W niedzielę, podczas mszy świętych w małopolskich kościołach zaapelowano do wiernych, aby przełożyli w czasie korzystanie ze spowiedzi i komunii wielkanocnej.
O możliwości duchowego uczestnictwa w sakramentach poinformował w swoim orędziu także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskup Stanisław Gądecki. Jednocześnie w wielu parafiach księża wyszli z nietypowymi inicjatywami udzielania sakramentów przygotowujących do Wielkanocy.
W Wielką Sobotę w Rogoźniku w powiecie nowotarskim tamtejszy ksiądz proboszcz pobłogosławi i poświęci pokarmy... z samochodu. Mieszkańcy wsi na trasie przejazdu zostali poproszeni o to, aby pojawić się w ogrodach lub na balkonach ze święconką.
Wśród tych najbardziej nietypowych form spowiedzi jest ta udzielana w ogrodzie - w odosobnionym miejscu, przy zachowaniu wymaganej odległości. Pojawiły się także pomysły spowiedzi z samochodu. W takim wypadku spotkanie w konfesjonale zastępują dwa pojazdy - w jednym siedzi kapłan udzielający sakramentu... w drugim wierny, który z sakramentu chce skorzystać. Jak mówi ksiądz Andrzej Gołębiowski - nie ważna jest forma spowiedzi jeśli spełnione są trzy żelazne zasady: "W obecnej sytuacji musi zostać zachowana zasada bezpieczeństwa - zarówno dla kapłana jak i penitenta. Po drugie musimy pamiętać, aby innowacyjne formy nie były wypaczeniem powagi tego sakramentu. Trzecia rzecz - bezwględne dochowanie tajemnicy spowiedzi" - mówi kapłan.
Dodaje jednak, że wiele kościołów przygotowało się do przedświątecznej spowiedzi organizując ją w specjalnych warunkach - na przykład na zewnątrz - z zachowaniem wszystkich środków ostrożności - między innymi dezynfekcji kratek konfesjonałów. W sobotnim orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskup Stanisław Gądecki przekonywał jednak, że w tych wyjątkowych okolicznościach istnieje możliwość duchowego przyjęcia tego sakramentu.
"Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o – wskazanej w Katechizmie – możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. W takich okolicznościach trzeba – po rachunku sumienia – wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności" – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Z kolei ksiądz Ryszard Nowak - rzecznik biskupa tarnowskiego zachęca wiernych, którzy nie mogą skorzystać ze spowiedzi - aby w Wielką Środę skorzystali z przygotowanego obrzędu. "Ten rytuał pomoże przeżyć nabożeństwo pokutne" - tłumaczy ksiądz Nowak.
Te specjalne zalecenia dotyczą także komunii świętej. Franciszkanin - ojciec Jan Maria Szewek wyjaśnia, że ze względów bezpieczeństwa lepiej przyjąć ją duchowo. "Poprośmy Boga o przyjście do naszego serca, do naszego życia, do naszego domu. Przyjmijmy Chrystusa na sposób duchowy, wyraźmy nasze pragnienie, że chcemy, aby przyszedł i zamieszkał pośród nas. I adorujmy go, tak jak potrafimy" - radzi ojciec Jan Maria Szewek.
Jak dodaje, przyjęcie sakramentu można odłożyć, bo okres komunii wielkanocnej trwa aż 7 czerwca, do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Franciszkanin podkreślił również, że to będą trudne święta dla wielu rodzin... również dla niego.
"Po raz pierwszy od przyjęcia święceń kapłańskich nie będę świętował Wielkiej Nocy z moją mamą. Ona będzie sama, ja będę z braćmi w klasztorze. Tak musi być, aby nie narażać tych, których kochamy, którzy są dla nas ważni, a którzy mieszkają w dużej odległości i nie powinniśmy się w tym czasie przemieszczać. Ważne jest jednak, żebyśmy zadzwonili do naszych bliskich, porozmawiali, okazali im naszą miłość choćby w słowach z obietnicą, że jak tylko będzie okazja, to się spotkamy" - mówi ojciec Szewek.
W tym roku - w wielu miejscach nie będzie także tradycyjnego święcenia koszyczków z pokarmami. Tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Głównym w Krakowie odwołał także prezydent Jacek Majchrowski.
(Joanna Orszulak/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.