Sąd stwierdził, że bezczynność była "rażącym naruszeniem prawa". Szef KRRiT ma siedem dni na uregulowania wpływów abonamentowych. Sąd wymierzył mu też grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.
Przypomnijmy, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała w lutym, że środki z abonamentu umieści w depozycie sądowym, zamiast zapłacić je bezpośrednio spółkom mediów publicznych.
W lutym KRRiT zdecydowała, że pieniądze z abonamentu będzie przekazywać do depozytu sądowego, a nie bezpośrednio do spółek mediów publicznych, powołując się na "chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego". Jednak sądy konsekwentnie odmawiają przyjmowania tych pieniędzy na depozyt, uznając, że nie ma żadnych powodów, by nie trafiały od razu na konto mediów publicznych.
Wpływy abonamentowe zaczęły otrzymywać bezpośrednio tylko te spółki, których likwidacje prawomocnie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego. To między innymi: Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Radio Lublin, Radio Katowice, Radio Rzeszów, Radio Łódź.
Również Radio Kraków ma prawomocny wpis o likwidacji. Od października KRRiT zaczęła wypłacać bieżące raty należnego abonamentu. Wciąż jednak nie wypłaciła zaległych. Zaległości wobec Radia Kraków to ponad 7,3 miliona złotych.