"Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski" - powiedział premier Morawiecki.
"Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania" - dodał szef rządu.
Premier: kwarantanna i izolacja pozostają w skróconym czasie
Szef rządu poinformował na środowej konferencji prasowej o utrzymaniu izolacji i kwarantanny dla domowników w krótszych okresach.
Mateusz Morawiecki zastrzegł, że rozdział pandemii COVID-19 nie jest jeszcze zamknięty. "Pandemia nas wszystkich nauczyła pokory, nauczyła spokojnego podejmowania decyzji. Ale widzimy, że dzisiaj śmiertelność wywołana wariantem omikron, hospitalizacje wywołane tą mutacją są dalece niższe niż przestrogi, z którymi się spotykaliśmy i których słuchaliśmy, bo lepiej założyć ten zły scenariusz i ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, pomóc jak największej liczbie ludzi" - podkreślił.
"Będziemy stopniowo odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń" - zapowiedział.
"Można już znieść znaczącą cześć ograniczeń i restrykcji"- Widzimy, że można już znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy pandemii - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że kolejne kraje europejskie znoszą obostrzenia związane z pandemią.
Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej z ministrem zdrowia Andrzejem Niedzielskim zauważył, że od dwóch lat trwa pandemia, której skutkiem są zmiany w życiu społecznym. "Musieliśmy się zmierzyć w tym czasie z wyzwaniami jakich do tej pory nie doświadczaliśmy. Musieliśmy wdrażać bardzo wiele różnych ograniczeń i nowych zasad życia społecznego i w życiu gospodarczym. Musieliśmy także wprowadzić zasady wiążące się z wieloma zmianami w życiu, w nawykach ludzkich, relacjach interpersonalnych " - powiedział premier.
Szef rządu przekazał, że po obserwacji przebiegu wariantu omikron w innych krajach widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. "Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy i kwartałów" - mówił premier Morawiecki.
Jak dodał, kolejne kraje europejskie znoszą restrykcje, obostrzenia i wracają do normalności.
Z informacji przekazanych w środę rano przez wiceszefa resortu zdrowia Waldemara Kraskę wynika, że ostatniej doby zanotowano 20 456 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiceminister dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19, a ok. 70 proc. z nich było niezaszczepionych. Kraska zaznaczył, że dzisiejsza liczba zakażeń "to jest prawie 30 procent mniej, niż to było tydzień wcześniej".
W ocenie wiceministra zdrowia "sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną", więc luzowanie obostrzeń jest uzasadnionym działaniem.
Adam Niedzielski: od 1 marca znosimy większość restrykcji gospodarczychOd 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef MZ Adam Niedzielski ogłosili zniesienie niektórych obostrzeń.
"Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa" – powiedział Niedzielski.
"To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat" – poinformował.
Niedzielski podkreślił, że "trend spadkowy jest bardzo silny". "W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń" – powiedział szef MZ.
Minister zdrowia: priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia
W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej" – dodał.
Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zaznaczył, że "jeśli chodzi o perspektywę skali zakażeń w najbliższych tygodniach czy miesiącach, to można powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie jak bywa to w szczycie grypy".
Jak ocenił, "to ważny argument, bo pewnym celem naszej polityki epidemicznej jest też sprowadzenie zakażenia covidem do charakterystyki do tego typu zjawiska, z jakim mamy do czynienia w przypadku sezonowego zachorowania na grypę".
Szef resortu zdrowia zastrzegł, że "cały czas mamy większą liczbę hospitalizacji, ale ta postępująca immunizacja jest elementem, który pozwala nam w mniejszym stopniu zaburzać życie społeczno-gospodarcze".
Niedzielski podkreślił, że "w tej chwili priorytetem powoli staje się odmrażanie służby zdrowia". "Priorytetem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej, bo dorabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez cały czas pandemii będzie priorytetem zdrowotnym" – zaznaczył.