Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sukces 60. KFF online - czy festiwale filmowe czeka wirtualna rewolucja?

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2020.06.09 12:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:36 )
W niedzielę, 7 czerwca pokazami nagrodzonych filmów zakończył się jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy - pierwszy festiwal filmowy w Polsce, który odbył się w całości online i zakończył w salach krakowskiego Kina Pod Baranami. W ciągu 8 festiwalowych dni, podczas 230 filmowych seansów, pokazane zostały 172 najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły z całego świata. Obejrzało je ponad 40 000 widzów.

Maciej Stuhr poprowadził finałową galę online, fot. J. Zajączkowski

- Decyzja o zorganizowaniu festiwalu online nie była łatwa, ale dzięki wsparciu niezawodnych partnerów, zaufaniu twórców, a także sprzyjającym głosom napływającym ze strony wiernych widzów szybko zrozumieliśmy, że jest najlepszą z możliwych. I nie pomyliliśmy się! W trudnych czasach pandemii festiwal przyciągnął dwukrotnie większą liczbę widzów spragnionych uczty filmowej najwyższej jakości - podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Laureaci 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

W filmowych seansach, które odbyły się w tygodniu festiwalowym, wzięło udział ponad 40 000 widzów. Można szacować, że widzów z całej Polski było znacznie więcej, ponieważ mieszkania zamieniały się w mini sale kinowe. Ze wstępnych analiz wynika, że ogromna liczba uczestników festiwalu brała w nim udział po raz pierwszy. Po seansach odbyło się 65 spotkań Q&A z twórcami, które w trakcie festiwalu wyświetlone zostały ponad 27 000 razy. Rekordową frekwencją cieszyło się spotkanie transmitowane na żywo z księdzem Adamem Bonieckim, które w czasie rzeczywistym oglądało ponad 500 osób. Frekwencyjne rekordy pobiły także festiwalowe Gale streamingowane w mediach społecznościowych, które obejrzane zostały ponad 17,5 tys razy. Blisko 1600 fanów festiwalu aktywnie uczestniczyło w dyskusjach w specjalnie utworzonym forum w mediach społecznościowych.

Spotkanie z ks. A. Bonieckim poprowadził Krzysztof Gierat, fot. J. Zajączkowski

Spośród 172 filmów zaprezentowanych na tegorocznym festiwalu 50 było światowymi premierami, 16 premierami międzynarodowymi, a 79 premierami polskimi. Wśród nich w programie znalazło się 107 filmów dokumentalnych, 31 animacji i 34 krótkometrażowe fabuły. 230 filmowych seansów odbyło się w 6 wirtualnych filmowych salach i w 4 salach krakowskiego Kina Pod Baranami.

Podczas dwóch gal finałowych konkursowym filmom przyznano łącznie 33 nagrody i wyróżnienia o wartości 225 000 zł. Pokazy filmów nagrodzonych odbyły się online oraz w salach krakowskiego Kina Pod Baranami, którego popandemiczne otwarcie zbiegło się szczęśliwie z terminem zakończenia festiwalu.

Jak co roku ponad 1000 akredytowanych gości wzięło udział w wydarzeniach branżowych, w ramach strefy KFF Industry. Wirtualnie odwiedziło Kraków prawie 200 przedstawicieli festiwali z całego świata w tym programerzy i dyrektorzy takich wydarzeń jak Berlinale (Sergio Fant, Anna Henckel-Donnersmarck), Festiwal Filmowy w Cannes (Wim Vanacker), Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji (Enrico Vannucci), Sundance (Ania Trzebiatowska, Mike Plant), Hot Docs (Shane Smith) czy IDFA w Amsterdamie (Joost Daamen). Pojawili się przedstawiciele filmowych organizacji z niemal wszystkich kontynentów: Europy, obu Ameryk, Azji, Australii, a nawet Antarktydy! Akredytowani goście w ramach intensywnego programu KFF Industry odbyli ponad 900 indywidualnych spotkań branżowych oraz odtworzyli festiwalowe filmy w przygotowanej do tego celu wideotece ponad 7000 razy.

Informacje o Krakowskim Festiwalu Filmowym pojawiały się we wszystkich najważniejszych mediach w Polsce, zarówno o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym jak i lokalnym. Wśród nich: TVP, TVN, “Gazeta Wyborcza”, “Tygodnik Powszechny”, “Rzeczpospolita”, “Wprost”, “Polityka”, “Wysokie Obcasy”, “Przegląd”, “Przekrój”, Uroda Życia”, “Sens”, Onet.pl, Vogue.pl, Interia.pl, TOK FM, Polskie Radio - Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Radio Zet, Radio RMF FM, Radio RMF Classic, Radio Eska, Radio Kraków. Od początku kwietnia zasięg medialny wydarzenia wyniósł 55 mln odbiorców, a ekwiwalent medialny przekroczył 9,5 mln PLN (dane Instytutu Monitorowania Mediów).

- Zbudowana przez nas specjalnie na potrzeby 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego platforma streamingowa będzie służyła podczas kolejnych edycji festiwalu, który w pewnej części pozostanie online. Szykujemy także dla widzów wiele filmowych niespodzianek, które realizować będziemy przez cały rok! Tym sposobem festiwal nie tylko dotarł do zupełnie nowej widowni na terenie całego kraju, ale też częściowo wymknie się dotychczasowym ograniczeniom terminowym. - zapowiada Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego.

Barbara Orlicz-Szczypuła i Krzysztof Gierat, fot. J. Zajączkowski

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbył się w całości w sieci. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, oczekiwane polskie premiery, a także spotkania z twórcami były dostępne online, bez wychodzenia z domu.

60. Krakowski Festiwal Filmowy był pierwszym polskim festiwalem filmowym, który odbył się online i w kinach w dniach od 31 maja do 7 czerwca 2020.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku.

 

mat.prasowe/sp

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię