Kinezyterapia w rehabilitacji kręgosłupa
Jedną z metod rehabilitacyjnych polegających na zwiększeniu sprawności ruchowej pacjenta jest kinezyterapia. To szeroki zakres ćwiczeń, które są dobierane pod kątem problemu medycznego, ale także po określeniu konkretnego odcinka kręgosłupa, który wymaga interwencji i wsparcia.
Omawiane ćwiczenia przyjmują różną formę. W pierwszej kolejności mogą mieć charakter ruchów polegających na zwiększeniu elastyczności kręgosłupa, a następnie na jego lepszym ustabilizowaniu i wzmocnieniu otaczających go mięśni. To niezwykle ważne, aby ćwiczenia wykonywać w określony sposób, aby przyniosły oczekiwane rezultaty. Może to dotyczyć przyjmowania odpowiedniej postawy w trakcie ćwiczeń i ilości powtórzeń.
Terapia manualna
Kolejnym istotnym aspektem rehabilitacji może być terapia manualna. W ramach omawianej terapii wprowadza się leczenie polegające na przywracaniu kręgosłupowi jego wcześniejszej funkcjonalności. To także sposoby na ustawienie kręgów i dysków, z których składa się cały kręgosłup.
Ta forma rehabilitacji opiera się w dużej mierze na manualnym ucisku, którego celem jest odnalezienie nieprawidłowości, najbardziej spiętych miejsc na plecach, rozluźnienie napięcia, a tym samym zmniejszenie bólu, który towarzyszy pacjentowi.
Metody zabiegowe stosowane w leczeniu kręgosłupa
W zakres rehabilitacji wchodzą także różnego rodzaju zabiegi, które mogą być stosowane na kręgosłup. Są pewną formą uzupełnienia klasycznej fizjoterapii. Jeżeli istnieje wskazanie do ich wdrożenia, mogą okazać się bardzo pomocne w walce z dolegliwościami bólowymi pleców.
Pierwszym takim zabiegiem jest terapia z wykorzystaniem ultradźwięków. W tej procedurze stosuje się ultradźwięki, które mogą być kierowane na odcinek kręgosłupa obarczony bólem. Ten zabieg pomaga w łagodzeniu dolegliwości.
Należy także wymienić krioterapię. Jest to stosunkowo krótki zabieg, podczas którego pacjent przebywa w specjalnie zaprojektowanej do tej procedury kriokomorze. Jest ona wypełniana ciekłym azotem, co powoduje w dużym stopniu obkurczenie się naczyń krwionośnych w skórze, dlatego też poprawia się ukrwienie w tkankach. Leczenie zimnem wykazuje duży wpływ na układ odpornościowy i układ hormonalny. Krioterapia wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Można również spotkać się z zastosowaniem w leczeniu tak zwanej elektroterapii. Wykorzystuje się w niej specjalne elektrody, które są rozmieszczane w różnych miejscach na plecach. Następnie przepływa przez nie prąd o wybranej częstotliwości. Ta metoda ma na celu uśmierzenie bólu, zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także wzmożoną regenerację w obrębie tkanek. Jest stosowana u pacjentów, u których występuje ostry lub przewlekły ból kręgosłupa.
Kiedy warto rozważyć rehabilitację kręgosłupa?
Rehabilitację warto wprowadzić w momencie, gdy podejrzewane są różnego rodzaju dysfunkcje kręgosłupa u pacjenta, a także boryka się on z bólem o różnym natężeniu i częstotliwości.
Zaleca się ją również u osób po zabiegach operacyjnych, a także w momencie, gdy zostaje zdiagnozowana u nich rwa kulszowa, dyskopatia, przepuklina kręgosłupa i zwyrodnienia. Rehabilitacja może pomóc pacjentowi w szybszym powrocie do zdrowia lub zmniejszyć ryzyko pogorszenia się jego kondycji zdrowotnej. Na rehabilitację kręgosłupa możesz umówić się w centrum medycznym enel-med: https://enelsport.pl/rehabilitacja-kregoslupa-dorosli/.