„Przed dniem Wszystkich Świętych, co roku spotykamy się pod Osterwą, gdzie wraz z ludźmi gór, wspominamy tych, którzy odeszli na +Wieczną Grań+. Modlitwie i wspominkom towarzyszy akompaniament instrumentów pasterskich, a przy pamiątkowych tablicach umieszczane są gałązki kosodrzewiny. To moment zadumy i pamięci, a także przypomnienia, że góry choć piękne, bywają też niebezpieczne” - powiedział PAP przewodnik tatrzański Tomasz Zając.
Tatrzański Cmentarz Symboliczny znajduje się pod skalnym masywem Osterwy na wysokości 1523 m n.p.m. Aby dojść do tego miejsca, trzeba przemierzyć szlak z okolic Szczyrbskiego Jeziora przez Dolinę Mięguszowiecką. W okolicy Popradzkiego Jeziora, u wylotu Doliny Złomisk pośród świerków, limb i kosodrzewiny znajduje się wyjątkowe miejsce upamiętnienia ludzi gór. Są na nim umieszczane pamiątkowe tabliczki, przynoszone przez rodziny tragicznie zmarłych w Tatrach.
Pod Osterwą upamiętnionych jest wielu wybitnych Polaków – pionierów taternictwa czy tragicznie zmarłych ratowników górskich, alpinistów i przewodników. Jest tu tablica upamiętniające Mieczysława Karłowicza - wybitnego kompozytora i taternika, który zginął przysypany lawiną śnieżna pod Małym Kościelcem w 1909 r. Kolejna upamiętnia wybitnego, zakopiańskiego przewodnika i pionierskiego zdobywcę tatrzańskich szczytów - Klemensa Bachledę zwanego „królem przewodników tatrzańskich”, który zginął w 1910 r. na Małym Jaworowym Szczycie podczas wyprawy ratowniczej.
Są tu także tablice tragicznie zmarłych ratowników TOPR, którzy zginęli podczas akcji: Bogusława Arendarczyka, Janusza Rybickiego, Bartłomieja Olszańskiego i Marka Łabunowicza. Kolejne tablice są poświęcone wybitnym alpinistom, którzy zginęli w górach świata: Wawrzyńcowi Żuławskiemu, Jerzemu Kukuczce, Piotrowi Morawskiemu, Władysławowi Cywińskiemu, Maciejowi Berbece czy Tomaszowi Kowalskiemu.
Symboliczny cmentarz zdobią charakterystyczne kolorowe i misternie rzeźbione w motywy regionalne drewniane krzyże. Ich twórcami są ludowi artyści ze słowackiej wsie Detva. Obok słowackich i polskich nazwisk pod Osterwą upamiętnieni są także taternicy węgierscy, czescy i niemieccy.
Cmentarz Symboliczny powstał z inicjatywy czeskiego malarza, taternika i narciarza Otakara Sztafla w 1940 r. W centralnej jego części znajduje się murowana kapliczka, w której pierwotnie znajdował się obraz Sztafla, zatytułowany "Ofiarom gór", jednak dzieło nie przetrwało do naszych czasów.
Kolejnym miejscem, gdzie upamiętnia się zmarłych w górach oraz ludzi, którzy byli związani z Tatrami, jest mur przy Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach w sąsiedztwie Rusinowej Polany. W Tatrach Zachodnich, a dokładnie w Dolinie Żarskiej po słowackiej stronie, znajduje się Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr Zachodnich.
- A
- A
- A
Ratownicy i przewodnicy tatrzańscy pamiętają o zmarłych w górach
"Zmarłym na pamiątkę, żywym ku przestrodze" – takie motto widnieje na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą w słowackiej części Tatr Wysokich, gdzie ratownicy górscy i przewodnicy tatrzańscy wspominają tragicznie zmarłych w górach. Na umieszczonych tam tablicach upamiętnionych jest już 537 ofiar gór.
Tematy:
Wszystkich Świętych 2022
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze