Piłkarze z Niecieczy (29 pkt) przez wiele tygodni byli postrachem dla rywali. W jedenastu meczach zanotowali dziewięć zwycięstw i dwie porażki, ale w poprzedniej kolejce - jeszcze przed przerwą na zmagania reprezentacji narodowych - niespodziewanie ulegli u siebie Zniczowi 1:2.

Pierwsza porażka w sezonie sprawiła, że mają już tylko dwa punkty przewagi nad rozpędzoną Wisłą Płock (27).

Bruk-Bet Termalica stanie w 13. kolejce przed niełatwą próbą obrony pozycji lidera. W piątek o 20.30 spotka się na wyjeździe w derbach Małopolski z silną kadrową i mającą duże aspiracje Wisłą Kraków.

Wprawdzie "Biała Gwiazda" rozpoczęła sezon znacznie poniżej oczekiwań, ale od czasu zmiany trenera (Mariusz Jop zastąpił 24 września Kazimierza Moskala) wygrała wszystkie mecze - w lidze z Odrą Opole 5:0 i z Pogonią Siedlce 3:1, a w 1/16 finału Pucharu Polski z Siarką Tarnobrzeg 3:2.

W tabeli krakowski zespół awansował na 12. miejsce z dorobkiem 12 pkt, a ma jeszcze aż trzy spotkania zaległe.

Wicelider Wisła Płock zmierzy się w sobotę o 19.35 na wyjeździe z Zniczem (ósmym w tabeli), podbudowanym wspomnianym triumfem w Niecieczy.

Trzecia w tabeli jest Arka (24), która w poprzedniej kolejce pokonała na wyjeździe Odrę Opole aż 6:0. Trzy bramki, wszystkie w pierwszej połowie, zdobył były napastnik Widzewa Łódź Karol Czubak i łącznie z dziewięcioma trafieniami prowadzi w ligowej klasyfikacji strzelców.

To było piąte z rzędu zwycięstwo Arki (czwarte kolejne bez straty bramki) prowadzonej przez trenera Tomasza Grzegorczyka, a po drodze był również awans w Pucharze Polski. W niedzielę jej kolejnym rywalem będzie Pogoń Siedlce.

Mimo tak imponującej serii w klubie dojdzie po zakończeniu rundy jesiennej do... zmiany szkoleniowca. Nowym, jak niedawno poinformowano, będzie Dawid Szwarga, obecnie asystent w sztabie Rakowa Częstochowa.

Bezpośredni awans do ekstraklasy uzyskają dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę powalczą - w dwustopniowych barażach - ekipy z miejsc 3-6. Natomiast do 2. ligi spadną trzy ostatnie drużyny.

Początek meczu i naszej relacji w sportowym kanale internetowym Radia Kraków TRANSMISJE dostępnym także w aplikacji na smartfony i w cyfrowych odbiornikach z systemem DAB+ o 20:30. A na naszej stronie www.radiokrakow.pl także opis meczu minuta po minucie.

Program 13. kolejki: 18 października, piątek Górnik Łęczna - Odra Opole (18.00; sędzia Piotr Rzucidło z Warszawy) Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (20.30; Karol Arys ze Szczecina) 10 października, sobota Kotwica Kołobrzeg - Warta Poznań (14.30; Damian Kos z Wejherowa) Miedź Legnica - Chrobry Głogów (17.30; Marcin Kochanek z Opola) Znicz Pruszków - Wisła Płock (19.35; Sebastian Krasny z Krakowa) 20 października, niedziela Polonia Warszawa - GKS Tychy (12.00; Grzegorz Kawałko z Olsztyna) Arka Gdynia - Pogoń Siedlce (14.30; Tomasz Marciniak z Płocka) ŁKS Łódź - Stal Stalowa Wola (17.00; Mateusz Piszczelok z Katowic) 21 października, poniedziałek Stal Rzeszów - Ruch Chorzów (19.00; Wojciech Myć z Lublina)