- A
- A
- A
Supersortownia w Balinie. Będzie odzyskiwać odpady i produkować paliwo
Dzięki tej inwestycji mniej śmieci będzie trafiać na wysypiska. W Balinie niedaleko Chrzanowa uruchomiono nowoczesną kompostownię i sortownię śmieci. Inwestycja kosztowała 40 milionów złotych. Trafią tam odpady, które do kosza wrzucają mieszkańcy Małopolski zachodniej i Jaworzna.Sortownia jest zadaszona i w pełni automatyczna. 400-metrowa linia do segregacji pozwoli jeszcze lepiej odzyskiwać surowce, które wrzucamy do kosza.
„Nie będzie rzędu ludzi, którzy pracowali ręcznie. Odpady będziemy przetwarzać na surowce wtórne: papier, metale, szkło, które będą podlegać recyklingowi” – tłumaczy Jarosław Wróbel z firmy ENERIS Surowce, inwestor sortowni. Śmieci będą segregować specjalne sita, magnesy i urządzenia, które potrafią rozpoznać tworzywo z jakiego zrobiona jest np. butelka. To pozwoli zmniejszyć ilość odpadów, które trafią na składowisko.
Dzięki inwestycji ma poprawić się też jakość życia w pobliżu istniejącego już składowiska odpadów w Balinie. Ma zniknąć znany od lat cuchnący problem.
„Uciążliwość zapachowa powinna zniknąć zupełnie. Innych uciążliwości zakład nie powinien emitować na zewnątrz” - zapewnia Przemysław Deda, szef Gospodarki Komunalnej w Chrzanowie.
Dzięki sortowni powstanie też paliwo. Odpady, które nie będą nadawać się do ponownego przetworzenia, będzie można spalić w specjalnych piecach, np. w cementowniach. „Wszelkiego rodzaju odpady z surowców, tworzyw sztucznych, papieru, drewna, które posiadają wartość energetyczną a są zabrudzone i nie nadają się do ponownego wykorzystania, mogą być przetwarzane na paliwo alternatywne. W cementowniach mogą zastępować węgiel” – dodaje Jarosław Wróbel.
Do sortowni będą trafiać odpady z domów i mieszkań 180 tysięcy mieszkańców Małopolski zachodniej oraz miasta Jaworzna. Na razie sortownia będzie przetwarzać 58 tysięcy ton odpadów rocznie. Jej wydajność jest jednak dwa razy większa.
(Marek Mędela/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:02
Turyści utrudniali akcję ratownikom TOPR. Bezmyślność czy brak wiedzy?
-
07:42
Diecezja Tarnowska pomaga dzieciom ze Strefy Gazy
-
07:24
Wilki znowu przestraszyły mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będzie dodatkowy odstrzał?
-
07:11
Brakuje mebli i drobnego sprzętu medycznego. Hospicjum w Stróżach prosi o pomoc
-
06:53
Skąd w Małopolsce wział się zespół cmentarzy zachodniogalicyjskich?
-
06:36
Oświęcim: policja zatrzymała 38-latka, który znęcał się nad córkami
-
06:19
W środę będzie zimno. W górach może spaść śnieg i deszcz ze śniegiem
-
06:07
Kamienica nie chce, Szczawie pomoże więc Ropa
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 13.11
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze