Na murawie grano serio, choć zanim zabrzmiał pierwszy gwizdek uczestników widowiska zapraszał do mikrofonu Grzegorz Bernasik.
- A
- A
- A
Ten mecz rozegrano 100 lat temu! W sobotę go odtworzono
Wisła Kraków - Pogoń Lwów, spotkanie rozegrane pod Wawelem dokładnie przed setką lat odtworzono w sobotę na bocznym boisku Wisły. Dzięki wysiłkom "Stowarzyszenia Historia Wisły" zobaczyliśmy taką jak wtedy piłkę, a także stroje (zarówno piłkarskie, jak i publiczności na widowni) oraz główną postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, ówczesnego Gościa Specjalnego wydarzenia.Pomysłodawcą i organizatorem rekonstrukcji tego meczu było stowarzyszenie Historia Wisły. Spotkanie rozegrane zostało według starych zasad. Na podstawie zdjęcie odtworzone zostały buty, getry, spodenki i koszulki w jakich występowali zawodnicy. Z Pogonią Wisła nie zagrała w swoich tradycyjnych czerwonych koszulkach z białą gwiazdą, ale w rezerwowych strojach w poprzeczne niebiesko-czerwone pasy. Koszulki te udało się wiernie odtworzyć dzięki obrazom Wlastimila Hoffmana, który portretował ówczesnych piłkarzy Wisły także w rezerwowych strojach.
Mecz z 1924 roku miał towarzyski, ale bardzo prestiżowy charakter. Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) ze względu na przygotowania reprezentacji do startu w igrzyskach olimpijskich w Paryżu nie przeprowadził rozgrywek o mistrzostwo kraju. Dlatego spotkaniu obrońcy tytułu z 1923 roku – Pogoni i wicemistrza – Wisły nadano rangę rywalizacji o nieoficjalny prymat w kraju. Dodatkową atrakcją była obecność marszałka Piłsudskiego, którego wizyta została także odtworzona.
Przed stu laty zwycięstwo 3:2 odniosła Pogoń. Tym razem lepsza okazała się Wisła, wygrywając 2:0. Zespół "Białej Gwiazdy" tworzyli przedstawiciele Socios, których wparli dwaj byli znakomici piłkarze „Białej Gwiazdy” – Paweł Brożek i Arkadiusz Głowacki. W drużynę Pogoni tworzyli piłkarze z Żarowa (Dolny Śląsk), którzy w rozgrywkach Retro Ligi wcielają się w lwowski klub.
Retro mecz wzbudził spore zainteresowanie, obserwowało go kilkuset widzów, wielu z nich - zgodnie z prośbami organizatorów – przybyło ubraniach stylizowanych na lata 20. ubiegłego wieku.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:12
Cześć skarbonko! Na Rynek Główny wrócił jeden z symboli Krakowa
-
19:39
Co zrobić z dziurawą skarpetką? 1 stycznia wchodzi obowiązek sortowania tekstyliów
-
17:50
Ekspert o projekcie Strefy Czystego Transportu w Krakowie: to jest skandal
-
17:50
Petycja na biurku, prezydent uspokaja. Co dalej z Pałacem Młodzieży?
-
16:59
Wigilia dla osób ubogich i samotnych w Tarnowie. "Każdy tęskni za rodziną"
-
16:50
Skoki pod Wawelem
-
16:33
Spektakl Mateusza Pakuły z nagrodą dla najciekawszych osiągnięć teatralnych
-
16:26
Groźny wypadek w Luborzycy.
-
16:08
Maszkaron Ciepła - kolejny do tarnowskiej kolekcji
-
08:05
Fenomen snu i śnienia na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze