Cracovia udowodniła, ze nie na darmo uważana jest ostatnio za najlepiej grający zespół rodzimej ligi. Po trzech zwycięstwach z rzędu podopieczni trenera Stawowego pojechali jednak do Zabrza na mecz z wiceliderem prowadzonym przez świeżo upieczonego selekcjonera reprezentacji Polski. Ekipa Adama Nawałki aż do starcia z Pasami była zespołem na własnym terenie niepokonanym. Śląska rewelacja rozgrywek tym razem musiała jednak uznać rywala, a ta porażka jest dla nich tym boleśniejsza, że została sprokurowana przez błąd własnego zawodnika.

Od samego początku spotkania Pasy postawiły na tradycyjną już dla siebie grę kombinacyjną. Dłgie utrzymywanie się przy piłce nie przynosiło jednak efektów w postaci akcji podbramkowych. Tych w wykonaniu obu drużyn w całej pierwszej połowie było jak na lekarstwo. Po raz pierwszy Cracovia poważniej postraszyła Górników dopiero w 39 minucie meczu, gdy po rzucie wolnym wykonywanym przez Boljevicia piłkę czubkami palców odbił bramkarz zabrzan Pavels Steinbors.

Druga połowa wniosła nieco ożywienia w grę obu jedenastek. W 60. minucie karkowianie powinni byli cieszyć sie z rzutu karnego, ale sędzia Borski nie dopatrzył się ręki Olkowskiego po strzale Boljevicia. Cztery minuty później wysoki pressing Pasów przyniósł w końcu efekty w postaci tego co nazywamy solą piłki nożnej. Saidi Ntibazonkiza przejął futbolówkę po wielbłądzie Seweryna Gancarczyka, który próbował głową zgrać piłkę do własnego bramkarza, ale źle trafił w piłkę. Burundyjczyk spokojnie pokonał bramkarza i zdobył swoją bramkę numer 5 w tym sezonie.

Zdobyty gol podziała jak woda na młyn dla Cracovii. Teraz zawodnicy grajacy w tym meczu w błękitnych koszulkach spokojnie mogli skupić się na zaciśnianiu linii obronnych i długim utrzymywaniu się przy piłce. Górnikowi nie pomogło nawet wprowadzenie gwiazdy zespołu-Prejuce'a Nakoulmy, który w 58 minucie zmienił Przemysława Oziębałę. Groźną akcję górnicy przeprowadzili dopiero w 86. minucie, ale po zamieszaniu w polu karnym piłkę wyłapał Krzysztof Pilarz i uruchomił kontrę krakowian. Mając przed sobą tylko bramkarza Ntibazonkiza za długo zbierał się do piłki i w sytuacji sam na sam pogubił się w polu karnym. Burundyjczyk ratował się jeszcze wrzutką na głowę Nowaka, ale tego uprzedził stoper Górnika.

W końcówce złotymi zgłoskami na zwycięstwie pasów chciał się jeszcze zapisać wprowadzony w doliczonym czasie gry Przemysław Kita. Młody Pasiak po minięciu kilku obrońców wpadł w pole karne, ale tam został już zatrzymany przez Steinborsa. Górnik do końca nie potrafił już jednak odpowiedzieć groźną akcją.

Dzięki poniedziałkowemu zwycięstwu Cracovia odnosi czwarte z rzędu zwycięstwo i czwarte kolejne na wyjeździe. W ligowej tabeli podopieczni trenera Wojciecha Stawiowego zajmują już 4. miejsce z dorobkiem 23 punktów.

GÓRNIK Zabrze 0 : 1 CRACOVIA

'64 S.Ntibazonkiza (0-1)

Skład Górnika: Steinbors, Olkowski, Wełnicki, Łukasiewicz, Gancarczyk, Madej('58 Iwan), Sobolewski-zk('72 Łuczak), Mączyński, Przybylski, Oziębała('58 Nakoulma), Zachara

Skład Cracovii: Pilarz, Szeliga-żk, Żytko, Kosanović, Marciniak, Ntibazonkiza('92 Kita), Dąbrowski, Straus-żk, Boljević('74 Dudzic), Steblecki, Nowak

'90+5 KONIEC MECZU! Cracovia wygrywa po raz czwarty z rzędu i czwarty raz z rzędu na wyjeździe!

'90+4 Ależ akcja Kity. Młody Pasiak minął na zamach trzech zawodników Górnika i wpadł w pole karne. Tam jednak uprzedził go przed strzałem Steinbors

'90+3 Boisko opuszcza zdobywca jedynej bramki w dzisiejszym spotkaniu. Saidiego zmienia Przemysław Kita

'89 Sędzia dolicza aż 4 minuty

'86 Zamieszanie pod polem karnym Cracovii,ale z kontrą wychodzą goście. Ntibazonkiza za długo zbierał się do piłki i w sytuacji sam na sam pogubił się w polu karnym. Burundyjczyk ratował się jeszcze wrzutką na głowę Nowaka, ale tego uprzedził stoper Górnika

'84 Straus fauluje taktycznie Mączyńskiego. Żółtej kartki nie am, ale będzie rzut wolny z niezłej odległości

'81 Pojedynczy zryw Prujce'a Nakoulmy lewym skrzydłem. Płaska wrzutka skojnie opanowana przez niesamowicie pewnego dziś Żytkę

'78 Straus ładnie wypatrzył z przodu Nowaka i podał mu prostopadle nad oborńcami. Ci jednak w porę się zorientowali i zrobili krok do przodu zostawiajac napastnika Pasów na spalonym

'76 Niezła okazja Cracovii! Na strzał nie zdecydował się jednak Dudzic i piłkę na róg wybijają obrońcy

'74 Zmiana w Cracovii: Dudzic za Boljevicia.

'72 Ostatnia zmiana w zespole Górnika. Łuczak zmienia Sobolewskiego

'70 Kolejna żółta kartka dla piłkarza Pasów-tym razem ukarany nią Rok Straus

'64 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL!!!!! Saidi Ntibazonkiza przejmuję futbolówkę po wielbłądzie Seweryna Gancarczyka, który próbował głową zgrać piłkę do własnego bramkarza, ale źle trafił w piłkę. Burundyjczyk spokojnie pokonuje bramkarza i. zdobywa swoją bramkę numer 5 w tym sezonie.

'63 Szeliga zagrał bardzo brutalnie przy linii bocznej i tym razem sędzia wyciągnął żółtą kartkę

'60 Olkowski odbija piłkę ręką w polu karnym po strzale Boljevicia! Sędzia jednak na wapno nie wskazuje. Oby to nie zadecydowało o bramce

'58 Szykuje nam się podwójna zmiana w zespole Górnika. Na boisko wchodzą Nakoulma i Iwan, a schodzą z niego Oziębała i Madej

'55 Przybylski miał mnóstwo miejsca i zagrał daleką piłkę ze środka pola do uciekającego Zachary. Pilarz uprzedził jednak zawodnika Górnika

'52 Zamieszanie w polu karnym Pasów! W nim najlepiej odnalazł sie Łukasz madaej , który pociągnął z piłką aż do linii końcowej i na "ślepo" dośrodkował na dłuższy słupek. Trochę zbyt głeboko

'50 Z prawej strony z linii pola karnego siłę swojego strzału wypróbowął Oziębała. Mocy nie zabrakło, ale piłka wpadła wprost w rękawice bramkarskie Pilarza

'47 Wyjątkowo złe zachowanie Dąbrowskiego, który traci piłkę w środku boiska Madej wraz z Olkowskim wybiegli w dwójkę przeciwko dwójce Pasiaków. Przed polem karnym ryzykownym wślizgiem piłkę odzyskał Żytko

'46. Wracamy na Roosvelta. W przerwie rozgrzewkę przeprowadził as Górniak - Nakoulma. Na razie jednak wraca na ławkę rezerwowych

45:00 Koniec I połowy!

'44 Żytko tuż przed polem karnym powalił barkiem Przybylskiego. Sędzia przewinienia sie jednak nie dopatrzył.

'41 Marciniak walczy jak lew przeciwko swojemu byłemu klubowi. W starciu z Madejem jednak przesadził i Górnik ma rzut wolny

'39 Straus rzucił daleką piłkę do wychodzącego Nowaka. Najwyraźniej futbolówka w kierunku napastniak pasów była...za długa

'37 Od strzał Boljevicia niewiele dzieje sie pod polami karnymi obu drużyn. Wygląda na to, ze drużyny czekają już na pogadankę trenerską

'32 Ach! Vladimir Boljević z wolnego zmuił Steinborsa do ofiarnej interwencji końcówkami palców! To była najlepsza okazja Pasów w pierwszych dwóch kwadransach!

'30 Z prawego skrzydła mocno w pole karne wbił Oziebała Piłkę z wielkim trudem łapie Pilarz!

'27 Głęboka wrzutka Boljevicia z rzutu rożnego na dalszy słupek do Kosanovicia, Serb główkował jednak nad bramka Górnika

'26 Saidi ładnie odnalazł się w ataku pozycyjnym Cracovii, ale chyba za bardzo przyzwyczaił się do podawania, bo nawet w niezłej sytuacji szukał zagraniem Nowaka

'23 Na razie bliżej strzelenia bramki jest Cracovia, ale mecz jest wyjątkowo wyrównany

'17 I już jesteśmy pod drugą bramką. Ntibazonkiza z 25 metrów uderzył minimalnie obok słupka zabrzan.

'16 Akcja-majstersztyk w wykonaniu Górnika. Oziębała z lewego skrzydła wrzucił na drugą stronę wprost na nogę Madeja. Z pierwszej piłki zabrzanin strzela tuż obok krótszego słupka!

'14 Niesamowite zamieszanie zrobiła wrzutka Boljevicia z wolnego w pole karne. W ostatniej momencie Olkowski ściąga piłkę z nogi Nowaka. Napastnik byłby już w 100-procentowej sytuacji!

'12 Głupia strata w środku i z kontra wyszli Górnicy. To dośrodkowanie Gancarczyka na szczęście jeszcze nie znalazło adresata.

'9 Dochodząca piłka w pole karne Górnika w wykonaniu Szeligi. Nowa'12 minimalnie mija się z futbolówką.

'7 Ach! Nowak wpadł prawą stroną w pole karne i wycofał do środka do Boljevicia. Czarnogórzec z pierwszej piłki uderzył minimalnie obok bramki!

'6 Strzał Stebleckiego tuż obok słupka bramki Steinborsa!

'5 Ładna, płynna akcja Cracovii, dwukrotne przerzucenie Stebleckiego, ale bez wykończenia, bo w końcu przerwał to Olkowski.

'3 Pierwsza groźna akcja Cracovii. Środkiem pola popędził Ntibazonkiza, naciskany po kolei przez 3 zawodników Górnika. Burundyjczyk nie znalazł miejsca do strzału i prostopadle podał do Nowaka. Zbyt głęboko

'1 Gramy!

'1 Piłkarze już na boisku. Zanim jednak zaczniemy, mamy minutę ciszy dla zmarłego dziś Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera wolnej Polski

17:50 Trenerem Górnika jest nowy selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka. Krakowianin i były zawodnik Wisły przed meczem mówił, ze zamieszanie wokół jego osoby nie wpłynęło w żaden sposób na jego przygotowanie do spotkania z Cracovią. Zobaczymy...

17:44 O zwycięstwo w Zabrzu Cracovii będzie niezwykle trudno. "Pasy" zagrają z zespołem, który na własnym stadionie nie zaznał jeszcze goryczy porażki w tym sezonie.

17:35 Cracovia wygrała nie tylko ostatnie 3 spotkania, ale też ostatnie 3 mecze na wyjeździe. Górnik zaś walczy o ponowne wskoczenie na fotel lidera Ekstraklasy. Przypomnijmy- zabrzanie z 28 punktami są na razie na drugim miejscu w tabeli i mają tyle samo "oczek" co liderująca Legia.

17:24 W składzie Górników nie zobaczymy dziś Nakoulmy. Zawodnik rodem z Burkina-Faso w poprzednim spotkaniu z Jagiellonią został ukarany czerwoną kartką. Zawodnik otrzymał taką karę po tym jak w olbrzymim zdenerwowaniu uderzył lekko w twarz Alexisa Norambuenę. To zachowanie było odpowiedzią na brutalny atak dwoma uniesionymi nogami w kolano Noukulmy i na rzekome rasistowskie obelgi pod adresem czarnoskórego zawodnika. Obradująca dziś w trybie pilnym Komisja Ligi anulowała czerwoną kartkę dla zabrzanina. Decyzja zapadła o godz. 14, czyli na cztery godziny przed rozpoczęciem meczu z Cracovią w Zabrzu. Zawodnik nie był jednak przygotowywany do występu w tym spotkaniu. I rzeczywiście, jak się dowiadujemy, Nakoulmy nie ma w jedenastce meczowej, zastąpił go Przemysław Oziębała.