"Jest to efekt półrocznych zabiegów, które Polski Komitet Olimpijski prowadził w kontekście przyznania tej imprezy Polsce" - powiedział PAP Poręba, pełniący funkcję wiceprezesa PKOl do spraw kontaktów zewnętrznych. "Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo się z tego cieszę. To wielka szansa na rozwój, wielka szansa dla Krakowa, Małopolski ale też całego kraju na wzmocnienie pozytywnego wizerunku dużego europejskiego kraju" - podkreślił.
Polska kandydatura zgłoszona została do EOC 31 maja w oparciu o listy intencyjne podpisane przez Prezydenta Miasta Krakowa i Marszałka Województwa Małopolskiego potwierdzające ich gotowość do podjęcia się roli współgospodarzy tej imprezy.
Ogłaszając decyzję przewodniczący EOC Słoweniec Janez Kocijancic zauważył, że miasto Kraków i region mają bogatą infrastrukturę sportową, którą z powodzeniem można będzie wykorzystać podczas Igrzysk.
Będzie to trzecia edycja tej wielkiej międzynarodowej imprezy sportowej. Pierwsze Igrzyska Europejskie odbyły się przed czterema laty w azerbejdżańskim Baku. Drugie, rozpoczęte w piątek, organizuje stolica Białorusi - Mińsk. W zawodach, które potrwają do 30 czerwca, weźmie udział ponad 4000 sportowców, w tym liczna reprezentacja Polski.
PAP/AD