- A
- A
- A
Ratujmy drzewa w Alwerni
Burmistrz Alwerni za zgodą rady miasta i konserwatora zabytków z Krakowa ignoruje opinie mieszkańców, którzy nie zgadzają się na jego wizję rewitalizacji Rynku w Alwerni. Rynek jest rynkiem tylko z nazwy.Rynek w Alwerni stracił swą administracyjną funkcję wiele lat temu i obecnie jest parkiem ze stuletnimi drzewami( w tym kilka pomników przyrody).
Nowa wizja burmistrza zakłada wycinkę 90% drzew, wybrukowanie płyty i nasadzenie małych drzewek które rosną do wysokości 4 m. My, mieszkańcy domów położonych wokół rynku nie jesteśmy uważani za stronę w sporze, jako że pomiędzy rynkiem a naszymi posesjami przebiega 4 metrowa ulica.
W swojej rozpaczy urządziliśmy protest oznakowując wszystkie drzewa przewidziane do wycinki, który został połączony ze zbieraniem podpisów przeciwko próbom zamiany pięknego, starego parku w betonową pustynię . Podpisało go przeszło 500 osób. Ten argument również jest totalnie lekceważony przez burmistrza, który zasłania się decyzją wydaną przez konserwatora zabytków, który uznał, że rynek w Alwerni należy przywrócić do stanu z XIX w., kiedy był placem na którym sprzedawało się konie.
Nie możemy uwierzyć, że mieszkańcy nie są w stanie nic zrobić w tej sytuacji. Wygląda na to, że konserwator zabytków jest bogiem w naszym demokratycznym kraju. Burmistrz nie potrzebuje nawet pozwolenia na wycięcie kilkudziesięciu starych drzew, twierdząc, że decyzja konserwatora jest jednoznaczna z pozwoleniem.
Zatrudniony przez gminę dendrolog, podczas rozmowy z mieszkańcami Alwerni, w kuriozalny sposób uzasadnił potrzebę wycinki starych drzew : „ wycinka jest dużo tańsza, niż koszty opieki nad starymi drzewami” - powiedział.
Park w Rynku jest mieszkaniem dla wielu ptaków i zwierząt (sowy, dzięcioł czarny, wiewiórki ) oraz przystanią dla ludzi chcących posiedzieć w cieniu w upalne letnie dni.
Mieszkanki Alwerni
Elżbieta i Anna
Protest w Alwerni w obronie drzew
Od redakcji: Konfliktem w sprawie wycięcia drzew w rynku w Alwerni zajmowaliśmy się przed wakacjami. Niestety, jak wynika z nadesłanej relacji, w tej sprawie nic się nie zmieniło.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 13
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:07
Ratują ślady po żydowskich sąsiadach. Schody - reportaż Ewy Szkurłat
-
14:52
Koryznówka zmieni właściciela? Trwają negocjacje
-
14:33
Czy współczesna wrażliwość potrzebuje klauna? Herstoryczne ujęcie postaci cyrkowych
-
14:28
Populizm a prawo. „Najłatwiej jest zawołać: podnieśmy kary!”
-
14:25
"Schody" - reportaż Ewy Szkurłat
-
14:19
Zarządzanie najmem w Krakowie – kompleksowy przewodnik dla właścicieli nieruchomości
-
14:13
Jak wymienić walutę online?
-
14:08
Czy jazda na rowerze zimą jest bezpieczna?
-
14:05
Kto znajduje się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?
-
13:11
Premiera na nowej narodowej scenie. Publiczność też gra tu rolę
-
13:00
"Australia" pierwszą premierą nowej narodowej sceny w Krakowie
-
12:15
Remont mostu Grunwaldzkiego: tymczasowa przeprawa ułatwi życie mieszkańcom?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze