Wioletta Gawlik - Janusz - Każdy może od czasu do czasu źle spać w nocy, budząc się z uczuciem niedostatecznego odpoczynku i świeżości. Dla większości osób problem ten jednak jest tylko przejściowy, ale są i tacy, którym brak snu spędza sen z powiek. Czym jest bezsenność?
Dr Przemysław Chmielewski - Jeżeli jest to tylko pojedyncza noc, to każdy z nas ma prawo mieć taką noc. Wystarczy trudne zdarzenie, trochę niepokoju i mamy prawo raz na jakiś czas nie spać. Dopiero wtedy, gdy ta sytuacja trwa dłużej, mówimy o bezsenności. Zaczynamy leczenie wtedy, gdy bezsenność trwa trzy tygodnie, trzy noce w tygodniu. Są problemy z zaśnięciem lub wybudzeniami. Wtedy warto udać się do specjalisty i podjąć konkretne leczenie.
Wioletta Gawlik - Janusz - A czy jakość snu też ma znaczenie? Wtedy też mówimy o bezsenności?
Dr Przemysław Chmielewski - Jakość snu też ma znaczenie. Jeżeli wstajemy rano i jesteśmy zmęczeni, niewsypani, rozdrażnieni, to warto zastanowić się nad przyczyną.
Wioletta Gawlik - Janusz - A co jest przyczyną bezsenności?
Dr Przemysław Chmielewski - 60% przyczyn to inne przyczyny emocjonalne, pozostałe 40% to bezsenność, która wymaga krótkotrwałego leczenia.
Wioletta Gawlik - Janusz - Bezsenność dotyka około jednej trzeciej wszystkich osób dorosłych – według badań cierpi na nią 34% Polaków i z roku na rok chorych przybywa. Czy bezsenność to objaw choroby czy już choroba cywilizacyjna?
Dr Przemysław Chmielewski - Bezsenność może być objawem, ale jednocześnie jest chorobą. Sama z siebie wymaga leczenia. Mamy bardzo duży wzrost bezsenności u dzieci i młodzieży. Wynika to z braku dbałości o higienę snu. Sen zależy od naszych zwyczajów i od tego, czy o sen dbamy.
Wioletta Gawlik - Janusz - Bezsenność to choroba, którą należy leczyć w gabinecie lekarskim, czy wystarczy samemu zadbać o higienę snu?
Dr Przemysław Chmielewski - Higiena snu jest podstawą. 90% zaburzeń snu możemy wyleczyć stosując higienę snu. Jeśli to nie wystarczy, należy udać się do specjalisty.
Wioletta Gawlik - Janusz - I co wtedy? Dostaniemy jakąś tabletkę nasenną, która nam pomoże?
Dr Przemysław Chmielewski - W zależności od sytuacji i od przyczyny. Trzeba zdiagnozować, czy to tylko bezsenność, czy jakieś inne problemy emocjonalne. Jeżeli nie ma problemów emocjonalnych, to bezsenność leczymy metodami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi. Z farmakologicznych możemy stosować leki przeciwdepresyjne lub krótkotrwale leki nasenne. Z metod niefarmakologicznych na przykład metody relaksacyjne, które pomagają nam w zaśnięciu. Im dłużej trwa bezsenność, tym trudniej ją wyleczyć.
Wioletta Gawlik - Janusz - Ale powrót do zdrowia jest możliwy. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Dr Przemysław Chmielewski - Dziękuję.