16.31 - Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że należy kontynuować restrykcyjny sposób walki z pandemią koronawirusa. Ocenił też, że w krajach, które wprowadziły zbyt liberalne ograniczenia, epidemia rozprzestrzenia się, podczas gdy w Czechach maleje.
16.03 - Brytyjski premier Boris Johnson został w niedzielę wczesnym popołudniem wypisany ze szpitala, gdzie był leczony z powodu zakażenia koronawirusem, ale na razie nie wróci do pracy - poinformowało w oświadczeniu Downing Street.
55-letni Johnson był w szpitalu przez tydzień, z czego trzy doby - od poniedziałku wieczorem do czwartku wieczorem - na oddziale intensywnej terapii.
15.40 - Zagrożenia i cierpienia związane z epidemią wyzwalają w nas wiele dobra, wiele przyjaznych uczuć, wiele gestów życzliwości i pomocy – mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz. Apelował, by to dobro podtrzymywać.
Podczas mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II modlono się za chorych, cierpiących, przeżywających żałobę po stracie najbliższych i wszystkich śpieszących z pomocą.
12.38 - Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu mówił, że wierzący zwracają wzrok ku zmartwychwstałemu Chrystusowi, by uleczył rany "ludzkości udręczonej" pandemią. Modlił się za zmarłych i apelował o pomoc dla potrzebujących. "Nie jest to czas na obojętność" - dodał.
W przesłaniu wygłoszonym po mszy odprawionej w pustej bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił: "Dziś na całym świecie rozbrzmiewa orędzie Kościoła: +Jezus Chrystus zmartwychwstał!+".
12.09 - Pomoc włoskiej służbie zdrowia, współpraca ze strażakami na Ukrainie i w Gruzji, wsparcie w powrocie do domu obywateli ponad 30 państw na świecie - to niektóre działania podejmowane przez Polaków w związku z pandemią koronawirusa, na które wskazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
MSZ w niedzielnym komunikacie przypomniało o polskich działaniach w obliczu pandemii COVID-19.
11.28 - W Wielkanocną Niedzielę i Poniedziałek dane o nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem przekazane zostaną raz na dobę, o godz. 17 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
11.03 - W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawia transmitowaną na cały świat mszę w pustej bazylice Świętego Piotra. W liturgii z powodu pandemii nie uczestniczą wierni. Jest tam z papieżem tylko asysta liturgiczna i mała grupa osób.
Ta msza, podobnie jak wszystkie uroczystości tegorocznego Wielkiego Tygodnia, przejdzie do historii Kościoła.
10.51 - Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 129 tys. osób na kwarantannie; w ok. 300 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny – poinformował w niedzielę PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Policja dotąd dokonała ponad 2,8 mln kontroli.
10.30 - Premier Boris Johnson powiedział, że zawdzięcza życie pracownikom brytyjskiej służby zdrowia. To jego pierwsza publiczna wypowiedź po opuszczeniu oddziału intensywnej terapii - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Wielkiej Brytanii wyniosła w sobotę blisko 10 tys. Do soboty potwierdzono ponad 73 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.
9.50 - W niedzielę w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8698 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1255 jednostek sprzętu - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
"Żołnierze m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami oraz rodzinami medyków" - podkreślił szef MON w niedzielnym wpisie na Twitterze.
9.14 - Ostatniej doby skontrolowano 7,2 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 5 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kontrola na granicy wewnętrznej będzie przedłużona do 3 maja. Tego samego dnia szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Początkowo kontrole na granicy wprowadzono na 10 dni; do tej pory były przedłużane dwukrotnie.
8.50 - Ponad 400 pakietów świeżo przygotowanych śniadań wielkanocnych dla pracowników służby zdrowia zostało w niedzielę rano dostarczonych do krakowskich szpitali. Posiłki zostały przygotowane przez sieć Rodzinnych Restauracji we współpracy z miastem Kraków.
8.40 - Z powodu szerzącej się epidemii koronawirusa w tym roku w kościołach kapłani nie święcili pokarmów w Wielką Sobotę. Rzecznik Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Paweł Kłys przypomina, że sami możemy pobłogosławić święconki podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego.
Specjalne błogosławieństwo, które nestor rodziny ma wypowiedzieć podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.episkopat.pl
8.10 - Zmartwychwstały Chrystus „ciszą swej łaski” podążając do ludzi wszystkim nam przynosi dary – dary pokoju, radości i miłości – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. WIĘCEJ
8.00 - Epidemia uniemożliwia nam spotkania z rodziną i znajomymi, ale możemy przesyłać im zdjęcia i filmiki z życzeniami i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wirtualny stół wielkanocny – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu.
7.50 - "W tym roku bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień wielkiego milczenia" - mówił papież Franciszek podczas Mszy Wigilii Paschalnej w bazylice Świętego Piotra, gdzie z powodu pandemii nie ma wiernych. "To dla nas najciemniejsza godzina" - dodał.