Drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza wprowadzono dla Nowego Sącza oraz powiatów - nowotarskiego, oświęcimskiego i suskiego. Tam normy stężenia pyłów zawieszonych przekroczone są nawet trzykrotnie. Prawie w całej Małopolsce powietrze jest bardzo zanieczyszczone.

Dziś najlepiej ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz. Zwłaszcza dotyczy to dzieci, osób starszych i chorych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało też powiadomienia w wiadomościach SMS.

Program „Czyste powietrze” zawieszony

Polski Alarm Smogowy jest przeciwny planowanym zmianom w programie "Czyste powietrze". 27 grudnia zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Program został zawieszony przez rząd po wykryciu nieprawidłowości w przyznawaniu dotacji na wymianę pieców i termomodernizacje domów. Zdarzało się też, że firmy-naganiacze oferowały mieszkańcom niskiej jakości produkty za zawyżoną cenę - na przykład usługa montażu nowego źródła ciepła, która na rynku kosztowała 30 tysięcy, była fakturowana w dotacji za cenę dwa razy większą, za 60 tysięcy złotych. 

Andrzej Guła, prezes stowarzyszenia Alarm Smogowy, wyjaśnia jednak, że proponowane przez rząd zmiany zamkną dostęp do dofinansowania dla zbyt wielu ludzi. W jego opinii rodzina z gospodarstwa domowego, gdzie roczny koszt ogrzewania wynosi nawet 10 tysięcy złotych, nie będzie mogła skorzystać ze wsparcia. "NFOŚGiW uznał, że tego typu budynki są w na tyle dobrym stanie energetycznym, że nie potrzebują wsparcia" - podaje Andrzej Guła.

"Sposób, w jaki program Czyste Powietrze został zatrzymany, a teraz sposób, w jaki jest on zmieniany, podważa zaufanie obywateli do instytucji państwa i powoduje gigantyczny chaos. Na tym wszystkim stracimy, oddychając gorszym powietrzem, ale stracą też gospodarstwa domowe, które w dobie kryzysu energetycznego, wysokich cen energii potrzebują wsparcia w zakresie inwestycji, które pomagają realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie" - komentował w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego jeszcze w listopadzie tego roku.

Alarm Smogowy przesłał swoje uwagi do narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Nabór wniosków do programu "Czyste powietrze" na nowych zasadach ma zostać otwarty na wiosnę. Konkretnej daty - na razie brak.