Krakowska Wisła, choć ma w swoim dorobku wiele mistrzowskich tytułów i wielokrotnie zdobywała krajowy puchar, to jednak po Superpuchar Polski sięgnęła tylko raz. W 2001 roku w Starachowicach 4:3 pokonała warszawską Polonię.
To był rok, w którym Biała Gwiazda zdobyła trzy z czterech możliwych trofeów - mistrzostwo Polski, Puchar Ligi i Superpuchar. Pierwsze dwa z krakowianami uzyskał Adam Nawałka, do meczu o trzecią nagrodę Biała Gwiazda stanęła już z Franciszkiem Smudą w roli trenera.Wisła prowadziła w tym meczu 2:0, przegrywała 2:3, by wygrać 4:3. Dwa gole zdobył Grzegorz Pater, po jednym Maciej Żurawski i Grzegorz Niciński.
Dziś Wisła staje przed kolejną szansą. Nasza radiowa transmisja w sportowym kanale internetowym Radia Kraków TRANSMISJE oraz w cyfrowym OFF Radio Kraków rusza o 21.00. Na naszej stronie internetowej także opis meczu minuta po minucie.
Mecz o Superpuchar, w którym tradycyjnie spotykają się mistrz ze zdobywcą pucharu kraju, teoretycznie powinien rozpoczynać sezon. Rywalizacja Jagiellonii z Wisłą miała się odbyć 7 lipca 2024 roku w Białymstoku, ale ostatecznie - z różnych powodów i po kilku zmianach - trzeba było czekać dziewięć miesięcy na to wydarzenie. Czyli... prawie rok po zdobyciu przez Jagiellonię mistrzostwa, a przez Wisłę - Pucharu Polski. Ostateczna data to 2 kwietnia, a miejsce - PGE Narodowy.
Zdecydowanym faworytem będzie Jagiellonia, nawet mimo faktu, że może nie mieć zorganizowanego dopingu (fani z Białegostoku zapowiedzieli bojkot). Drużyna Adriana Siemieńca jest obecnie wiceliderem ekstraklasy i dotarła już do ćwierćfinału Ligi Konferencji UEFA, gdzie zmierzy się z Betisem Sewilla.
Tymczasem "Biała Gwiazda" od 2022 roku występuje w 1. lidze i wciąż zawodzi w walce o awans. Obecnie krakowscy piłkarze plasują się na szóstej pozycji. Na dodatek w środowy wieczór zagrają bez kontuzjowanego Hiszpana Angela Rodado, najlepszego strzelca zaplecza ekstraklasy (18 goli).
Jagiellonia i Wisła mają na koncie po jednym triumfie w Superpucharze. Drużyna z Białegostoku sięgnęła po to trofeum w 2010 roku, a krakowianie - dziewięć lat wcześniej. Ponadto "Biała Gwiazda" cztery razy przegrała mecz o taką stawkę.
Pierwszy raz o Superpuchar rywalizowano w 1983 roku, a trofeum zdobyła Lechia Gdańsk. Najwięcej sukcesów - sześć - ma na koncie Lech Poznań.
Środowe spotkanie poprowadzi sędzia Jarosław Przybył z Kluczborka. W loży honorowej zabraknie prawdopodobnie prezesa PZPN i byłego szefa Jagiellonii Cezarego Kuleszy, ponieważ już w czwartek rano w Belgradzie rozpocznie się Kongres UEFA, na którym będzie ubiegać się o wybór do Komitetu Wykonawczego.