Dla mnie najważniejsze jest to, że Europa wytworzyła tradycję akademicką, a ja jest człowiek uniwersytetu. Bycie Europejczykiem niesie też pewien ciężar, Europa wciąż jest beneficjentką trwającego ponad dwa stulecie systemu kolonialnego, więc bycie Europejczykiem wiąże się ze zobowiązaniem do zadośćuczynienia. Obawiam się o przyszłość UE do końca wieku. Państwa narodowe mają się coraz lepiej, a narodowe sentymenty prowadzą do konfliktów. Europa podlega też zewnętrznej presji globalnego systemu gospodarczego. Konfrontacja krainy demokratycznych procedur z państwami autorytarnych systemów osłabia Europę. Jedyną drogą jest wzmocnienie integracji europejskiej. UE nie zagraża naszej kulturowej tożsamości, wręcz przeciwnie troskliwie pielęgnuje różnice. Najbliższym mi unijnym narodem są chyba Grecy. Kraj, wbrew pozorom podobny do Polski, ma potężnego sąsiada, krwawą historię i wpływowy Kościół. Tylko pogodę mają lepszą!
- A
- A
- A
Prof. Tomasz Majkowski: Tożsamość europejska jest we mnie bardzo mocna, choć oczywiście poczucie bycia Europejczykiem i obywatelem UE to dwie różne sprawy
Prof. Tomasz Majkowski, badacz kultury: Tożsamość europejska jest we mnie bardzo mocna, choć oczywiście poczucie bycia Europejczykiem i obywatelem UE to dwie różne sprawy. Bo nie cała Europa jest pokryta obszarem UE. Poczucie bycia Europejczykiem to dobrowolne albo mimowolne zgłoszenie akcesu do obszaru kulturowego, w którym mieszą się nasze intelektualne i artystyczne tradycje.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:25
Maciej Gładysz pnie się w górę w świecie motorsportu
-
07:13
Obwodnica Hubenic i Kozłowa w końcu zostanie otwarta. Mieszkańcy i kierowcy nie mogą się doczekać
-
06:02
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 19.12. Zderzenie czterech pojazdów na Zakopiance. Utrudnienia dla pasażerów MPK w Krakowie.
-
23:13
Kraków jednak bez budżetu? Wszystko przez fatalną pomyłkę
-
21:14
Kraków ma budżet na 2025 rok. Mało inwestycji, spory deficyt
-
20:12
Cześć skarbonko! Na Rynek Główny wrócił jeden z symboli Krakowa
-
19:39
Co zrobić z dziurawą skarpetką? 1 stycznia wchodzi obowiązek sortowania tekstyliów
-
17:50
Ekspert o projekcie Strefy Czystego Transportu w Krakowie: to jest skandal
-
17:50
Petycja na biurku, prezydent uspokaja. Co dalej z Pałacem Młodzieży?
-
16:59
Wigilia dla osób ubogich i samotnych w Tarnowie. "Każdy tęskni za rodziną"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze