- A
- A
- A
Bukowina Tatrzańska: badamy jakość powietrza
Na dwanaście dni pomiarów przez osiem stężenie pyłu zawieszonego PM10 było w normie, a przez cztery było za wysokie. Nie były to jednak stężenia bardzo wysokie, przekraczające 100 ug/m3. Tak jak w większości badanych miejscowości często obserwowano wzrost zapylenia w godzinach wieczornych, kiedy to godzinne stężenia pyłu rosły do około 150 ug/m3. Na tak dobre wyniki wpływ miała pogoda - silny wiatr oraz opady. Należy również zwrócić uwagę, że w porównaniu z pełnią sezonu narciarskiego, w Białce przebywa obecnie niewiele osób, co zmniejsza zanieczyszczenia zarówno z ogrzewania jak i komunikacji.Podsumowanie dwóch tygodni
Podsumowanie 13.12
W niedzielę powietrze w Bukowinie było czyste - stężenie pyłu PM10 wyniosło 16 ug/m3, a więc pozostało dużo poniżej normy (50 ug/m3). W pobliskim Zakopanem stężenia pyłu były równie niskie.
Podsumowanie 11 i 12.12
W piątek stężenie pyłu zawieszonego PM10 zostało nieznacznie przekroczone - 52 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Wysokie stężenia godzinne występowały wieczorem (nawet 187 ug/m3). W sobotę przez cały dzień powietrze w Bukowinie było bardzo czyste - średnie stężenia dla całej doby wyniosło zaledwie 11 ug/m3. W pobliskim Zakopanem stężenia były nieco wyższe - 78 ug/m3 w piątek oraz 24 ug/m3 w sobotę (dane ze stacji monitoringu WIOŚ).
Podsumowanie 9 i 10.12
Zarówno w środę jak i w czwartek powietrze w Bukownie było czyste a stężenia pyłu PM10 utrzymywały się w normie: w środę dobowe stężenie wyniosło 32 ug/m3, a we wtorek 34 ug/m3. Przez dwa dni stężenia godzinne były niskie z wyjątkiem kilku godzin we czwartek wieczorem. W pobliskim Zakopanem również obserwowano niskie stężenia na stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Podsumowanie 8.12
We wtorek powietrze w Bukownie było bardziej zanieczyszczone niż w poprzednie dni. Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 63 ug/m3 - a więc przekroczyło normę (50 ug/m3). Najwyższe stężenia odnotowano wieczorem. Również w pobliskim Zakopanem stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę.
Podsumowanie 7.12
W poniedziałek dobowe stężenie pyłu PM10 w Bukowinie nie przekroczyło normy, osiągając 34 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Widoczne były spore różnice między bardzo niskimi stężeniami w dzień (kilka ug/m3) oraz wysokimi stężeniami wieczorno-nocnymi, w okolicy 80 ug/m3.
Podsumowanie pierwszego tygodnia
Od początku pomiarów w Bukowinie odnotowano dwa dni z przekroczeniem normy dla dobowego stężenia pyłu PM10 - choć były to przekroczenia nieznaczne. Widoczne są duże różnice w stężeniach dziennych i wieczornych - te pierwsze spadają często do wartości niskich, za to wieczorem zapylenie można określić jako wysokie.
Podsumowanie 6.12
W Mikołajki oddychaliśmy w Bukowinie raczej dobrym powietrzem, nie licząc wieczornego wzrostu stężeń. W sumie dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 37 ug/m3 - a więc zmieściło się w normie.
Podsumowanie 4 i 5.12
W piątek na kilka godzin zerwany został przesył danych z pyłomierza do bazy, w związku z tym niemożliwe jest wyliczenie średniej dobowej. W sobotę stężenie pyłu PM10 nieznacznie przekroczyło normę i wyniosło 53 ug/m3. Stężenie wzrosło wieczorem, kiedy to osiągnęło 140 ug/m3.
Podsumowanie 1 i 2.12
W środę powietrze w Bukowinie było bardzo dobrej jakości - średnie dobowe stężenia pyłu PM10 to 10 ug/m3 Tak niskie wartości zawdzięczamy bardzo dobrym warunkom atmosferycznym, ułatwiającym rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń - silnym wiatrom oraz opadom. W czwartek stężenie dobowe lekko przekroczyło normę i osiągnęło wartość 52 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Szczególnie wysokie stężenia obserwowano wieczorem, w okolicy godziny 18.
Podsumowanie 30.12
We wtorek powietrze było czyste w całej Małopolsce. Nie inaczej było też w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie stężenie pyłu PM10 wyniosło 7 ug/m3. W pobliskim Zakopanem odnotoawano równie równie niskie wartości - 5 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Tak niskie stężenia zawdzięczamy silnym wiatrom i opadom.
"Na wymianę pieców mamy pieniądze także we własnym budżecie. Wszystkie działania proekologiczne trzeba wspierać. Nie chodzi tylko o to, by Radio zajmowało się tą sprawą, ale my wszyscy. Żebyśmy pracowali wspólnie na czyste powietrze w regionie" - deklaruje w rozmowie z Radiem Kraków Stanisław Łukaszczyk wójt gminy Bukowiny Tatrzańskiej.
Wójt Łukaszczyk nie przewiduje wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem. "Jeżeli tego zakażemy, to będziemy po prostu mieszkać w zimnych pomieszczeniach. Niestety uwarunkowania geograficzne zmuszają nas do tego, by palić paliwami stałymi" - mówi Stanisław Łukaszczyk. Zamiast zakazów Rada Gminy przyjęła program gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska. "Skończyliśmy montaż ogniw fotowoltaicznych. Ktoś powie, że to bezpośrednio nie przełoży się na jakość powietrza. Pewnie nie. Ale jest to rodzaj symbiozy między mieszkańcami a władzami gminy. To pewien zaczyn, który będziemy rozwijać" - wyjaśnia wójt Bukowiny.
Gmina Bukowina Tatrzańska bierze udział w programie LIFE. Niebawem zatrudni też ekodoradcę.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy
Partnerzy akcji:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:09
Nowy psi park w Chrzanowie będzie, ale z poślizgiem
-
16:56
W jeziorze popływasz, przy jeziorze poszalejesze na pumptracku. Nowe atrakcje w Tęgoborzy
-
16:19
PIĘKNA I BESTIA JR.
-
16:08
Cynowa rocznica. Artystki świętują 10 lat przyjaźni wystawą "Silne, trwałe małżeństwo"
-
15:51
Jaki wpływ na Polskę będzie miał wynik wyborów w USA?
-
15:48
Rodzice zmuszali dzieci do żebractwa. Sąd w Tarnowie przedłużył im areszt
-
15:47
W przestrzeniach wystawienniczych NCK w listopadzie…
-
15:29
„Wybraniec” to film nie tylko o Trumpie
-
14:56
Kamienica Ohrensteina - kiedyś róg obfitości, dziś opuszczona ruina
-
14:52
II Koncert Patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości – Historia pisana muzyką.
-
14:35
Trzebinia: będzie drożej, ale i tak nie najdrożej w regionie
-
14:07
Chór Kameralny Auxilium świętuje 5-lecie istnienia wyjątkowym misterium chóralnym.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze