Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa ekspozycja w Krakowie, cenne lotnicze pamiątki w Izbie Pamięci Aeroklubu Krakowskiego

  • Marek Solecki
  • date_range Środa, 2024.11.20 11:32 ( Edytowany Środa, 2024.11.20 11:58 )
Sporo się dzieje na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, po zakupie symulatora lotów i dwóch samolotów, teraz otwarto Izbę Pamięci Aeroklubu Krakowskiego. Zobaczyć tam można wiele cennych eksponatów przypominających o niemal stuletniej historii Aeroklubu

fot. Jarosław Ankowski / Aeroklub Krakowski

Przez cały okres 96 lat dzięki wspaniałym sportowcom Aeroklub Krakowski dorobił się wielu cennych pucharów oraz medali. Klub w ciągu kilku dekad zgromadził również pamiątki z różnych okresów historycznych. Jedną z najważniejszych pamiątek jest pierwsza kronika Aeroklubu Krakowskiego. Pięknie oprawiona i ilustrowana księga, w której znajdują się podpisy największych Polskich lotników II RP, wszystkich uczestników zawodów Challenge 1934 czy Braci Adamowiczów.

Warto wspomnieć, że pamiątki przedwojenne ocalały cudem. Po ataku Niemców w 1939 roku zostały wyniesione z siedziby Aeroklubu Krakowskiego przez kierownika gospodarki materiałowej Ludwikowa Nazarkiewicza i do końca wojny były ukrywane w różnych miejscach Krakowa.

"Ta izba mogła pojawić się pewnie dużo wcześniej, a to wydarzenie jest dla nas bardzo ważne, bo my w tym roku świętujemy jako Aeroklub 96 lat. Czas, w którym należy sobie zadać pytanie, co tak naprawdę nas wyróżnia. Mamy lotnisko, mamy wspaniałych członków, zasłużonych sportowców, natomiast to co jest takim faktycznym naszym niesamowitym wyróżnikiem, to dziedzictwo kulturowe, tożsamość" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków prezes Aeroklubu Krakowskiego Adrian Król.

Posłuchaj rozmowy Marka Soleckiego z prezesem Aeroklubu Krakowskiego Adrianem Królem

"Przedstawiamy tutaj absolutnie fantastyczny dorobek naszego klubu, jest to też po części historia polskiego lotnictwa. Długo czekały te rzeczy, aby je w godny sposób pokazać, ale cieszymy się, że możemy zaprezentować teraz nasze osiągnięcia. Historia Aeroklubu sięga już prawie 100 lat, przed wojną lotnictwo to było coś absolutnie wyjątkowego, były to niezwykłe czasy, powstawało wtedy bardzo dużo klubów sportowych,  stowarzyszeń. Prywatni ludzie chcieli działać w odrodzonej Polsce, ale lotnictwo było rzeczą specyficzną. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że tak wiele cennych pamiątek z tamtego okresu przetrwało, choć w czasie okupacji było to okupione krwią tych, którzy nie pozwolili, by te pamiątki wpadły w ręce Niemców" - mówi Mikołaj Kolarczyk, pilot, członek Aeroklubu Krakowskiego, który tę ekspozycję przygotował...  

Posłuchaj rozmowy Marka Soleckiego z twórcą Izby Mikołajem Kolarczykiem fot. Jarosław Ankowski / Aeroklub Krakowski

A jeżeli ktoś chce zobaczyć te cenne pamiątki zgromadzone w Izbie Pamięci Aeroklubu Krakowskiego? "Chcemy, żeby nasza Izba była dostępna, aczkolwiek planujemy otwierać ją i udostępniać zwiedzającym podczas większych imprez, które tutaj organizujemy. Zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych Aeroklubu Krakowskiego, na pewno wtedy przy większych wydarzeniach będzie dało się zobaczyć Izbę Pamięci, a przy okazji też warto zawsze zadzwonić i zapytać się czy jest możliwość jej odwiedzenia. Możliwe, że w sezonie wysokich lotów, w czasie lata, późną wiosną będzie się ją dało częściej oglądać. Także zapraszamy i proszę obserwować co się u nas dzieje, bo jest co oglądać, jest też bardzo dużo imprez lotniczych i zawsze jest miło popatrzeć co się dzieje w powietrzu" - dodaje Mikołaj Kolarczyk.

fot. Jarosław Ankowski / Aeroklub Krakowski

Przypomnijmy, Aeroklub Krakowski powstał w lokalu Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej w Krakowie 30 stycznia 1928 roku. Od 96 lat niezmiennie wychowuje wielu doskonałych pilotów, zarówno wojskowych jak i cywilnych, jego członkami jest wielu znakomitych lotników, zarówno pilotów samolotowych jak i szybowcowych, którzy wielokrotnie zdobywali najwyższe laury w mistrzostwach świata czy Europy. Mocną stroną jest też sekcja modelarska.

Autor:
Marek Solecki

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię