Kraków

Pochód patriotyczny, defilada służb mundurowych z udziałem kawalerii i pojazdów wojskowych, salwa honorowa, a na zakończenie... tradycyjna grochówka. To plan na krakowskie obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się przed 10:00 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Potem w Katedrze Wawelskiej zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza na placu Matejki.

- Będze okazja, by złożyć wiązanki kwiatów w hołdzie tym, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę. Będzie też czas na wręczenie odznaczeń państwowych andanych przez prezydenta RP, a także obywatelstw nowym obywtaelom naszego państwa - mówi Krzysztof Klęczar, wojewoda małopolski.

Jak co roku niepodległościowym uroczystościom nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. Punktualnie o 12:00 z Wieży Mariackiej zostanie odegrany Mazurek Dąbrowskiego, który wspólnie odśpiewają wszyscy zgromadzeni krakowianie. Z kolei o 17:00 na Rynku Głównym rozpocznie się 89. Krakowska Lekcja Śpiewania, podczas której zabrzmią najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

Program małopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie:

Obchody rozpoczną się o godz. 9:40 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10:00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej.

- Obchody Święta Niepodległości to wyjątkowy czas, kiedy mamy okazję, aby przypomnieć sobie o wielkiej ofierze i odwadze tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Jest to również moment, w którym każdy z nas może poczuć się częścią wspólnoty narodowej, dla której tradycja i pamięć historyczna stanowią fundament. Msza święta w Katedrze Wawelskiej nosi znamiona wielkiego symbolu narodowego. Nawiązuje do nabożeństwa dziękczynnego w intencji niepodległej Ojczyzny odprawionego w tym miejscu przez księcia biskupa Adama Stefana Sapiehę 3 listopada 1918 roku, w najświętszym miejscu naszego narodu – w nekropolii królów i panteonie bohaterów. To tam, w sercu polskiej historii, modlono się w intencji Ojczyzny, tak jak to robimy współcześnie – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

Po mszy, na Wzgórzu Wawelskim zostaną rozdane flagi Polski. Następnie o godzinie 11:30 ruszy wspólny pochód patriotyczny z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się o godz. 12:00 od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz podniesienia flagi państwowej na maszt.

Wręczenie odznaczeń państwowych

Następnie wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wręczy podczas uroczystości odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

- W tym roku kilka wyjątkowych osób zostanie uhonorowanych odznaczeniami państwowymi za szczególne zasługi dla naszej Ojczyzny. To ludzie, którzy swoją pracą i poświęceniem budowali i wzmacniali Polskę, zarówno na polu społecznym, jak i patriotycznym – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

- Jedną z kompetencji Wojewody Małopolskiego jest wnioskowanie o nadanie odznaczeń państwowych oraz wręczanie orderów i odznaczeń nadanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste dekoracje odbywają się właściwie przez cały rok, jednak dwiema największymi uroczystościami wręczenia orderów i odznaczeń państwowych w naszym województwie jest Święto Konstytucji 3 Maja oraz Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Podczas tegorocznych obchodów tego święta Wojewoda Małopolski wręczy najwyższe ordery, nadane przez Prezydenta RP, m.in. za: wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne zasługi w działalności na rzecz transformacji ustrojowej Polski, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju aktywności publicznej i związkowej za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej - mówi pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw odznaczania osób zasłużonych dla państwa polskiego Piotr Świeży.

Wręczenie aktów nabycia obywatelstwa polskiego

Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar wręczy także akty nabycia obywatelstwa polskiego 9 osobom, w tym 1 dziecku. Nowi Polacy pochodzą m.in. z Białorusi, Kazachstanu, Serbii, Ukrainy i Węgier.

- Dla osób, które już w poniedziałek zostaną pełnoprawnymi Polakami, będzie to dzień szczególny. Przekazanie im aktu nabycia obywatelstwa, w tak ważne dla nas święto, jest okazją, by cieszyć się z tego faktu już jako wspólnota – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.

- Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowień Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznających za obywatela polskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek. Nadanie obywatelstwa polskiego małoletniemu cudzoziemcowi następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych. Nadanie obywatelstwa polskiego rodzicom, obejmuje małoletniego pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Nadanie obywatelstwa dzieciom, które ukończyły 16. rok życia, następuje jedynie za ich zgodą. Osoby, które otrzymają decyzje Wojewody Małopolskiego uznające za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka – tłumaczy dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Po wręczeniu odznaczeń i aktów nabycia obywatelstwa przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje złożą wieńce.

Defilada wojskowa

Na zakończenie obchodów odbędzie się defilada, w której zaprezentują się pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych oraz formacje kawalerii konnej. Ulicami Krakowa przejadą m.in.: motocykle, radiowozy i policyjna łódź motorowa, lekki transporter opancerzony AMZ Tur VI, Mobilna Stacja Kontroli Drogowej czy Więźniarka Iveco Eurocargo. Obok nich pojawią się grupy rekonstrukcyjne, które przeniosą nas w czasy walk o niepodległość i przypomną o odwadze naszych przodków.

