Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został uchwalony rezolucją zgromadzenia ogólnego ONZ w 2008 roku. Od tamtego roku jest obchodzony na całym świecie. Wtedy też pojawiła się inicjatywa podświetlania różnych obiektów na niebiesko.
"Z roku na rok tych obiektów i budynków jest coraz więcej. Na świecie te najsłynniejsze to piramidy w Gizie, wieża Eiffla, wodospad Niagara, opera w Sydney, a także cała akcja już wyszła poza naszą planetę, bo kolejny rok z rzędu świeci na niebiesko międzynarodowa stacja kosmiczna" - mówi Katarzyna Rybicka z Fundacji Autyzm Up.
W Krakowie taką akcję podświetlania organizują lokalne organizacje zajmujące się autyzmem. Ta inicjatywa nazywa się Wkręć się w autyzm, a obiekty, które świeciły na niebiesko, to kładka Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, Tauron Arena, balon widokowy na bulwarach Wołyńskich, Galeria Kazimierz, Centrum Serenada i most imienia kardynała Franciszka Macharskiego.
Dlaczego to akurat kolor niebieski?
"Niebieski jest to kolor przypisany autyzmowi. Od tego się odchodzi. Mamy w Polsce i na świecie również coraz większe grono samorzeczników, czyli osób w spektrum, które same mówią o tym, jak doświadczają życia, z jakimi trudnościami się borykają i oni mówią o tym, że autyzm nie jest niebieski, że autyzm jest kolorowy, więc to też się zmienia i warto wspomnieć o tym, że osoby ze spektrum są często przeciwne temu dniu, dlatego że mówią, że to jest taki dzień, kiedy wszyscy wychodzimy na ulicę, chcemy się solidaryzować z osobami z autyzmem, mamy piękne niebieskie balony i to jest tylko jeden dzień, a ich życie nie składa się z tylko tego jednego dnia w roku, ale z pozostałych 364 dni, więc dobrze by było, gdybyśmy o tym, że osoby w spektrum są obok nas, pamiętali nie tylko tego dnia, ale również każdego innego dnia" - wyjaśnia Katarzyna Rybicka.
Pamięć o osobach w spektrum jest ważna, ponieważ ta przypadłość dotyczy coraz większej liczby dzieci i dorosłych. O ile jeszcze kilka lat temu szacowało się, że w spektrum autyzmu znajduje się jeden procent populacji, tak dziś może być to nawet trzy procent. Zresztą - jak mówi Katarzyna Rybicka - każdy z nas jest trochę "w spektrum".
Osoby w spektrum na przykład często gorzej znoszą zbyt dużą ilość bodźców - mówi pani Katarzyna. O te różnice między dzieckiem w spektrum autyzmu a dzieckiem, które w spektrum nie jest zapytałam samorzecznika, Szymona.
"Dziecko w spektrum jest nadwrażliwe na dźwięk, dotyk i światło" - wyjaśnia Szymon.
Osoby w spektrum różnie radzą sobie z emocjami. Jak mówi Rybicka, która sama jest mamą nastolatka w spektrum, jej syn na przykład szybko chodzi i głośno wokalizuje. Ważne jest to, aby nie odbierać takich zachowań jako coś strasznego, gorszego czy dziwnego - podkreśla.
Na szczęście kwietniowe akcje - bo warto podkreślić, że cały kwiecień jest Miesiącem Wiedzy o Autyzmie - przynoszą oczekiwane skutki. Wiele sklepów wielkopowierzchniowych wprowadza ciche dni, bez niepotrzebnych bodźców. W pociągach zaczęły pojawiać się wagony ciszy. Również instytucje kultury reagują na potrzeby osób w spektrum.
"Po ponownym otwarciu zamierzamy wprowadzić ciche godziny na ekspozycji. W środy będą 2 godziny, kiedy osoby ze spektrum autyzmu czy osoby w ogóle wysoko wrażliwe będą mogły zwiedzić muzeum w bardziej komfortowych dla siebie warunkach. Będziemy wyłączać prace, które emitują głośne dźwięki czy intensywne światło" - mówi Edyta Wyżga, koordynatorka do spraw dostępności z krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Martyna Masztalerz/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.