Do obsługi kontroli antydopingowej w czasie imprezy zatrudniono 60 kontrolerów z ponad 20 krajów, ponad 30 pracowników medycznych i 120 wolontariuszy.
Jednym z głównych filarów działań antydopingowych są kontrole. Szacuje się, że podczas III Igrzysk Europejskich zostanie pobranych 1200 próbek moczu, krwi lub suchej kropli krwi (DBS).
Międzynarodowa Agencja Kontroli Antydopingowej (ITA), w imieniu stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), odpowiada za cały program antydopingowy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Program jest realizowany w ścisłej współpracy z POLADA jako partnerem wykonawczym oraz przy wsparciu Komitetu Organizacyjnego Kraków-Małopolska 2023.
"Igrzyska odbywają się w Polsce, dlatego praca przy nich ma dla nas znaczenie wyjątkowe. Bycie odpowiedzialnym za kontrolowanie sportowców w naszym kraju, podczas tak ważnej imprezy sportowej, to dla nas podwójne wyróżnienie i dodatkowa motywacja. Każdy kontroler antydopingowy, każdy wolontariusz i wszyscy pracownicy POLADA zostali odpowiednio przeszkoleni. Wszyscy znają swoje zadania oraz obowiązki i już od 18 czerwca intensywnie pracują, realizując program kontroli antydopingowej" – powiedział dyrektor POLADA Michał Rynkowski, cytowany w komunikacie organizacji.
W ramach programu antydopingowego utworzono ponad 30 stacji kontroli antydopingowej rozmieszczonych na 25 obiektach w 13 miastach i w wiosce zawodniczej w Krakowie. Próbki będą przewożone i analizowane w akredytowanym przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) laboratorium w Warszawie.