Slalom gigant to jest nasza impreza-matka. Z niej potem zrodziły się inne pomysły. Pierwsze nasze zawody narciarskie odbyły się jeszcze przed powstaniem Stowarzyszenia, poczynając od roku 2006 – ich organizatorem był wtedy (tak jak i teraz) Małopolski Okręgowy Związek Narciarski. Wówczas służyły wsparciu rehabilitacji Krzysia Graczyka, który doznał udaru mózgu na przełomie 2004 i 2005 r. Po kilku latach stan Krzysia poprawił się, założyliśmy Stowarzyszenie i odtąd pomagamy innym osobom, do czego włącza się, na ile potrafi, Krzysztof – stąd nazwa naszego Stowarzyszenia.
Od roku 2012 oprócz zawodów organizujemy koncert z aukcją charytatywną, a od 2021 – także challenge kolarski.
W każdym razie rodzinny slalom gigant od lat zaczyna nasz roczny cykl, zwykle zawody odbywają się w lutym, czasem końcem stycznia, czasem początkiem marca. Gościliśmy na różnych stokach w Małopolsce: w Lubomierzu, Jaworkach, Rabce-Maciejowej, Jurgowie, Suchem, Kluszkowcach i na Długiej Polanie. Od wielu lat impreza ma charakter masowy, na starcie mamy 200, 300 i więcej zawodników. Oprócz slalomu oferujemy atrakcje w wiosce narciarskiej: pokazy konserwacji sprzętu, wypożyczalnię nart, smakołyki i inne.
Gabriel Olech (17) i Jakub Paluch (16) od 6 lat kształcą się w krakowskim Zespole Szkół i Placówek „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” przy ul. Tynieckiej 6 – obecnie w 3 klasie Technikum. Są aktywni, czynnie angażują się w życie szkoły, jednak najwięcej czasu poświęcają na realizowanie sportowych pasji.
Gabriel – urodzony krakowianin – największe sukcesy odniósł jako zawodnik klubu Wisła Kraków Blind Football (Puchar Polski i Złoty Medal Mistrzostw Polski w 2024; Złoty Medal w Pucharze Afryki w 2024), ale z powodzeniem uprawia także tenis dźwiękowy, Goalball i biathlon. Jest podopiecznym Fundacji „Nie widząc przeszkód”.
Jakub – w 2018 roku przyjechał do Krakowa z podkarpackiej miejscowości Osobnica k. Jasła i zamieszkał w szkolnym internacie – uprawia Goalball i tenis dźwiękowy, ale największe sukcesy osiągnął w narciarstwie biegowym, biathlonie letnim i zimowym (Mistrzostwo Polski w 2023 i 2024). Jest podopiecznym Stowarzyszenia „Warto Być Razem”.
Więcej o tegorocznych beneficjentach
https://krzysiekpomaga.org/beneficjenci/szczeg
Szczegóły i zapisy do zabawy slalomowej na Długiej Polanie