"Wojsko Polskie z roku na rok staje się coraz słabsze i papierowe" - twierdzą żołnierze, którzy na Facebooku stworzyli stronę "Nie 12 lat służby w wojsku". Bohaterowie reportażu Ewa Szkurłat pochodzą z kilku jednostek wojskowych rozlokowanych w różnych częściach naszego kraju.
Posłuchaj: "Służba nie drużba" - reportaż Ewy Szkurłat
Polska Agencja Prasowa chce przyczynić się do wspierania sztuki dziennikarskiej jako szlachetnego narzędzia komunikacji między ludźmi, tak jak ją pojmował patron nagrody: "Najważniejszym i nieprzemijającym wyzwaniem przed jakim stoi dziennikarz, jest osiągnięcie doskonałości zawodowej i dbałość o treść etyczną. Zmieniły się instrumenty służące zbieraniu, sprawdzaniu, przesyłaniu i podawaniu informacji, lecz istota tego zawodu wciąż pozostaje taka sama: nie szczędzić wysiłku w walce o dobrą jakość naszej pracy i wysoki poziom treści etycznej. Dziennikarzowi przyświeca zawsze ten sam cel: informować, zaznajamiać czytelnika z faktami, pokazywać, kształcić, tak, aby mógł on zrozumieć otaczający go świat" (Ryszard Kapuściński „To nie jest zawód dla cyników”).
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. Polska Agencja Prasowa ustanowiła pięć lat temu tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.
Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do nagrody relacje, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz - w przypadku tematów kontrowersyjnych - mógł zapoznać się z różnymi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.
Oceniana jest też wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.
Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł.
W jury nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Mariusz Szczygieł, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński. Tegorocznej V edycji przewodniczy Lidia Sobańska pełniąca obowiązki prezesa zarządu Polskiej Agencji Prasowej.
W ubiegłym roku laureatami nagrody zostali: Michał Matys za tekst „Łódź, miasto przeklęte”, Jakub Szymczuk za fotoreportaż z Ukrainy „Czarny czwartek”, Anna Dudzińska za reportaż radiowy „Nieidealna piosenka" oraz Łukasz Kowalski za materiał filmowy „Egzamin z człowieczeństwa”.
Tegorocznych laureatów poznamy 3 grudnia. Ich nazwiska zostaną ogłoszone podczas gali w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
(RK,PAP)