bilans oznacza, że Rosja znalazła się na 9. miejscu wśród krajów świata pod względem liczby zakażeń, wyprzedzając Chiny.

10.29 - Personel medyczny pracujący w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych z chorymi na COVID-19 otrzyma dodatek oraz rekompensatę za ewentualne utracone dochody - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Takie rozwiązanie zakłada rozporządzenie ograniczające pracę medyków w wielu miejscach.

Wiceminister powiedział, że wysokość dofinansowania wyniesie 80 procent utraconych dochodów, które pracownicy medyczni otrzymywali w innych miejscach pracy.

10.16 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek rano o 144 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci czterech osób. Łącznie SARS-CoV-2 wykryto dotąd w Polsce u 11 tys. 761 osób, z których 539 zmarło.

Resort podał, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (34), śląskiego (31), dolnośląskiego (28), zachodniopomorskiego (13), małopolskiego (12), opolskiego (7), pomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (4), świętokrzyskiego (3) i lubelskiego (2).

10.05 - Kolejne przypadki koronawirusa w Małopolsce. Najnowsze dane sanepidu mówią o 12 nowych zarażonych kornawirusem w Małopolsce. Oznacza to, że łącznie w naszym regionie potwierdzono 833 przypadki covid-19. 27 osób zmarło, a 153 zostało wyleczonych. Obecnie 182 osoby przebywają w szpitalach.

10.02 - Ministerstwo Zdrowia: 144 nowe przypadki koronawirusa w Polsce, kolejne 4 zgony

9.58 - Obowiązujące ograniczenia i wytyczne związane z koronawirusem są racjonalne i zdają egzamin; nie można ich zmieniać nadmiernie szybko; decyzje muszą być podejmowane w oparciu o analizy – wskazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

9.45 - Brytyjski premier Boris Johnson, po przezwyciężeniu koronawirusa, wrócił do pracy na Downing Street i do pełnienia obowiązków. Będzie przewodniczył rutynowemu porannemu posiedzeniu gabinetu, na którym ma być omawiana sytuacja w kraju jeśli chodzi o epidemię, a następnie odbędzie rozmowy m.in. z ministrami

9.35 - Norwegia ponownie otworzyła szkoły podstawowe dla uczniów. Jak informują władze, to kolejny krok w kierunku stopniowej normalizacji po wprowadzeniu ograniczeń  związanych z epidemią koronawirusa. Liczebność klas została jednak zmniejszona do piętnastu uczniów.

9.21 - Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 2 759 osób, a 78 tys. 878 objętych jest kwarantanną; wyzdrowiało 2 466 osób - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podaje też, że liczba osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym wynosi 18 tys. 693.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 11 tys. 617. 535 z tych osób zmarło

9.02 - Pracownicy Domów Pomocy Społecznej w Małopolsce będą badani w kierunku koronawirusa. Profilaktyczne testy wykona Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Placówka szacuje, że pobranie próbek ze wszystkich małopolskich DPS-ów zajmie około dwóch tygodni. Diagności będą otrzymywać od 100 do 200 próbek co dwa dni. "To nie zakłóci normalnej pracy w naszym laboratorium" - deklaruje dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. Przypomina, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi placówka może wykonać 1200 testów na dobę. Dotąd najwyższy wynik to 600 testów na dobę

8.48 - Ojciec Leon Knabit mówi stop koronawirusowi! Znany benedyktyn wziął udział w akacji Urzędu Marszałkowskiego pt. Dobro Jest w Małopolsce. Ojciec Knabit podkreśla, że w tych trudnych czasach musi funkcjonować zarówno rozum jak i wiara.

8.27 - Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 67 tys. osób poddanych kwarantannie. W ok. 140 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

8.16 - Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że w najbliższych dniach zostaną podjęte decyzje dotyczące uruchomienia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Piotr Mueller mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że łagodzenie ograniczeń będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju.

8.00 - Część zbiorów Nowojorskiej Biblioteki Publicznej będzie poddana kwarantannie. Przed zawieszeniem działalności w związku z epidemią niektóre książki mogły trafić do rąk osób, zainfekowanych koronawirusem.     Nowojorska placówka jest jedną z największych bibliotek publicznych na świecie. Jej zbiory przekraczają 53 miliony książek i innych eksponatów.

7.43 - Plan łagodzenia ograniczeń w Belgii może być wstrzymany z powodu wciąż wysokich przyjęć do szpitali osób zakażonych koronawirusem. Tak uważają belgijscy wirusolodzy. Potwierdziła to także premier Belgii Sophie Wilmes w wywiadzie dla telewizji VRT. "Plan nie jest wyryty w skale” - dodała.

7.32 - 110 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w RFN do 5 750.

7.31 - Odpowiedzi na pytania: co to jest koronawirus?, jak się można zarazić? oraz co się stanie, jeśli złapiesz koronawirusa? - znalazły się w książce "Koronawirus. Książka dla dzieci", którą bezpłatnie można pobrać w internecie.

7.12 - W szósty tydzień obowiązywania stanu epidemii w Polsce wkraczamy z pewnymi zmianami zasad obowiązujących w ostatnim czasie. Wiemy już, że szkoły będą zamknięte do 24 maja. Są też nowe terminy egzaminów ósmoklasisty i matur. Od 8 czerwca maturę będą pisali absolwenci szkół średnich. W tym roku nie będzie części ustnej. Od 16 czerwca z egzaminem będą się mierzyli ósmoklasiści. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie rozpocznie się 22 czerwca, a egzamin zawodowy - 17 sierpnia

Nadal do absolutnego minimum ograniczony jest ruch graniczny, ale - jak poinformował jeden z największych polskich przewoźników - dziś ruszą autokary z Kolonii i Stuttgartu do Krakowa. Na razie firma planuje jednak tylko kursy 27 i 30 kwietnia, ale w maju planowane jest uruchomienie kolejnych połączeń z Niemcami.

 Nadal jednak wstrzymany jest międzynarodowy ruch kolejowy. Natomiast nieoficjalne informacje, do jakich dotarła "Rzeczpospolita" mówią, że galerie handlowe wznowią swoją działalność 18 maja. Z informacji gazety wynika, że pracownicy w kilku galeriach handlowych dostali informację, że właśnie tego dnia mają się stawić w pracy.

 

PAP/IAR/RK

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię