- A
- A
- A
Czy Muszyna będzie pierwszą bezdymną gminą w Małopolsce?
Władze Muszyny zapowiadają stanowczą walkę z niską emisją. A jest z czym walczyć, bo przez ostatnie dwa tygodnie pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego odnotował aż sześć dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego (PM10). Przez cztery dni stężenia dobowe przekroczyły 200% dopuszczalnej wartości (najwyższe stężenie dobowe sięgnęło niemal 400%). Tak wysokie zanieczyszczenie w krajach takich jak Czechy, Węgry, Francja czy Anglia skutkowałoby ogłoszeniem alarmu smogowego.- Jestem przygotowany do wprowadzenia zakazu palenia węglem - powiedział w rozmowie z reporterm Radia Kraków Jan Golba, burmistrz Muszyny. Od poniedziałku pyłomierze RK i PAS badają stan powietrza w Muszynie i Rabce. "Jeżeli bedą dopłaty z unijnych pieniędzy do wymiany pieców, biorę pod uwagę wprowadzenie zakazu takiego jak w Krakowie. Jak pojawią się te możliwości i jak dam szansę ludziom na skorzystanie z tego to w pewnej perspektywie wprowadzę zakaz" - dodał burmistrz Muszyny.
Gminy uzdrowiskowe, zwłaszcza te położone w kotlinach górskich, gdzie wentylacja jest utrudniona, powinny doprowadzić do zamiany źródeł ciepła na takie które nie emitują dymu (odnawialne źródła energii, pompy ciepła czy gaz ziemny). Niestety w ostatnich latach obserwujemy w naszym regionie wzrost liczby nowych trucicieli, zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Ludzie, którzy wcześniej korzystali z ogrzewania gazowego zaczęli ponownie przechodzić na ogrzewanie węglem i drewnem powodując zwiększenie emisji zanieczyszczeń.
Likwidacja niskiej emisji jest konieczna, żeby chronić zdrowie i życie mieszkańców – zmniejszyć umieralność na nowotwory, zatory czy zawały. Poprawa jakości powietrza jest konieczna dla budowy dobrego wizerunku gminy wśród turystów i kuracjuszy. Zaniechanie może doprowadzić do tego, że świadomi turyści coraz częściej omijać będą zanieczyszczone miejsca.
Podsumowanie 28.11
W sobotę norma dla stężenia pyłu PM10 została w Muszynie przekroczona. Stężenie dobowe wyniosło 71 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Najwyższe stężenia pyłu odnotowano w okolicach 19 - średnia godzinna wyniosła wtedy 125 ug/m3, a najniższe w okolicach 3 w nocy - 42 ug/m3.
Podsumowanie 27.11
W piątek powietrze w Muszynie było znacznie mniej zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 utrzymało się w górnych granicach normy i wyniosło 48 ug/m3 (norma to 50 ug/m3). Jakość powietrza była bardzo dobra w pierwszej połowie dnia. Zapylenie wzrosło wieczorem.
Podsumowanie 26.11
Czwartek to kolejny dzień, kiedy powietrze Muszynie było bardzo zanieczyszczone, a norma dla stężenia pyłu została przekroczona ponad dwukrotnie (stężenie pyłu PM10 za dobę wyniosło 117 ug/m3, a norma 50 ug/m3). Tak jak w poprzednich dniach, takie stężenia w wielu krajach UE byłyby uznane za podstawę do wprowadzenia alarmu smogowego. W drugiej połowie dnia zapylenie zmniejszyło się dzięki zmianie warunków meteorologicznych, ułatwiających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Podsumowanie 25.11
Środa to kolejny dzień z bardzo wysokimi stężeniami pyłu. Kolejny dzień kiedy według standardów słowackich, czeskich czy węgierskich powinien zostać ogłoszony alarm smogowy. Stężenie pyłu PM10 sięgnęło niemal 400% normy - norma to 50 ug/m3, a wczorajsze stężenie dobiło do 185 ug/m3. Jak zwykle najgorzej było wieczorem, kiedy to w najgorszym momencie, o dziesiątej wieczorem, pyłomierz wskazał 459 ug/m3. Wysokie stężenia pyłów odnotowano wczoraj w całym województwie.
Podsumowanie 24.11
We wtorek powietrze w Muszynie było bardzo zanieczyszczone. Norma dla stężenia pyłu PM10 została przekroczona niemal czterokrotnie! Dobowe stężenie pyłu PM10 wyniosło 181 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokich stężeniach w Czechach, na Węgrzech, Słowacji czy we Francji byłby ogłoszony alarm smogowy. Najgorzej było wieczorem, kiedy to odnotowano rekordowe godzinne stężenie na poziomie 424 ug/m3.
Podsumowanie 23.11
W poniedziałek powietrze w Muszynie było bardzo zanieczyszczone - stężenie pyłu PM10 przekroczyło normę ponad dwukrotnie. Średnia za dobę wyniosła 124 ug/m3, a norma to 50 ug/m3. Przy tak wysokim stężeniu pyłu w wielu krajach Europy zostałby ogłoszony alarm smogowy. Największe stężenia pyłu odnotowano wieczorem, kiedy to sięgnęły bardzo wysokiego poziomu - 277 ug/m3 (średnia dla godziny).
Podsumowanie pierwszego tygodnia
Na sześć pełnych dni pomiarów w Muszynie, aż przez pięć dni stężenie pyłu PM10 było w normie. Niedziela to jedyny dzień gdy norma dla pyłu PM10 była przekroczona, choć nie było to przekroczenie znaczne (63 ug/m3 wobec 50 ug/m3). Skorelowane jest to z pogorszeniem się jakości powietrza w całym regionie. Najwyższe stężenia notowane są w godzinach wieczornych, kiedy to bardziej intensywnie użytkowane są instalacje grzewcze na węgiel i drewno.
Podsumowanie 22.11
Podsumowanie 20.11
W piątek dobowe stężenie pyłu PM10 nieznacznie przekroczyło normę i wyniosło 37 ug/m3. Stężenie pyłu było dość niskie w pierwszej połowie dnia, a następnie zaczęło rosnąć w godzinach popołudniowych. Wyższe stężenia utrzymywały się przez kilka godzin wieczornych.
Podsumowanie 18.11
W środę jakość powietrza w Muszynie była bardzo dobra. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 za dobę wyniosło 25 ug/m3, a więc było w normie (norma to 50ug/m3). Dzięki silnemu wiatrowi i opadom deszczu w całej Małopolsce oddychaliśmy wczoraj czystym powietrzem.
Podsumiwanie 17.11
Podsumowanie 16.11
Między godz. 15 w poniedziałek a 15 we wtorek zanieczyszczenie powietrza w Muszynie wyniosło 42 ug/m3, a więc pozostało w normie (norma to 50 ug/m3). Wyższe stężenia odnotowano wieczorem i w nocy. Przez cały wtorek zanieczyszczenie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy
Partnerzy akcji:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
-
15:44
Zalety hulajnogi elektrycznej dla rodziców z dziećmi
-
14:18
Tramwaje wróciły na ul. Kościuszki w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze