Dla przykładu przedsiębiorca na skali podatkowej zarabiający 20 tysięcy złotych zapłaci składką o ponad 1 100 złotych niższą niż do tej pory. Jak zapowiada ministerstwo finansów, obniżka składki nie zmniejszy wpływów do budżetu NFZ. Brakującą kwotę ponad 4,5 miliarda złotych uzupełni budżet państwa.
Za przyjęciem ustawy zagłosowali posłowie KO, Polski 2050 i PSL. Przeciwko byli posłowie Lewicy oraz Prawa i Sprawiedliwości, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Premier o obniżeniu składki zdrowotnej: częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził Mateusz Morawiecki
Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Mateusz Morawiecki ze swoim "Polskim Ładem" - ocenił w piątek premier Donald Tusk.
Wynik głosowania skomentował Donald Tusk.
"Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Morawiecki ze swoim Polskim Ładem. PiS nie skorzystał z szansy rehabilitacji i znów zagłosował przeciw polskim przedsiębiorcom. Tym razem przegrał!" - napisał premier na portalu X.
Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych - dalej będzie to 9 proc.
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy obowiązywać od początku 2026 r.