Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prognozy nie są optymistyczne. Wciąż może intensywnie padać

  • Radio Kraków
  • date_range Sobota, 2024.09.14 21:55 ( Edytowany Niedziela, 2024.09.15 17:59 )
W nocy i w niedzielę mogą na południu i zachodzie Polski występować intensywne, nawalne opady deszczu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla pięciu województw, w tym dla Małopolski.

Tak było w południe w Krakowie. Fot. Jan Graczyński

Mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz

Tylko w sobotę ponad 320 razy musiała interweniować straż pożarna w Małopolsce, w samym Krakowie było 156 zgłoszeń. Akcje strażaków dotyczyły usuwania zalegających drzew, konarów i gałęzi z dróg, chodników i rzek, udrażniania przepustów, wypompowywania wody z posesji, piwnic. Nie odnotowano osób poszkodowanych. W Brzeszczach koło Oświęcimia strażacy pomagali zabezpieczyć domy znajdujące się w pobliżu dwuhektarowego rozlewiska.

Po południu bez prądu było ok. 550 odbiorców, w tym blisko 370 – w mieście i gminie Brzeszcze. Awarie są na bieżąco usuwane.

Sytuację w regionie relacjonowaliśmy na żywo:

Gwałtowne ulewy w Małopolsce. RELACJA Gwałtowne ulewy w Małopolsce. RELACJA

Groźnie było też w Krakowie

W południe nad Krakowem przechodziły ulewy, które spowodowały między innymi spore utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. W mieście stan alarmowy przekroczył potok Rozrywka i grozi wylaniem. Nieznacznie podniósł się stan wody także w potoku Drwinka oraz na rzece Serafie. Rozlewiska pojawiły się także na skrzyżowaniach ulic Miodowej ze Starowiślną oraz na ulicy Grzegórzeckiej. Zalało również tory tramwajowe na rondzie Mogilskim - tramwaje skierowano na objazdy. Nieprzejezdna była też ul. Prądnicka.

Do groźnego incydentu doszło też w Szpitalu im. Żeromskiego. Woda pojawiła się w pomieszczeniu rozdzielni prądu. Strażacy pomagali naprawić pompę, w którą wyposażony jest budynek. Na szczęście nie było konieczności ewakuacji placówki.

Kraków: woda wdarła się do szpitala im. Żeromskiego. Sytuację już opanowano Kraków: woda wdarła się do szpitala im. Żeromskiego. Sytuację już opanowano



Piłkarski akcent

Ulewy niemalże pokrzyżowały plany kibiców Cracovii. Sobotni mecz z Pogonią Szczecin stanął pod znakiem zapytania, ponieważ w efekcie intensywnych opadów, zalana została murawa stadionu oraz część pomieszczeń technicznych. Władze klubu, w porozumieniu ze służbami zabezpieczającymi, zdecydowały, że mecz się odbędzie, ale… bez udziału publiczności. Kibice zdecydowali jednak inaczej.

Mecz miał się odbyć bez udziału publiczności, ale kibice nie odpuścili Mecz miał się odbyć bez udziału publiczności, ale kibice nie odpuścili

Stan małopolskich rzek

Wedle danych z godz. 21 przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki – Wisła w Jawiszowicach (576 cm) oraz Skawinka w Radziszowie (333 cm) przekroczyły stan ostrzegawczy. Do osiągnięcia stanów alarmowych brakuje w przypadku tych rzek kilkudziesięciu centymetrów (54 cm – Jawiszowice, 67 cm – Radziszów). Stany wysokie utrzymują się na 6 stacjach (Balice, Biskupice, Ojców, Pustynia, Rudze, Sucha Beskidzka). Dla wyjaśnienia – kolejne poziomy na stacjach hydrologicznych to: niski, średni, wysoki, ostrzegawczy, alarmowy. Przekroczenie stanu alarmowego nie oznacza, że rzeka opuściła koryto.

Służby przypominają i apelują, by nie zbliżać się do wezbranych rzek.

W pełnej gotowości do wzmożonych działań są samorządy. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosiły: powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Brzeszcze, gmina Skawina.

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, szef MON: „Jesteśmy w gotowości” 

W związku z sytuacją powodziową rozpoczęła się odprawa wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Minister obrony narodowej przebywa w 111. Batalionie Lekkiej Piechoty w Krakowie. "Wojsko Polskie intensywnie działa w miejscach zagrożenia powodziowego" - zapewnia MON w mediach społecznościowych. Żołnierze umacniają wały przeciwpowodziowe i zabezpieczają inne miejsca zagrożone podtopieniami. Są także w pełnej koordynacji ze służbami pod nadzorem ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Odpowiadają też na potrzeby władz samorządowych oraz mieszkańców zagrożonych terenów".

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię