Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Już 536 przypadków koronawirusa. Są nowe propozycje dla przedsiębiorców. 21.03.2020. RELACJA

  • Aktualności
  • date_range Sobota, 2020.03.21 07:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:27 )
Rząd wprowadził w całe Polsce stan epidemii. Celem jest zaostrzenie metod walki z koronawirusem - na przykład ograniczenie swobodnego poruszania się, regulowanie niektórych cen bądź kierowanie poszczególnych osób, w tym lekarzy, do pracy na określonym obszarze. Rząd zdecydował się również na wydłużenie okresu zamknięcia szkół, do Wielkanocy.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

9.34 -

 

 

9.30 - Policja szuka mężczyzny, który uciekł z izby przyjęć szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu - poinformował w sobotę Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

9.17 - Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą, w Korczowej, sytuacja nie zmienia się od kilku dni. Na przekroczenie granicy oczekuje ok. 300 tirów - powiedziała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor. Ruch samochodów osobowych jest minimalny.

9.15 -  Odzew na naszą akcję „Grunwald 2020” jest duży. Dziękujemy i prosimy o więcej – mówi Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Chodzi o akcję zbiórki sprzętu ochrony osobistej dla szpitalnej załogi. Lecznica potrzebuje maseczek z filtrem hepa, przyłbic – czyli plastikowych osłon na twarz oraz m.in. fartuchów, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych.

Sprzęt można zostawiać w nowej lokalizacji szpitala na krakowskim Prokocimiu – przy ul. Jakubowskiego 2 oraz w centrum miasta – przy ul. Kopernika 36 w starej siedzibie lecznicy.

8.57 - Jak napisała stronie internetowej dyrekcja lecznicy: "To, co w normalnych warunkach jest zapasem na wiele dni czy tygodni, obecnie w każdym momencie może okazać się niewystarczające". Co jest potrzebne i jak można pomóc?

8.52 - Mamy 14 nowych, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie liczba przypadków Polsce wzrosła do 439 - podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia poinformował, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą czterech osób z woj. wielkopolskiego, trzech osób z woj. śląskiego i trzech z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po jednej osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

8.32 - Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w sobotę, że w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 3379 żołnierzy i pracowników wojska. Jak dodał, 1,5 tys. żołnierzy ochraniać będzie granice Polski.

8.00 - Zakupy na zapas w związku koronawirusem odnotowano nie tylko w Polsce; mydło, makarony i papier toaletowy znikają ze sklepów również w innych krajach Europy, Azji i Ameryki - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W Stanach Zjednoczonych na niespotykaną skalę wykupuje się też broń - dodano.

7.58 - Nadleśnictwa Limanowa, Niepołomice i Krzeszowice wprowadziły zakaz wstępu do lasu.

7.36 - Rada Osiedla "Starówka" - organizatorzy popularnego w Tarnowie - bazarku staroci, który odbywał się cyklicznie w trzecią niedzielę miesiąca - zdecydowali o odwołaniu najbliższego spotkania. Miało odbyć się na tarnowskim placu targowym "burek". Powodem takiej decyzji jest potencjalne zarażenie się wirusem korona, do którego mogłoby dojść w trakcie tak popularnego wśród tarnowian Bazarku.

7.32 - Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej współpracuje z policją, wskazując funkcjonariuszom miejsca, gdzie gromadzą się większe skupiska ludzi w parkach. Listy takich miejsc są przekazywane policji, tak, by na bieżąco wysyłane były tam patrole.

Jednocześnie pracownicy zarządu zieleni montują od dziś w krakowskich parkach, na placach zabaw czy w rejonie boisk tabliczki z apelem do mieszkańców, by czasowo ograniczyli korzystania z aktywności na świeżym powietrzu.

7.21 - Epidemia koronawirusa nie powstrzymała wysyłki paczek ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Nie zakłóciła ona nasilonej przed Wielkanocą działalności dużego hurtownika Doma Export, drugi pod względem wielkości Polamer pracuje w zmniejszonym składzie.

7.08 - Brytyjskie obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej zostaną ograniczone z powodu epidemii koronawirusa, nie odbędzie się m.in. parada z udziałem weteranów - ogłosił w piątek wieczorem brytyjski rząd. Mieli w niej wziąć udział również polscy weterani.

7.07 - 1,2 procent z wybranej do analiz grupy kilkuset zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało żadnej dodatkowej choroby, pozostali cierpieli na współistniejące schorzenia w liczbie od 1 do ponad 3 - podał w raporcie krajowy Instytut Zdrowia.

 

Relacja z 20.03.2020 r.

Relacja z 19.03.2020 r.

Relacja z 18.03.2020 r.

Relacja z 17.03.2020 r.

Relacja z 16.03.2020 r.

Relacja z 15.03.2020 r.

Relacja z 14.03.2020 r.

 

PAP/IAR/RK

11.48 - Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego - poinformowało w sobotę Centrum Informacyjne Rządu. Tematem posiedzenia są działania związane z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

11.46 - Grupa Lotos wesprze służby działające na granicach Polski. Umundurowani funkcjonariusze lub poruszający się służbowymi pojazdami, będą mogli dostać gorący napój lub napoje energetyczne na wybranych stacjach paliw - poinformował Lotos.

11.43 - Kolejne ograniczenia, które wprowadza państwo, są konieczne - przekonywał na antenie Radia Kraków profesor Aleksander Garlicki z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, małopolski wojewódzki konsultant chorób zakaźnych. Ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa możemy tylko poprzez przecinanie dróg przenoszenia się - dodał profesor.  Więcej

11.39 - Troje małych pacjentów poleci z Polski na leczenie do USA czarterami LOT- poinformował w sobotę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dzieci wymagają specjalistycznego leczenia i na ich przylot zgodziła się strona amerykańska.

11.24 - Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomniało biskupom diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących wziąć udział w zgromadzeniach religijnych.

11.23 - Zamiast tradycyjnej zupy dla bezdomnych będą paczki. "Zupa na Plantach" ze względu na bezpieczeństwo wolontariuszy zawiesza działalność w swojej tradycyjnej formie. Po konsultacjach z ekspertami i lekarzami fundacja podjęła decyzję, że raz w tygodniu będzie wyjeżdzała
z paczkami do tzw. miejsc niemieszkalnych - czyli pustostanów i ogródków działkowych.

11.22 - Będziemy postulować likwidację na okres trzech miesięcy składek na ubezpieczenie społeczne, np. w branży turystycznej i gastronomicznej - zapowiedział w sobotę wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin. Inny postulat to ustawowe obniżenie czynszu za wynajem powierzchni w galeriach handlowych.

11.04 - Na Litwie odnotowano pierwszy przypadek zgonu z powodu Covid-19. W Wiłkomierzu (lit. Ukmerge) zmarła kobieta w starszym wieku – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-19 doszło najprawdopodobniej w szpitalu.

10.58 - Ostatniej doby strażacy działający w 56 granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę u ponad 29 tys. osób - poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

10.50 - Zostały rozpoczęte badania molekularne nad samym wirusem i możliwością wykorzystania różnych działań blokujących jego rozwój, a także pomagających w testowaniu pacjentów w znacznych ilościach - poinformował w sobotę wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz

10.26 - Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Monika Szatyńska-Luft przypomniała na Twitterze, jakie zaplanowano przeloty do Polski w ramach akcji "Lot do Domu" – m.in. z USA, Kataru i z Czarnogóry.

W sobotę planowane są loty z Bangkoku, Dohy, Miami i z Chicago oraz kilkanaście europejskich – z Londynu, Dublina, Oslo, Sztokholmu, Madrytu, Amsterdamu, Göteborga, Brukseli, Edynburga, Paryża, Wiednia, Zurychu, Sofii, Kijowa, Kiszyniowa, Belgradu i z Podgoricy.

Na niedzielę zaplanowano wyloty z Bangkoku i miast europejskich: Londynu, Wiednia, Zurychu, Podgoricy, Skopie, Zagrzebia, Edynburga, Dublina, Brukseli, Bergen, Oslo, Paryża, Amsterdamu i z Madrytu.

W poniedziałek rejsy mają odbywać się z Londynu, Genewy, Bangkoku, Chicago, Miami, Dubaju, Trondheim, Barcelony, Sztokholmu, Edynburga, Amsterdamu, Nicei, Zurychu i z Dublina, a we wtorek oprócz miast europejskich – Tromso i Londynu – samoloty mają startować z Denpasar na Bali, Rio de Janeiro, Kapsztadu, Cancun w Meksyku i z Varadero na Kubie.

10.20 - Mężczyzna z podejrzeniem koronawirusa uciekł ze szpitala w Gdańsku i odnalazł się... w Makowie Podhalańskim

10.19 - Zawieszenie funkcjonowania uczelni przedłużamy analogicznie do terminu, który będzie obowiązywał w szkołach, czyli do 10 kwietnia - poinformował w sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zajęcia online powinny być kontynuowane - zaznaczył.

9.55 - Nadleśnictwa Piwniczna i Nawojowa w Beskidzie Sądeckim, Limanowa w Beskidzie Wyspowym i Łosie w Beskidzie Niskim zamykają parkingi leśne i szlaki turystyczne przebiegające przez ich tereny. Zakaz wstępu do lasów obowiązuje do odwołania. Decyzję podjęto ze względu na przeciwdziałanie i zwalczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W ostatnich dniach wiele osób korzystało z leśnych spacerów nie przestrzegając zaleceń zachowania półtorametrowego dystansu od innych spacerowiczów. Wprowadzenie podobnego zakazu nie wyklucza również Nadleśnictwo Stary Sącz na Sądecczyźnie.

9.42 - Z powodu epidemii koronawirusa polska ekstraklasa piłkarska, a także 1. i 2. liga zawiesiły rozgrywki co najmniej do 26 kwietnia - poinformowano w piątkowych komunikatach. Początkowo mecze były odwołane do końca marca. Więcej

13.48 - Aktualnie w Małopolsce jest 15 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Większość osób przebywa w szpitalu (jedna osoba w Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali w Uniwersyteckim w Krakowie), ale w tej grupie są też osoby, których stan był na tyle dobry, że hospitalizacja nie była konieczna i osoby te przebywają w izolacji domowej.

Zakażeni są w wieku od 26 do 74 lat. W większości to osoby mieszkające w Krakowie, trzy pochodzą z powiatu wielickiego, dwie z Tarnowa, jedna z powiatu dąbrowskiego.

W tej grupie są przypadki, w których źródłem zakażenia był pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii) bądź kontakt (bezpośredni lub pośredni) z osobą zakażoną.

13.44 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnej osoby z Małopolski. To starszy mężczyzna z Krakowa. Jest w stanie dobrym. Przebywa w izolacji domowej.

13.40 - Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 452, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 13 osób - poinformowało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia przekazał, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą czterech osób z woj. wielkopolskiego, trzech osób z woj. dolnośląskiego, dwóch z woj. podlaskiego i po jednej osobie z woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

13.38 -

13.10 - 558 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Zmarło 16 kolejnych osób - poinformowały w sobotę belgijskie władze. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 odnotowany od początku epidemii.

13.04 - Trwa ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. U personelu i kolejnych pacjentów placówki potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował PAP w sobotę starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

13.01 - Na ulice miast we Włoszech wyjdzie więcej wojska, ale nie będzie żadnej militaryzacji - zapewnił minister obrony Lorenzo Guerini w wywiadzie dla rzymskiego dziennika "Il Messaggero" w sobotę. Zwrócił uwagę na zaangażowanie lekarzy wojskowych w walkę z epidemią.

12.43 - Sąd aresztował na trzy miesiące 54-latka, który uciekł w czwartek ze szpitala zakaźnego w Zgierzu (Łódzkie), gdzie przebywał z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. Mężczyzna został zatrzymany po kilku godzinach. Grozi mu do 8 lat więzienia.

12.40 - Pasażerowie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu od jutro nie będą mogli korzystać z przejazdów autobusami w niedziele i święta. To kolejna zmiana, jaką wprowadza miejska spółka

12.39 - Krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej współpracuje z policją, wskazując funkcjonariuszom miejsca, gdzie gromadzą się większe skupiska ludzi w parkach. Listy takich miejsc są przekazywane policji, tak, by na bieżąco wysyłane były tam patrole.
Jednocześnie pracownicy zarządu zieleni montują od dziś w krakowskich parkach, na placach zabaw czy w rejonie boisk tabliczki z apelem do mieszkańców, by czasowo ograniczyli korzystania z aktywności na świeżym powietrzu.

12.36 -

12.08 - 70 trumien z ciałami zmarłych w Bergamo na północy Włoch wywiozły stamtąd w sobotę ciężarówki wojskowe do innych rejonów kraju, gdzie zostaną poddane kremacji - podały media. To kolejny transport zwłok z miasta pogrążonego w epidemii koronawirusa.