W defiladzie udział wezmą: Konny Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej, Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, Sekcja II Szwadronu 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Jaworniku, Szwadron Kawalerii Ochotniczej w mundurach kawalerii 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego oraz Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Na zakończenie dla uczestników przygotowany będzie ciepły posiłek. Nieopodal Barbakanu rozdawana będzie tradycyjna grochówka.

- Jeszcze raz zapraszam wszystkich Małopolan, ale i turystów, którzy odwiedzą wtedy Kraków, do wspólnego świętowania – mówi wojewoda Klęczar.

Renowacja Krzyża Katyńskiego na pl. o. Adama Studzińskiego.

Program tegorocznych obchodów nie obejmuje uroczystego składania kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie. Krzyż, będący miejscem szczególnym dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i represji stalinowskich, jest poddawany zabiegom konserwacyjnym.

- Krzyż Katyński to miejsce niezwykle symboliczne. Jego renowacja to nie tylko dbałość o pomnik pamięci, lecz także odpowiedzialność za dziedzictwo narodowe – podkreśla wojewoda Klęczar.

Zmiana w komunikacji miejskiej

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości oraz uroczystym przemarszem uczestników ze Wzgórza Wawelskiego na plac Jana Matejki, wystąpi czasowe wstrzymanie ruchu na trasie pochodu. Dodatkowo, do momentu zakończenia defilady pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i konnych formacji kawaleryjskich, ruch zostanie wstrzymany na ulicy Basztowej od Dworca Głównego do ul. Długiej (od około godz. 11.00).

„Radosna niepodległości” – już 11 listopada Krakowska Lekcja Śpiewania

„Radosna Niepodległości” – to tytuł 89. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada, na Rynku Głównym. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek o godz. 17.00. SZCZEGÓŁY

Tarnów

Mieszkańcy Tarnowa i okolic po raz kolejny będą mieli okazję do wspólnego, patriotycznego śpiewania. Jak co roku, 11 listopada (poniedziałek) przed Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbędzie się akcja Solski Patriotycznie. W planach są warsztaty, projekcja filmu i koncert pieśni.

Na tydzień przed świętowaniem w szkołach i przedszkolach uczniowie i dzieci rozpoczęli naukę szycia flag i kotylionów, które rozdawane mają być uczestnikom koncertu. Jeśli ktoś sam chce nauczyć się tworzyć takie dzieła, może przyjść na warsztaty, które odbędą się 11 listopada. Obowiązują zapisy.

W ramach akcji będzie można zobaczyć film „Spacer po Tarnowie szlakiem niepodległości” na telebimie przed teatrem oraz na Dużej Scenie. Po nim rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych na schodach przed teatrem. Mieszkańcy wspólnie z Chórem Solskiego oraz aktorami zaśpiewają pieśni żołnierskie, niepodległościowe, patriotyczne i harcerskie. 

W tym roku Teatr im. Ludwika Solskiego organizuje wydarzenie w partnerstwie z Fundacją Szopa Sztuki. 

Ze względu na wydarzenie od godz. 17.30 do 19.30 nastąpi zmiana organizacji ruchu - zamknięty zostanie odcinek ulicy Mickiewicza, pomiędzy ulicami Legionów i Brodzińskiego (przed Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie). Autobusy też będą jechały inną trasą (więcej).

Program wydarzeń:

11 listopada 2024 roku, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, ul. Mickiewicza 4:

godz. 15.00 i 16.00 – warsztaty szycia flag i kotylionów. W teatrze odbędą warsztaty, przeznaczone dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Wspólnie uszyte flagi i kotyliony zostaną rozdane uczestnikom koncertu pieśni patriotycznych
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 14 6883288, 784976025; e-mail: [email protected]

godz. 17.30 – projekcja filmu „Spacer po Tarnowie szlakiem niepodległości”. Na telebimie przed teatrem oraz na Dużej Scenie odbędzie się pokaz filmu, który przybliży widzom historię Tarnowa na tle walki o niepodległość.
Wstęp bezpłatny. Film został udostępniony przez Tarnowską Organizację Turystyczną.

godz. 18.00 – koncert pieśni patriotycznych. Na schodach przed teatrem mieszkańcy Tarnowa i okolic będą mogli wspólnie z Chórem Solskiego oraz aktorami tarnowskiej sceny zaśpiewać pieśni żołnierskie, niepodległościowe, patriotyczne oraz harcerskie.
Organizatorzy zapraszają całe rodziny do radosnego świętowania oraz do zabrania ze sobą flag.

Nowy Sącz

11 listopada 2024 r. w godz od 10:30 – 15:30, Muzeum Ziemi Sadeckiej zaprasza do Miasteczka Galicyjskiego na obchody Narodowego Dnia Niepodległości. W programie m.in. śpiewanie pieśni patriotycznych, scenki historyczne i musztra konna. Wstęp wolny.

Program obchodów:

10.30 Prezentacja i patriotyczny przejazd zabytkowych pojazdów

11.15 Pokaz musztry konnej (cz. I) w wykonaniu Stowarzyszenia Jeździeckiego Stara Cegielnia Gładyszów

12.00 Uroczyste rozpoczęcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości Śpiewanie pieśni patriotycznych z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Lachy”

12.30 Prelekcja na temat broni historycznej – Łukasz Poremba ze Stowarzyszenia Kolekcjonerów Broni „VIS-35” w Nowym Sączu

13.00 Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Mystkowa

14.00 Uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego i wciągnięcie flagi państwowej w asyście uczniów Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Wjazd Marszałka Piłsudskiego wraz z legionistami Stowarzyszenia Jeździeckiego Stara Cegielnia Gładyszów

15.00 Pokaz musztry konnej (cz. II) w wykonaniu Stowarzyszenia Jeździeckiego Stara Cegielnia Gładyszów

11.00 – 15.30 Wystawa broni strzeleckiej z kolekcji Łukasza Poremby (podcienie ratusza) Wystawa afiszy niepodległościowych (galeria ratusza) Warsztaty dla dzieci: „Znaki Niepodległości”, „Symbol Narodowy”, „Pamiątkowa pieczęć”, „Drukarstwo”

Oświęcim

Oświęcim już na kilka dni przed Świętem Odzyskania Niepodległości proponuje mieszkańcom i gościom wydarzenia, które wprowadzą ich w patriotyczny klimat. Wpisują się w to warsztaty, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach których uczestnicy wykonają kotyliony, biało-czerwone wianki oraz torby z sercem.

Z kolei w samo święto Niepodległości 11 Listopada po porannej mszy świętej w kościele Salezjanów, formowany będzie pochód niosący 20-sto metrową flagę Polski. Pochód zmierzy na Plac Kościuszki, gdzie odegrany zostanie hymn Polski i złożone kwiaty w hołdzie Ojcom Niepodległości.

Program uroczystości 11 listopada:

- godz. 9 – złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz

- godz. 9.30 – chór miejski zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów.

- godz. 10 – msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta Oświęcim w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów.

- godz. 11.11 – uformowanie parady patriotycznej z udziałem mieszkańców, orkiestry, pocztów sztandarowych oraz osób niosących 20-metrową flagę Polski.

Parada przejdzie ulicami Starego Miasta w kierunku pl. Kościuszki. Pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Dąbrowskiego złożone zostaną wiązanki kwiatów.

O godz. 11.45 odbędzie się uroczystość główna na placu Tadeusza Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas której zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, podniesienie flagi Polski na maszt, wystąpienie prezydenta miasta oraz uroczyste składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Około godz. 12.45 uczestnicy uroczystości przejdą na cmentarz parafialny, aby tam złożyć kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 oraz pod pomnikiem Żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 roku.

SZCZEGÓŁY TUTAJ

Zakopane

Miasto Zakopane także serdecznie zaprasza na obchody 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W programie:

11 listopada, poniedziałek

10.00 Uroczystości przy Kwaterze Legionowej

Nowy Cmentarz, ul. Nowotarska 37c

12.00 „Niepodległa do hymnu” Msza Święta w intencji Ojczyzny

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14

13.00 Złożenie urny z ziemią z Majdanka pod Krzyżem – Miejscem Pamięci Narodowej

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14

 

Wydarzenia towarzyszące:

8 listopada, piątek

10.30 XXXI Sztafetowy Bieg Niepodległości im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Organizator: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Zakopane – Olcza,

UKS Olczanka w Zakopanem

szczegóły: www.sp4zakopane.edupage.org

10 listopada, niedziela

10.00 - 20.00Grand Prix Małopolski w boksie „Turniej Niepodległościowy”.

Hala sportowa Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem, ul. Chramcówki 8

Organizator: Tatrzańska Akademia Boksu

11 listopada, poniedziałek

11.00 Parada niepodległości weteranów szos. Rozpoczęcie przejazdu: Camping pod Krokwią

Organizator: Tatrzański Klub Motoryzacyjny

11.30 Zakopiański Integracyjny Bieg Niepodległości- 400 m

12.00 Odśpiewanie Hymnu Narodowego

Górna Rówień Krupowa

12.05 XI Zakopiański Bieg Niepodległości- dystans 5 km

12.08 Impreza towarzysząca- Marsz Nordic Walking- 5 km

Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem,
szczegóły: www.mosir.zakopane.eu

13 listopada, środa

15.00 Uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Kurierzy Tatrzańscy. Bohaterowie wojennych szlaków”

Muzeum Palace, ul. Chałubińskiego 7

Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

szczegóły: www.muzeumtatrzanskie.pl

Gorlice

Obchody rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia NMP w Gorlicach. Po zakończeniu Mszy Św., około godziny 11.10 nastąpi przemarsz pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości – modlitwa za poległych oraz złożenie okolicznościowych wieńców i wiązanek.

Na zakończenie, w samo południe, przy akompaniamencie orkiestry dętej, wspólnie odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego. Miasto Gorlice zgłosiło to wydarzenie do programu „Niepodległa do hymnu” – dzięki czemu, poprzez śpiew hymnu będziemy mogli zjednoczyć się ze wszystkimi Polakami!