Według informacji przekazanych PAP przez rzeczniczkę wojewody małopolskiego Joannę Paździo, w niedzielę do małopolskich szpitali trafi łącznie 255 fiolek, czyli 1275 dawek.

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z hurtowni farmaceutycznej przywieziono w niedzielę 165 fiolki, a do dwóch pozostałych szpitali w mieście – Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego oraz Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera – po 15 fiolek, czyli po 75 dawek.

W niedzielę szczepionki są też transportowane do czterech innych szpitali w Małopolsce: Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Do każdego z nich trafi po 15 fiolek.

Według informacji PAP pierwszą zaszczepioną osobą w województwie będzie Krystyna Matusik z Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Uniwersyteckim. Wśród pierwszych zaszczepionych ma być też m.in. dyrektor tego szpitala Marcin Jędrychowski.

W rozmowie z PAP Jędrychowski poinformował, że w Szpitalu Uniwersyteckim najpierw zostanie zaszczepiony personel pracujący na oddziale covidowym, a szczepienie pracowników poszczególnych klinik będzie rozkładane w czasie, aby nie dopuścić do dezorganizacji pracy.

Prawie 3 tys. osób, czyli ponad 50 proc. pracowników Szpitala Uniwersyteckiego chce się zaszczepić. Jeśli do tej liczby doda się personel, który już przeszedł COVID-19, to będzie ok. 60 proc. pracowników na terenie lecznicy, którzy będą odporni na koronawirusa.

Pierwsze 10 tys. sztuk szczepionek przeciwko koronawirusowi wyruszyło do Polski w nocy z czwartku na piątek z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Do magazynów w Polsce, w Agencji Rezerw Materiałowych Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, dotarły w sobotę nad ranem i jeszcze w sobotę po południu trafiły do pięciu hurtowni farmaceutycznych znajdujących się w Toruniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

Szczepionki, które już są w Polsce, trafiają w niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych, które jako pierwsze będą szczepić, zarówno personel medyczny, jak niemedyczny. Kolejna partia – 300 tys. dawek – przyjedzie do Polski w przyszłym tygodniu i trafi do ponad 500 szpitali. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.