16.39 - "Zupa na Plantach" ze względu na bezpieczeństwo wolontariuszy zawiesza działalność w swojej tradycyjnej formie. Po konsultacjach z ekspertami i lekarzami fundacja podjęła decyzję, że raz w tygodniu będzie wyjeżdżała z paczkami do tzw. miejsc niemieszkalnych - czyli pustostanów i ogródków działkowych. WIĘCEJ

16.24 - Ciekawostka ze Śląska... Cieszyńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy wbrew przepisom usiłowali przekroczyć granicę z Czechami przez Olzę - za rzekę wybrali się po alkohol. Obaj byli już pijani – podała w sobotę policja.

16.17 - Zwołałem na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po to, żeby nad rozwiązaniami pomocowymi porozmawiać w gronie całej polskiej sceny politycznej - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz.

16.05 - Prezydent: rozwiązania pomocowe dla pracodawców i pracowników będą kosztowały państwo 13 mld zł miesięcznie

15.57 - Rozwiązania pomocowe dla pracodawców i pracowników na czas kryzysu będą kosztowały państwo 13 mld zł miesięcznie - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu premierem Mateuszem Morawieckim, ministrer rozwoju Jadwigą Emilewicz, szefową ZUS Gertrudą Uścińską i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką. Rozwiązania pomocowe przewidują, że państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy; zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.

15.50 - Dr Maciej Zakrzewski: "Przesunięcie wyborów prezydenckich będzie prawdopodobnie kwestią czasu"

15.29 - Prezydent: dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia.

15.28 - Prezydent: zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.

15.25 - Ograniczenie działalności instytucji kultury zostaje przedłużone do odwołania – poinformowało w sobotę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W najbliższych dniach ma także zostać wydane rozporządzenie przedłużające zawieszenie zajęć na uczelniach artystycznych. WIĘCEJ

15.20 - To, że za wszelką cenę chce się utrzymać termin wyborów, wydaje mi się głęboko nieetyczne; trwanie przy tym jest absurdalne i pachnie dążeniem do utrzymania władzy za wszelką cenę; nie może być na to zgody - oświadczył w sobotę kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Hołownia na briefingu w Warszawie zwracał uwagę na związane z trwającą epidemią koronawirusa trudności; mówił o przedsiębiorcach, którzy muszą walczyć o byt oraz rodzicach, którzy muszą zająć się swoimi dziećmi w związku z tym, że zamknięto szkoły. Podkreślał, że są kłopoty nawet ze zorganizowaniem w sposób bezpieczny posiedzenia Sejmu, który miałby przyjąć pakiet ustaw tzw. tarczę antykryzysową.

15.09 - Osoby, które wracają zza granicy i są objęte obowiązkową kwarantanną, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie w terminie trzech dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Takie oświadczenie trzeba złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

15.01 - Pasażerowie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu od niedzieli nie będą mogli korzystać z przejazdów autobusami w niedziele i święta. To kolejna zmiana jaką wprowadza miejska spółka. WIĘCEJ

14.42 - Przesunięcie wyborów prezydenckich będzie prawdopodobnie kwestią czasu - uważa doktor Maciej Zakrzewski, politolog z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. "Im bliżej terminu planowanego wyborów, tym bardziej może się okazać, że ze względu na zagrożenie koronawirusem, przeprowadzenie ich w maju będzie niemożliwe. Drugim ważnym powodem przesunięcia głosowania powinien być brak możliwości prowadzenia uczciwej kampanii wyborczej" - mówił w rozmowie z Radiem Kraków Zakrzewski.

14.33 - PKN Orlen kupił 5 tys. maseczek ochronnych, które przekaże Agencji Rezerw Materiałowych - poinformowała w sobotę spółka. Dodała, że trafią one głównie do placówek ochrony zdrowia. "Sfinansowaliśmy zakup maseczek ochronnych dla personelu medycznego, przekazujemy również Agencji Rezerw Materiałowych kolejne partie płynu do dezynfekcji rąk" - wskazał, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

14.24 - Polskie mikro i małe firmy są zagrożone niewypłacalnością - wskazało Towarzystwo Ekonomistów Polskich. Z powodu pandemii przedsiębiorcy obawiają się utraty płynności finansowej i sygnalizują konieczność zwalniania w najbliższym czasie pracowników. "Płynnościowe potrzeby firm rosną z dnia na dzień. Zagrożone są miejsca pracy i działalność firm, których masowy upadek pogłębiłby i przedłużył nadchodzącą recesję" - podkreślił w sobotnim komentarzu ekspert TEP Robert Kowalski.

14.13 - Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w sobotę, że podczas telefonicznej rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim uzgodnił z nim utworzenie korytarza humanitarnego dla Ukraińców wracających do kraju od granicy niemieckiej do granicy Polski z Ukrainą. "Rozmawiałem przez telefon z premierem Polski Mateuszem Morawieckim o powrocie do domu ukraińskich obywateli. Porozumieliśmy się w sprawie utworzenia tzw. humanitarnego korytarza dla Ukraińców, którzy będą mogli od granicy Niemiec tranzytem przez Polskę wrócić do ojczyzny" – napisał Szmyhal na swym koncie w serwisie Telegram.

14.05 - O przekazanie projektu ustawy ws. tarczy antykryzysowej, którym Sejm ma zająć się w przyszłym tygodniu - zaapelował w sobotę do premiera Mateusza Morawieckiego, szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Według niego, to dziwne, że prezydent Andrzej Duda już ma projekt, a opozycje - nie.

Odśwież relację


 

21.58 - We Włoszech zawieszone zostały w sobotę wszelkie gry losowe, w tym słynna Superenalotto, w której regularnie padają wielomilionowe nagrody. Wydano nakaz wyłączenia wszystkich automatów do gier. To kolejny krok w ramach walki z epidemią koronawirusa.

21.34 - Nie odpuszczamy naszych obowiązków; policjanci mają świadomość jak bardzo państwo ich potrzebuje - zapewnił w sobotę Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk. Gen. Szymczyk poinformował w TVP Info, że zasady działania policji nie zmieniły się w związku z ogłoszeniem stanu epidemii. Policja ma jednak obecnie dodatkowe zadania. Ze względu na zamknięcie granic wielu policjantów zostało skierowanych do wsparcia Straży Granicznej na przejściach granicznych - dodał. Wystawiono też nowe posterunki graniczne osadzone przez policjantów i żołnierzy WOT, po to by "tymi ciągami komunikacyjnymi nikt do Polski się nie przedostał" - podkreślił.

21.15 - W związku z ogłoszeniem stanu epidemii zaprzestaje się udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe pacjentom przebywającym w sanatoriach – wskazało w sobotę ministerstwo zdrowia. WIĘCEJ

21.04 - W celu ograniczenia zużycia zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych, Centrala NFZ zaleca w okresie od 23 do 29 marca stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo.

20.55 - Czas społecznej kwarantanny z powodu epidemii koronawirusa jest zdecydowanie większym wyzwaniem dla tych spośród seniorów, którzy na co dzień wiedli aktywne życie - mówi krakowska naukowiec prof. Zofia Szarota, andragog i gerontolog społeczna, obecnie związana z Uniwersytetem Warszawskim. WIĘCEJ

20.50 - Resort zdrowia poinformował, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego i po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. WIĘCEJ

20.35 - Ministerstwo Zdrowia: 536 potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce; nowych - 44

20.14 - Chiny to obecnie jedyny kraj, w którym trwa produkcja; w momencie, w którym otworzą się rynki, chińskie produkty zaleją cały świat; to zupełnie nowe wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć - ocenił w sobotę w TVN24 wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Gowin pytany, jaki może być deficyt budżetowy z powodu epidemii koronawirusa, odpowiedział: "módlmy się, żeby to nie było w perspektywie następnych lat kilkaset milionów zł".

20.00 - Tak długo, jak to możliwe trzymajmy się konstytucyjnego terminu wyborów prezydenckich; za 2-3 tygodnie wszyscy będziemy znać odpowiedź, czy te wybory będą mogły się odbyć - podkreślił w sobotę w TVN24 wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Wicepremier pytany o możliwość zorganizowania I tury wyborów 10 maja odpowiedział, że obecnie należy robić wszystko, żeby chronić życie i zdrowie Polaków oraz polskich firm. "Z tego punktu widzenia patrząc uważam, że dzisiaj w ogóle nie ma sensu podejmować tematu terminu wyborów. Jeżeli to się da przeprowadzić w maju, to zróbmy to w maju" - podkreślił. "Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ostatnim możliwym momencie" - ocenił Gowin.

19.51 - Kraków: 60-latka uciekła z kwarantanny domowej. Chciała wrócić do Niemiec

19.41 - Co oznacza wprowadzenie w Polsce stanu epidemii? Przypominamy TUTAJ.

19.27 - Kolejna ucieczka z kwarantanny w Krakowie. 60-latka na ponad godzinę zablokowała działanie dworca autobusowego. Kobieta miała przebywać w rutynowej kwarantannie w mieszkaniu na Ruczaju. Chciała jednak wrócić do Niemiec. Została zatrzymana w busie. Ma zostać ukarana.

19.02 - 54814 osób w Polsce jest objętych dwutygodniową kwarantanną, 1047 osób jest hospitalizowanych, 74106 osób jest zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju, a 56623 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w dziennym raporcie w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia.

18.54 - Mamy sporo respiratorów, kolejne kupujemy na całym świecie - podkreślił w sobotę w telewizji TVN minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że ograniczenia wykonywania zabiegów związane z epidemią koronawirusa nie dotkną pacjentów oddziałów onkologicznych. Minister zdrowia poinformował, że brana jest pod uwagę możliwość dopuszczania do pracy młodych lekarzy, bez zdanych egzaminów końcowych, a także wykorzystanie pomocy studentów z uczelni medycznych. Szumowski zaznaczył jednak, że takie rozwiązania będą wdrażane tylko w sytuacji, gdy w Polsce będzie kilka tysięcy chorych na COVID-19.

18.44 - Nowy małopolski przypadek to kobieta w sile wieku z powiatu myślenickiego. Jest w stanie dobrym. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 16 osób.

18.37 - Władze włoskiego stołecznego regionu Lacjum zaprotestowały w sobotę przeciwko zatrzymaniu przez polskie służby celne 23 tysięcy maseczek ochronnych kupionych w Polsce w związku z kryzysem epidemiologicznym - podała agencja Ansa. "To coś poważnego i absurdalnego, że na odprawie celnej w Polsce zatrzymano 23 tysiące maseczek typu FFP2, kupionych przez region Lacjum. To niespotykanie poważny fakt, o którym natychmiast poinformowaliśmy krajową Obronę Cywilną" - oświadczył szef wydziału do spraw służby zdrowia we władzach regionalnych Alessio D'Amato, cytowany przez włoską agencję. Poinformował, że o sprawie zostały powiadomione włoskie służby dyplomatyczne.

18.23 - Całkowite zwolnienie z ZUS przez 3 miesiące dla mikro firm i tych większych, które odczuły spadek przychodów, to ogromne wsparcie - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że II kwartał będzie dla przedsiębiorstw bardzo trudny.

18.15 - Resort zdrowia poinformował, że nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą 19 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. śląskiego, po 5 osób z woj. podkarpackiego oraz dolnośląskiego, 3 osób z woj. pomorskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego.

18.09 - Ministerstwo Zdrowia: 492 potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce; nowych - 40

18.06 - Potwierdzono już loty z Cebu i Manili na Filipinach, z Hanoi w Wietnamie oraz z Sydney w Australii; odbędą się w najbliższym możliwym terminie, czyli w sobotę - poinformował premier Mateusz Morawiecki. "Dotarły do mnie niepokojące informacje na temat sytuacji Polaków przebywających na Filipinach i konieczności przygotowania dla nich specjalnych lotów powrotnych. Interweniowałem w tej sprawie w PLL LOT i w Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Właśnie otrzymałem informacje, że potwierdzono już loty z Cebu i Manili na Filipinach oraz z Hanoi w Wietnamie oraz z Sydney w Australii. Odbędą się w najbliższym możliwym terminie, czyli w sobotę" - napisał w sobotę na Facebooku szef rządu.

17.53 - Bez zmian. Ciągle najgorsza sytuacja jest we Włoszech. 546 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu jednej doby w Lombardii na północy Włoch - taki bilans podał w sobotę przedstawiciel władz regionu Giulio Gallera. Obecnie zakażonych jest tam ponad 25 tysięcy ludzi.

17.31 - Podobne przypadki miały miejsce nie tylko w Małopolsce. Policja zatrzymała mieszkańca powiatu strzeleckiego, który w piątek uciekł ze szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu - poinformowała Magdalena Nakoneczna z KP Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

17.20 -

17.10 - Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Bożena Gierat mówi o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazły się kina studyjne. Tylko w Krakowie jest siedem takich jednostek. Aktualna sytuacja jest dla nich szczególnie trudna. Dlatego stowarzyszenie apeluje do ministra kultury o uruchomienie osłon i wsparcia. WIĘCEJ

16.58 - Zapraszamy o 18.30 w imieniu Kamila Wszołka!

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię