Wszystkie informacje związane z ofertą edukacyjną i możliwościami, które czekają na absolwentów PK, można znaleźć w Portalu Rekrutacyjnym.

Elektroniczna rejestracja na większość kierunków stacjonarnych oferowanych przez Politechnikę Krakowską rozpoczęła się 6 czerwca i potrwa do 18 września. O dzień dłużej, bo do 19 września potrwa elektroniczna rejestracja na studia niestacjonarne. Inny harmonogram i nieco inne kryteria obowiązują w przypadku studiów artystycznych. Elektroniczna rekrutacja na studia I stopnia na kierunek architektura rozpoczęła się 29 maja i potrwa do 8 czerwca. Egzamin wstępny dla kandydatów zaplanowany został na 12 czerwca. Na architekturę krajobrazu kandydaci mogą dokonać elektronicznej rejestracji od 6 czerwca do 10 września. Portfolio, będące jednym z wymogów rekrutacyjnych, będzie można składać od 12 czerwca do 6 lipca. Elektroniczna rejestracja na kierunek inżynieria wzornictwa przemysłowego rozpocznie się 6 czerwca i potrwa do 11 września. Portfolio w wersji elektronicznej należy składać od 19 czerwca do 7 lipca.

Na kandydatów, chcących podjąć studia na jednej z trzech najlepszych uczelni w Polsce, której działalność naukowa została wysoko oceniona przez Komisję Ewaluacji Nauki (1 kategoria naukowa A+ i 7 A), czeka ponad 30 atrakcyjnych kierunków studiów. Oferta edukacyjna Politechniki Krakowskiej wyróżnia się pod wieloma względami. Część kierunków posiada certyfikaty, które stanowią swego rodzaju gwarancję właściwego poziomu nauczania. Przykładem może być m.in. architektura, która posiada np. akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych czy – jako jedyna w Polsce – akredytację Komisji Akredytacyjnej RIBA (Royal Institute of British Architects). Jakość kierunków potwierdzana jest także w różnych rankingach. W ubiegłorocznym Rankingu Wydziałów Budownictwa miesięcznika „Builder”, Wydział Inżynierii Lądowej PK zajął I miejsce. To właśnie na tym wydziale można studiować m.in. budownictwo, które w minionym roku otrzymało od Polskiej Komisji Akredytacyjnej certyfikat doskonałości kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym”.

Politechniczne wydziały nie tylko zdobywają wysokie pozycje w różnych rankingach, ale także liczne nagrody. Politechnika Krakowska współpracuje naukowo i dydaktycznie z wieloma znanymi firmami z różnych branż. Studenci mogą w nich odbywać praktyki i staże. Wiele z tych firm patronuje konkretnym kierunkom studiów, współtworzy ich programy, daje dostęp do zaplecza technologicznego oraz dzieli się wiedzą dzięki wykładom i prelekcjom z udziałem swoich pracowników. Owocami takiej współpracy są także różne laboratoria, jak np. nowocześnie wyposażone laboratorium dydaktyczne Internetu Rzeczy (IoT), ufundowane przez firmę GlobalLogic, lidera w branży usług inżynierii cyfrowej.

Dzięki naukowcom z Politechniki Krakowskiej powstają nowatorskie rozwiązania m.in. w zakresie ekologii, energetyki, inżynierii i chemii medycznej, przemysłu 4.0, budownictwa czy kompleksowych badań części maszyn i urządzeń. Nie byłoby to jednak możliwe bez odpowiedniego, ciągle rozbudowywanego zaplecza badawczego. Wkrótce walkę z problemem smogu wspomoże kolejna nowa placówka PK – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. W LAŚ prowadzone będą badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich.

Co niezwykle istotne, ostatnie badania Biura Karier Politechniki Krakowskiej stanowią niezbity dowód na silną i stabilną sytuację zawodową absolwentów PK. 94 proc. osób, które ukończyły studia II stopnia w 2021 r., znalazło zatrudnienie do pół roku po obronie dyplomu. W dodatku zdecydowana większość – 90,1 proc. – deklaruje wykonywanie pracy zgodnej z wykształceniem. Spośród pracujących, zarówno wśród inżynierów i osób, które ukończyły II stopień studiów, ponad 67 proc. badanych znalazło swoją pierwszą pracę jeszcze przed obroną. Absolwenci Politechniki Krakowskiej wysoko oceniają rozwinięte na studiach kompetencje zawodowe (wiedzę oraz umiejętności specjalistyczne), a także pozazawodowe (współpraca w zespole i samoorganizacja).