W rywalizacji o dwa miejsca premiowane bezpośrednim awansem do półfinału bezkonkurencyjne były olimpijka z Rosji Natalia Nieprajewa i Szwajcarka Laurien van der Graaf.

Kluczowy okazał się zjazd prowadzący na stadion. Tam Kowalczyk wdała się w przepychankę z Norweżką Ingvild Flugstad Oestberg. W rezultacie finiszowała daleko za rywalkami i na ćwierćfinale zakończyła wtorkową rywalizację.

Pozostałe dwie Polki nie przedarły się nawet przez eliminację. Sylwia Jaśkowiec zajęła 37. miejsce, a Ewelina Marcisz 38.

Złoty medal wywalczyła Szwedka Stina Nilsson. Obok niej na podium stanęły Norweżka Maiken Caspersen Falla i Julia Biełorukowa z rosyjskiej drużynyn olimpijskiej.

W konkurencji mężczyzn do ćwierćfinału niespodzierwanie awansował Kamil Bury, 21-letni debiutant na igrzyskach. W walce o półfinał zajął jednak ostatnie miejsce (ostatecznie był 30.) Maciej Staręga odpadł w eliminacjach.

Złoto w męskim sprincie wywalczył Norweg Johannes Klaebo.

Kolejna szansa dla naszych zawodników w najbliższy czwartek, w biegu na 10 km techniką dowolną.